sirt.gen.tr https://www.sirt.gen.tr Sırt, Sırt Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sirt.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sırt https://www.sirt.gen.tr/sirt.html Fri, 02 Nov 2018 11:13:37 +0000 Sırt, Sırt, terim anlamı olarak Türkçe'mizde, omurgasız ve omurgalı olan hayvanlar ve insanlarda alt kısımından kuyruk sokumundan başlayarak üst kısımda boyunda kadar olan alana sırt denilmektedir. Sırt, genel olarak ço Sırt, Sırt, terim anlamı olarak Türkçe'mizde, omurgasız ve omurgalı olan hayvanlar ve insanlarda alt kısımından kuyruk sokumundan başlayarak üst kısımda boyunda kadar olan alana sırt denilmektedir. Sırt, genel olarak çok dikkat edilmesi gereken bölümler arasındadır. Nitekim en ufak sırt ağrısı bile çok ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilmektedir. Ülkemizde özellikle yaşam koşulları ve çalışma şartları göz önüne aldığımızda sırta ağrılar ile birlikte ciddi problemler ile karşılaşılmaktadır. Sırt içeriğinde kapladığı alan içerisinde ise bel, omur ilik, omuzlar vb. gibi çok önemli organları ve dokuları içeriğinde barındırdığı için oldukça dikkat edilmesi gereken bölgedir. Genel olarak sırt ağrıları daha önce belirttiğimiz şartlardan kaynaklı olarak bir çok kişide gerçekleşmektedir. Bizde sizler için sırt kısımda meydana gelen ağrılar ve dikkat edilmesi gerekenleri ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Sırt Bölgesinde Şekil Bozukluğuna Neden Olan Rahatsızlıklar; Sırt bölgesinde meydana gelen bir çok rahatsızlıkların ilk belirtisi olarak sırta ağrılar meydana gelmektedir. İlk bulgular arasında gösterilen sırt ağrıları sık sık gerçekleşiyor ve sizi oldukça sizi rahatsız ediyor ise belirtmek gerekirse ciddi sorunlardan kaynaklı olarak gerçekleşme riski oldukça yüksektir. Sırt bölgesinde meydan gelen ve ilk olarak sırt ağrısı bulguları ile gerçekleşen başlıca ciddi rahatsızlıkları maddeler halinde açıklayacak olursak;

Sırt
 • Sırt Kısımı Myofasiyel Ağrı Sendromu; Genel olarak sırt kısımda bulunan yumuşak dokular ve kaslarda gerçekleşen rahatsızlıklardır. Günümüzde çalışma şartları gereği masa başı üzerinde çalışanlar ile aynı zamanda bilgisayar veya ders çalışmadan kaynaklı olarak uzun süre olarak oturmak zorunda kalanlarda görülmektedir. Orta yaşlı insanlarda sık görülmesi ile birlikte artık gençlerde hatta çocuklara kadar indirgenmiş olan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genel olarak sırt kısımında şiddetli ağrıların artması ve aynı zamanda duruş pozisyonunda da bozulmalara neden olmaktadır. Normal olarak sırt kısımı düz durması gerekirken bu rahatsızlık ile kamburmuş gibi eğik durulmaktadır. Son zamanlarda bilgisayar başında uzun süreli olarak durmalara karşı uzmanlara özellikle uyarmaktadır. Çünkü bu rahatsızlık cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin birçok kişide görülmektedir. Bundan dolayı, özellikle gençlerde giderek yaygınlaşmaktadır. Düz durulmama ve yumuşak dokular ile kasların zarar görmesi ve yıpranması ile boyun ve bel fıtığı gibi ciddi sorunlara dönüşebilmektedir.
 • Sırt Kısımı Fibromiyali; Sırt kısımı fibromiyali ise genel olarak bayanlarda gerçekleşmekte olan sırt kısımı rahatsızlığı veya sırt kısımı şekil bozukluğudur. Genel olarak belirtilerinde ise, özellikle sabahları uyanmalarda şiddetli ağrı ve yorgunlar meydana gelmektedir. Bu ağrılar yalnızca sırt kısımının tamamında görülebileceği gibi yarım tarafta yani sol ve sağ sırt kısımında da görülmektedir. Bu ağrılar ve yorgunluklar ise ileri dönemlerde sindirim sistemi özellikle bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Ve genel olarak sırt kısımda meydana gelen rahatsızlık strese bağlı ve depresyonel etkilerden dolayı daha çok artmaktadır. Bundan dolayı sırt kısımında meydana gelen yorgunluk ve ağrılar gibi belirtiler gerçekleştiği takdirde mutlaka en yakın hastaneye başvurulmalıdır.
 • Sırt Kısımı Skolyoz; Sırt kısımı skolyoz genel olarak sırt kısımda meydana gelen ağrılar sonucunda karşılaşılan rahatsızlıktır. Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksin herkeste görülebilen rahatsızlıktır. Fakat en dikkat edilmesi gereken yaş grubu ise çocuklarda gerçekleştiği durumda direkt olarak sırtta meydana gelen ağrıları hafife almayarak en yakın hastaneye başvurulması gerekmektedir. Çünkü skolyoz rahatsızlığı, ağrı ve yanmalar gibi rahatsızlık verdiği gibi omurgalarda da eğilmelere neden olan rahatsızlıktır. Çocukların günü]]> Evde Sırt Kası https://www.sirt.gen.tr/evde-sirt-kasi.html Fri, 02 Nov 2018 21:30:36 +0000 Evde Sırt Kası, Sırt kasları vücudun baş ve kalça kısımlarının arasında yer alan ,vücudun dik durmasını sağlayan, dinamik, güçlü kaslardır. Sırt kasları büyük kas grubuna girdiğinden dolayı, bu kas gr Evde Sırt Kası, Sırt kasları vücudun baş ve kalça kısımlarının arasında yer alan ,vücudun dik durmasını sağlayan, dinamik, güçlü kaslardır. Sırt kasları büyük kas grubuna girdiğinden dolayı, bu kas grubunu geliştirmek bütün vücut geliştirme sporcularının hayalidir. Birçok vücut geliştirme sporcusu sırt kaslarının büyüklüğü ve detayı sayesinde dünya çapında prestijli yarışmalardan birincilikle ayrılmayı bilmişlerdir. Evde sırt kaslarımızı geliştirmemiz mümkündür, bu hareket dambıl ile yapabileceğimiz etkili vücut geliştirme hareketlerinden biridir. Bu hareket orta sırt bölgesini hedef alır. Bu hareketi yaparken bir de sehpa tarzında bir yardımcıya ihtiyacımız olacak. Bu hareketi yaparken duruşa çok  dikkat etmek gerekir aksi taktirde belde sağlık problemleriyle karşılaşmak mümkündür.

  Elimizin birini ve elimizle aynı taraftaki dizimizi sehpaya koyuyoruz. Diğer ayağımız yere sağlam basacak şekilde dizimizi hafif kırıyoruz ve kalçamız dışa çıkık, bel içe çökük, omurga  gergin, vücudumuz karşıya bakar şekilde başlangıç pozisyonumuzu alıyoruz. Boşta kalan elimize aldığımız dambılı, avuç içimiz bize bakacak pozisyonda yan karın kaslarımıza  doğru kontrollü bir şekilde çekiyoruz. Karnımıza en yakın noktada 1 saniye kadar  bekledikten sonra dambılı yavaş bir hareketle geri indiriyoruz. Bu spor aletini yukarı çekerken  nefes verip, indirirken ise nefes alıyoruz. Hareket boyunca dambılın olduğu taraftaki  dirseğimiz ve omzumuz hariç hiçbir yerimiz oynamamalıdır.

  Evde Sırt Kası
  İkinci bir hareketimizi yapmaya yine bar ve birkaç serbest ağırlık edinerek evde yapabiliriz. Bu hareketimiz de yine orta sırt bölümünü hedef alan bir hareket olacaktır. Hareketi yaparken ki duruş pozisyonumuz göğüs önde, göbek önde, kalça  dışarıda, dizler öne hafif kırık durumda olmalıdır. Bu  hareketi yaparken belinize de bir miktar yük bineceği için, öncesinde  belinizle ilgili bir probleminiz varsa bu hareketi yapmanızı önerilir. Hareketi, avuç içleri kendimizi gösterecek şekildeyken elleri omuz genişliğinde açarak bar kavranmalı. Barı yere dik bir şekilde hareket edecek şekilde göbeğe doğru çekip indirelim. Bu hareketi yaparken yere paralel olduğunuz zaman orta sırtınız, başınızı kaldırmaya  başladığınızda ise açınıza bağlı olarak üst sırtınız çalışmaya başlayacaktır.

  Bu vücut geliştirme egzersizi evde iki adet sandalye ve bir adet düz  bar yada uzun bir sopa kullanılarak yapılabilir. İki adet sandalye birbirlerine ters bakacak şekilde karşılıklı konulur ve alınan bar sandalyelerin üzerine yerleştirilir. Kollar omuz genişliğinden daha geniş olacak şekilde açılır ve bar tutulur.  Ayaklarımız yerde ve vücudumuz dümdüz olacak şekilde göğsümüzü bara değdirmek için kendimizi yukarı doğru çekelim. 1 saniye bekledikten sonra yine kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönülür. İnerken  nefes alınır, kalkarken ise verilir. Eğer başlangıçta zorlanırsanız hareketi kolaylaştırmak için ayaklarınızı vücudunuza yaklaştırarak harekete başlayabilirsiniz.

  Bir adet barfiks barıyla evde sırt bölgesindeki kasları geliştirmek bu hareketlerle mümkündür. Saydığımız bu hareketler arasında en zoru fakat en etkilisi kesinlikle barfikstir. Hareketlerin yapılışında ise; ellerimiz karşıyı gösterecek şekilde omuz genişliğinden biraz daha geniş olacak  şekilde bar tutarız ve kendimizi güçlü bir şekilde yukarı doğru çekeriz. Hareketi  yaparken dizlerimizin hafif kırık pozisyonda olması dengemizi sağlamamız açısından faydalıdır.  Göğsümüzü bara değdirdikten sonra kontrollü bir şekilde kendimizi aşağıya doğru  bırakırız. Bu hareketin değişik çeşitlerini deneyerek sırtınızın farklı noktalarının da çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  ]]>
  Sırt Terlemesi https://www.sirt.gen.tr/sirt-terlemesi.html Sat, 03 Nov 2018 12:34:24 +0000 Sırt Terlemesi, İnsanın günlük olarak yaptıklarını olumsuz yönde etkileyip psikolojik problemlere sebep olarak toplumdan uzaklaştırabilen bir hastalık olan hiperhidrozis, yani aşırı şekilde terleme bozukluğundan dolayı cerra Sırt Terlemesi, İnsanın günlük olarak yaptıklarını olumsuz yönde etkileyip psikolojik problemlere sebep olarak toplumdan uzaklaştırabilen bir hastalık olan hiperhidrozis, yani aşırı şekilde terleme bozukluğundan dolayı cerrahi müdahaleyle kalıcı bir şekilde tamamen kurtulmak mümkündür. Botoks, iontoferez gibi tedavi yollarının, el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz bölümündeki aşırı olan terleme problemini tamamen çözemez, geçici bir zaman azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir.

  Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi yükselterek vücudun el, ayak, sırt, koltuk altı ve yüz çevresinde yoğun bir şekilde terlemeye sebep olabilirler. Fakat bu gibi durumlar haricinde meydana gelen aşırı terlemeye hiperhidrozis (aşırı terleme bozukluğu) tanısı konulmaktadır. Hastalık, vücutta ter bezlerini kontrol eden sempatik sinir sistemi aktivitesinde yükseliş neticesinde meydana gelmektedir. El ve ayaklarda daha yoğun olan terlemenin belirtileri, özellikle heyecanlı olan insanlarda, genç ve orta yaş grubunda daha çok gözükmektedir.

  Çoğunlukla yoğun bir şekilde terleme şikayeti bulunan hastalara farklı testler yapılarak organik rahatsızlıklarla ilişkisi araştırılır, herhangi bir ilişki tespit edilemediği takdirde bu hastalar psikiyatrik ve psikolojik takibe alınırlar. Bu durumda bulunan hastalar, toplumsal anksiete, sosyal fobi gibi tanılarla uzun bir zaman ilaç tedavisi görürler. Bu tedaviyi görmelerine rağmen, yoğun bir şekilde terlemenin nedenleri ortadan kaybolmamaktadır. İşte bu cins hastalar tipik hiperhidrozis hastalarıdır. Basit birkaç test yapılarak bu tanı kolaylıkla ortaya konulabilir.

  Sırt Terlemesi
  Yoğun bir şekilde terleme bozukluğunun tedavisinde geçerli olan en etkili ve kesin tedavi biçimi cerrahi uygulamadır. Fakat bu biçimde sempatik sinir bütünlüğünün belli seviyelerde bozulmasıyla beraber, bu sinirler tarafından etkilenen vücut çevrelerinin yoğun bir şekilde terlemesinin normal terleme düzeyine indirilmesi söz konusudur. Eğer el, koltuk altı ve sırt etkilenmiş ise Göğüs Cerrahisi Uzmanı tarafından, genel anestezi ile göğüs yan duvarına yapılacak olan bir yada iki adet yarım santimlik kesiler ve bu deliklerden girilerek özel aletler ve teknikler yardımı ile sempatik sinirin bu çevre için olan yoğun etkisi ortadan kaldırılır. 

  Kapalı ameliyat yöntemleri (endoskopik sempatektomi) kullanılarak kolay bir şekilde ve sorunsuzca oluşturulan operasyon 20 ve 30 dakika kadar devam etmektedir. Ameliyattan göğüs dreni takılı bir şekilde çıkan hasta, ertesi gün dreni alınmasının ardından taburcu edilmekte ve bundan sonra aynı gün günlük aktivitelerini rahat bir şekilde yapabilmektedir. Tek taraflı bir şekilde yapılan bu işlemin daha sonra öbür taraf için de tekrarlanması en doğru ve geçerli olanıdır. Artık bütün dünyada geçerli bulunan bu görüş, sempatik sinir bütünlüğünü kısmen bozmaktır. 

  Bu sinir bütünlüğünün geniş bir şekilde bozulması, ellerde kaybolan terlemeyi vücudun değişik bölgelerinde yan etki şeklinde meydana gelebilmektedir. Yapılan klinik çalışmalar da bunu doğrulamaktadır. Sempatik sinir bütünlüğünün bozulması, geçici yada kalıcı felç, his kaybı gibi birtakım rahatsızlıklara neden olmaz. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi endoskopik sempatektominin de önceden, kanama, hava kaçağı gibi hesaplanamayan olasılıkları, deneyimli göğüs cerrahlarının yaptığı ameliyatlarda minimum bir seviyeye düşmektedir. Daha önce geçirilmiş olan akciğer hastalıkları, cerrahi müdahalenin endoskopik yolla yapılmasını zorlaştırabilmektedir, çok ender de olsa ek bir cerrahi operasyon gerekebilecektir.
  ]]>
  Sırta Vuran Mide Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sirta-vuran-mide-agrisi.html Sun, 04 Nov 2018 03:44:07 +0000 Sırta vuran mide ağrısı,  Mide ağrısı çoğu kişinin şikayetleri arasında yer alır. Mide ağrısında  enfeksiyonel rahatsızlıklar, gıda zehirlenmesi, soğuk algınlığı, sağlıksız beslenme gibi birçok nedenden ortaya Sırta vuran mide ağrısı,  Mide ağrısı çoğu kişinin şikayetleri arasında yer alır. Mide ağrısında  enfeksiyonel rahatsızlıklar, gıda zehirlenmesi, soğuk algınlığı, sağlıksız beslenme gibi birçok nedenden ortaya çıkabilir. Kimi zaman hiçbir rahatsızlığı yokken fazla yemek yiyerekte mide de ağrı oluşabilir. Mide ağrıları mide ve çevresinde hissedilir. Kimi zaman ağrılar artarak uyku problemi bile oluşturabilir size. Hissedilen mide ağrıları kimi zaman dışarı kadar çıkarak sırta vurur,  bu ağrının sırta vurmasına "yansıyan ağrı" denir. Mideden sırta vuran ağrı üreme organındaki rahatsızlıklardan ya da böbrek hastalıklarından da kaynaklanabilir.

  Sırta Vuran Mide Ağrısı

  Gastrit ve ülser en çok bilinen ve duyulan mide hastalıklarındandır. Hastalık işk olarak gastrit olarak başlar ve daha sonra ülsere çevirebilir. Gastrit ve ülaer hastalığı olanlar midede ve çevresinde ağrı, yanma gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu ağrılar bazı durumlarda artabilir ve bu artan ağrılar sırta vurabilir. Ülser ve mide ağrıları birbirine çok benzerdir. Sırta vuran mide ağrıları ülser değilde mide kanseri olabilir. Fakat tek başına mide ağrıları mide kanserini işaret etmez. Gerekli inceleme ve testlerin yapılması gerekmektedir sonuçlar için. Mide ağrılarının başlıca sebepler: Günlük hayatın getirdiği stresler, alerji, hormonsal faktörler, çevresel faktörler, psikolojik nedenlerdir. Mide ağrılarına iyi gelecek olan ürünler ise: Tarçın, bal, nane, papatya, soğuk süt, rezenedir.

  ]]>
  Sırt Ve Kol Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-ve-kol-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 01:48:01 +0000 Sırt ve kol ağrısı, bu ağrılar amaçlı riziko gruplarını; büro çalışanları, temizlikçiler ve badana ustaları oluşturuyor. Omuz, gündelik hayatta çok sık zorlanan ve zedelenen eklemlerden bir tanesi. Anında her aktivitede Sırt ve kol ağrısı, bu ağrılar amaçlı riziko gruplarını; büro çalışanları, temizlikçiler ve badana ustaları oluşturuyor. Omuz, gündelik hayatta çok sık zorlanan ve zedelenen eklemlerden bir tanesi. Anında her aktivitede elimizi kullandığımızdan ve ele pozisyon sunmak gerek duyulduğunda omuz eklemi devreye girdiğinden, bu alanda meydana iştirak eden rahatsızlıklar, önemli sorunlar yaratıyor. 

  Omuz ağrılarının en sık sebebi, tendon, bursa benzeri narin doku kısımlarının zedelenmesi. Omuz hareketlerinin pek çoğundan sorumlulukları olan rotator kılıf adı verilen adalelerin tendonları, 2 kemik içinde meydana iştirak eden dar bir kanalda yer ediniyor. Kol taraftan yukarıya kaldırıldığında bu tendonlar 2 kemik içinde sıkışarak yaralanıyor. Doğuştan ya da yaşa ilişkili dejenerasyon neticesi bu kanalı daralmış olanlarda tendon rahatlıkla sıkışıyor.  Ellerin kullanım şeklini etkiliyor. Bu tendonlara çok sık uzak olmamış yer alan ve yastık vazifesi gören bursa adı verilen narin dokular, rahatlıkla iltihaplanabiliyor. Bilhassa elleri baş düzeyi üstünde, dirence karşın çalışanlarda (badanacılar, perdeciler, cereyan teknisyenleri, temizlikçi bayanlar benzeri) çok sık görülüyor. Başka omuz ağrısı sebepleri arasında; donuk omuz, göğüs çıkma sendromu, fibrozitler, boyun fıtığına ilişkili hudut basısı, kırıklar, çıkıklar, tümörler ve başka organlardan (kalp, akciğer, safra kesesi, vb.) yansıyan ağrılar sayılır. 

  Sırt Ve Kol Ağrısı
  Omuz ağrılı hasta kişilerde en kıymetli veriler manyetik rezonans görüntülemeyle elde ediliyor. İyi bir hikaye ve fizik muayeneyi takiben çekilen grafiklerde önemli bir sorun saptanmazsa ilk olarak bireyin baş üzeri aktivitelerden sakınması, omuzunu zorlamaması öneriliyor. Lokal ve oral edinilen ağrı kesiciler öneri ediliyor. Akut zorlanmalarda buz uygulama yararlı olabiliyor. Çok sık ağrılı vaziyetlerde omuza ifade edilecek steroid-lokal anestetik kombinasyonları rahatlama sağlayabiliyor. Ağrı azalmaya başlayınca omuzdaki donma riskine karşın eklem hareketlerini savunan egzersizlere başlanıyor. Hasta bunları yapamıyor ve ağrı devam ediyorsa ya da davranış kısıtlılığı gelişmişse kesinlikle fizik tedavi eklenmeli. Akut alevli çağı takiben zayıflamış adaleleri güçlendirmek ve omuz fonksiyonlarını yine kazandırmak üzere hasta kişiye uyumlu egzersiz yazılımı veriliyor. Omuz kanalı çok dar ya da rotator kılıfta cerrahi rehabilitasyona başvurmakta fayda var.
   
  Bilgisayar kullananlar dikkat

  Sırt ağrıları, bilhassa büro çalışanları içinde en sık sık görülebilen sağlık sorunlarından bir tanesi. Kabaca her 5 insandan herhangi birinin sırt ağrısı çektiği biliniyor. Bilhassa personel kesimde en başta iştirak eden sırt ağrısı sebepleri adale kaynaklı yani; duruş bozuklukları, uzunca zaman benzer pozisyonda durma, PC kullanılması ve hareketsiz yaşamdan meydana gelen, adalelerin gerilmesi, sertleşmesi ve içerisinde düğümlerin meydana gelmesi neticesi görülebilen miyofasiyal ağrılar. Başka sırt ağrısı sebepleri arasında; kamburluk, omurganın yana eğrilikleri, omurga kireçlenmeleri, disk hernileri, kalp-akciğer, mide ve safra kesesi en başta olmak üzere iç organlardan yansıyan ağrılar, omurgayı tutan iltihaplı romatizmal sağlık sorunları, osteoporoz, omurganın tüberkülozu, çökme kırıkları ve tümörler sayılır. Çoğunluğu inatçı ama riskli olmamış sırt ağrılarında birtakım belirtiler eşlik ediyorsa hiç zaman kaybetmeden bir uzmana  müracaat etmek gerekmektedir. Bunlar; gece terlemesi, geceleri fazlalaşan ağrı, zayıflama, anlık başlayan kuvvetli ağrı, duyu ve güç kaybıyla solunum sıkıntısı, balgamda kan görmek. Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı. Kas kaynaklı ağrılar temelde 2 hastalığa bağlı: Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromları. Fibromiyalji yalnızca sırtta değil vücudun birçok noktasında yaygın ağrı, tipik halsizlik ve adale hassasiyeti, uyku bozukluğu, şişlik duygusu, uyuşmalar benzeri çok sık sık başka sistemik belirtil]]> Sırt Üşümesi https://www.sirt.gen.tr/sirt-usumesi.html Mon, 05 Nov 2018 08:45:08 +0000 Sırt Üşümesi, Çoğumuzun hakikat duruş pozisyonunu cahil. Ofiste saatlerce masada ikamet etmek akut sırt ağrılarına sebep olabilen sorunları tetikler. Sırt ağrıları çok kısa 1 zaman amaçlı acı kesiciler ile yatıştı Sırt Üşümesi, Çoğumuzun hakikat duruş pozisyonunu cahil. Ofiste saatlerce masada ikamet etmek akut sırt ağrılarına sebep olabilen sorunları tetikler. Sırt ağrıları çok kısa 1 zaman amaçlı acı kesiciler ile yatıştırılabilir; yalnız hastalığın büsbütün ortadan kaldırılması uzun bir zaman alabilir. Şayet sizin de sırt ağrısı şikayetiniz varsa rahat 1 yatakta 1 zaman uzanmayı deneyin.Seçtiğiniz yatak da sırt ağrılarınız üstünde gösterişli olabilmektedir. Gene de bu vaziyet da 1 hekime görünmek kendi başınıza tutum etmekten daha sağlıklıdır. Hekiminiz sırt ağrısının kaynağını bularak problemi büsbütün ortada kaldırmada size yardımcı olabilmektedir sırt ağrısı problemi çok büyük kişinin baş etmek zorunda kaldığı pek çok yaygın ve bazı zamanlarda iyileştirilmesi zor yaşanan 1 hastalıktır.

  İlk olarak akut sırt ağrıları hastayı her an berbat 1 biçimde etkiler. Bilhassa yaşlılar ve ofiste gün boyu bilgisayar başında ikamet etmek zorunda kalan insanlar sırt ağrısı problemi ile sıkça karşılaşırlar.  Sırt ağrılarını korumanın en gösterişli tarzı egzersizler yardımıyla sırtınızı güçlendirerek esnek tutmaktır. bir tek eliniz ile ağır torba veya eşyaları kaldırmayın. Şayet imkanı varsa taşıyacağınız gereçleri 2 farklı torbaya yerleştirin. Ağır ağırlık taşımanın en sıhhatli tarzı sırt çantası kullanmaktır. Şayet ağır 1 eşya kaldırmanız gerekiyorsa çömelerek objeyi alın ve sırtınızı dik tutun. Sırtta üşüme ve terleme yaş ve cinsiyet farkı olmadan hayatın herhangi bir döneminde oluşan sırtta üşüme rahatsızlıkları, çoğunlukla soğuk algınlığı, grip gibi zararsız olarak nitelendirilecek rahatsızlıklar ile ilişkilendirilip önem görmese de, aslında son derece mühim sorunların habercisi pozisyonunda olabilmektedirler.  

  Sırt Üşümesi
  Rahatsızlığın başlıca sebebi ne olabilir

  Söz konusu terleme ve yersiz üşümelerin en sık karşılaşılan nedenlerden biri dolaşım bozukluklarıdır. Bu stil normal olmayan bozuklukların meydana çıkması amaçlı de birkaç sebep bulunsa da çoğunlukla doğruca veya dolaylı olarak vücuda alınmış bir madde veya gıda kaynaklı sonuçlar ile karşılaşılabilir. Hali hazırda kronik mide rahatsızlıkları bulunan kişilerde de rastlanan Sırtta üşüme ve soğuk terleme durumları, uyumlu teşhis ve iyileştirme metotlarıyla kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Bunun yakınında her biçimde enfeksiyon ardından durumda da Sırtta üşüme ve soğuk terleme ile baş başa kalınabilir. Bu durumda öncelikle enfeksiyonun tam anlamıyla nereden başladığı ve herhangi bir yayılmaya maruz kalıp kalmadığı anlaşılmalıdır. Bu biçimde bir pozisyonda kişinin açık yara şuan ki ise bölgeyi mümkün olduğunca temiz tutması ve hekim kontrolüne başvurana kadar herhangi bir dış etken ile bir araya gelmesini engellemesi gerekmektedir.  Hastalar kendi kararları ile çeşitli ağrı kesici, ateş düşürücü veya antibiyotikleri kullanmaktan da kati suretle kaçınmalıdırlar.
  ]]> Sırtı Çekmek https://www.sirt.gen.tr/sirti-cekmek.html Mon, 05 Nov 2018 17:50:45 +0000 Sırtı Çekmek, İnsanlar yaşam süresi içerisinde karşılaştığı sağlık sorunlarının bir çoğuna kendi yöntemleriyle çare aramaya ve buldukları bu çareyi kendi üzerinde demeye gitmişlerdir. Bu buldukları çare Sırtı Çekmek, İnsanlar yaşam süresi içerisinde karşılaştığı sağlık sorunlarının bir çoğuna kendi yöntemleriyle çare aramaya ve buldukları bu çareyi kendi üzerinde demeye gitmişlerdir. Bu buldukları çareler içerinde sırt ağrıları tedavisi de vardır. Sırt ağrılarına genelde bardak çekmek, bir ikinci kişi yardımıyla sırta vurarak ve çekerek, hacemet etmek ile jiletle çizmeye kadar giden halk arasında yaygın bir tedavi yöntemi vardır. Doktorlar bu şekilde sırt ağrıları olan kişilere bu yollara baş vurmamalarını her sorununda doktora baş vurmaları gerektiğini gerek halk dili yaygın sosyal medya ve basınla halka ulaşarak uyarılarda bulunmuşlardır. Çünkü uygulanan yöntemlerle sağlık sorununda daha ciddi bir rahatsızlığa ve geçici olmayan sağlık sorunlarına sebebiyet verdiklerini söylemektedirler. Şahit olduğum sırt çekmek olayı bile olmuştur. Çalıştığım bir iş yerinde arkadaşımın biri eğilip yerde bulana bir cismi alırken beli tutuldu ve olduğu gibi orada kaldı. İki kişi arkadaşımızı yerden kaldırdık ve onu bir düz yere yatardık. Arkadaşımızın biri durun ben bunun sırtını çekeyim dedi.Ben karşı çıkamama rağmen hasta duyduğu acıdan dolayı hemen yap demesi üzerine tam düz bir yerde uzanmış olan hastanın bir kişi bacaklarından tuttu sırtını çekecek arkadaş da ellerini hastanın omuzlarından geçirip kafasını iki bacaklarının arasına alarak salladı. Hasta ağrı içerisinde inlerken kafasından ve omuzundan birden çekti ve bir sırt sesiyle inilti fazlalaştı sonra hastanın sesi kesildi bir şey olamamış gibi gülerek ayağa kalktı. Ben şokta uyanırken sonucun böyle bitmesi iyi ama sakat kalma olasılığı yüksek olması sebebiyle sevince boğuldum.

  Sırtı Çekmek

  Bel fıtığı rahatsızlığı olan hastalarında ameliyatla çözüm bulamadıkları bu işlerden anlayan ve sırtı iyi çeken birine giderek bu ağrılara son verileceğine inanç fazladır. Doğal ve eski metotlarla çözüme gitmişlerdir.  Bel fıtığı hastaların bu işi bilenin başka ilde olduğunu duyar duymaz derhal onun yanına tedaviye gidiyorlar. Bardak çekme sistemiyle de  sırt çekme yoluna gidilmektedir. Isıtılan bardaklar mum yardımıyla ters çevrilerek sırta yapıştırılır. Bu sırta altı veya yedi bardak kullanılarak  yapıştırılır bir mühlet sonra bu bardaklar sırta çekilerek hastanın duyduğu sırt ağrısı giderilir. Hasta düştü rahatsızlıktan bir an önce kurtulmak için her yola baş vurmaktadır ama önemli olan böyle çözümler değil de  tıp  ve kullanılan tüm teknolojik cihazlar yardımı ve bu konuda uzman doktorlara baş vurmaktır.

  ]]>
  Burun Sırtı https://www.sirt.gen.tr/burun-sirti.html Tue, 06 Nov 2018 12:41:28 +0000 Burun Sırtı, Ameliyatsız bir şekilde yapılan burun sırtı estetiği ve burna özel olarak hazırlanmış olan dolgu materyalleri ve botoks materyali ile burnun yeniden biçimlendirilmesidir. Ameliyatsız yapılan b Burun Sırtı, Ameliyatsız bir şekilde yapılan burun sırtı estetiği ve burna özel olarak hazırlanmış olan dolgu materyalleri ve botoks materyali ile burnun yeniden biçimlendirilmesidir. Ameliyatsız yapılan burun sırtı estetiği söylenince aklınıza hiç ameliyat olmadan burnunuzun biçiminin tamamen biçiminin farklılaştırılması gelmesin. Bazı güncel yollar kullanılarak yalnızca basit olan kusurların giderilebildiği uygulamalar olduğunu unutmamalısınız.

  Ameliyatsız yapılan burun sırtı estetiği ile burunda bulunan ufak problemler, burun kemeri, asimetri, burun ucu düşüklükleri, dengesizlikler, uyumsuzluklar ve ameliyat neticesinde meydana gelen kusurlar botoks ve dolgu kullanılarak düzeltilebilir. Ameliyatsız burun sırtı estetiği, geleneksel olan işlemlerin aksine ameliyat olmayı gerektirmeyen estetik işlemler, neredeyse anlık neticeler oluşturur ve burun estetiği operasyonundan daha az maliyetlidir. Uygun bir burun yapısına sahip olan insanlarda cerrahi bulunmayan burun estetiği işlemleri geleneksel ameliyatlara göre daha idealdir.

  Hiçbir ameliyat olmadan ameliyatla meydana gelebilecek riskleri de ortadan kaldırır. Eski yollara nazaran neredeyse anlık neticeler elde edebileceğiniz bu yolla hastalar rutin yaşamlarındaki aktivitelerine kısa bir zamanda geri dönebilirler. Bu kusurları, burun ucunun hafif bir şekilde sarkmaları. Gülerken burun kanatlarınız fazla bir şekilde açılıyorsa. Burun sırtı ile burun ucu arasında bir çöküklükr bulunuyorsa. Burun sırtı ile alın arasında bir çöküklük bulunuyorsa. Geçirilmiş olan burun ameliyatı neticesinde burun sırtında düzensizlikler bulunuyorsa. Burun ile dudak bileşkesi fazla içeride bulunuyorsa.

  Burun SırtıBotox ile estetik ameliyatsız burun estetiği ameliyatsız burun estetiği uygulamaları, Botoks, Clostridium botulinum isimli bakteriden oluşan bir toksindir. Botoksun etki olan mekanizmasından tıpta oldukça fazla alanda faydalanılır. Plastik cerrahi alanında ise çoğunlukla mimik kaslarının hareketleriyle meydana gelen yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı bir şekilde terleyen çevredeki terlemeyi düşürmek maksatı ile kullanılır. 80'li senelerde Kanadalı bir göz doktoru tarafından şaşılık ameliyatlarında yapılan botoksun göz kenarında bulunan çizgileri geçirdiği fark edilmiştir. Bu etki ile mimik kaslarına yapılarak kozmetikte gençleşme yöntemi şeklinde kullanılmaya başlanmıştır.

  Tıbbi olarak 40 sene önce kullanılmaya başlanan botoks, felçli olarak doğan çocuklarda kas spazmı için ömür boyu yapılıyor. Kozmetikte estetik maksatlı kullanımı ile beraber el,ayak,koltuk altının yoğun bir şekilde terlemelerine karşı kullanılmaktadır. Dolgu ve botoks ile ameliyatsız yapılan burun sırtı estetiği, botoksun en yeni kullanım bölgesi olan buruna, burun kanatlarının yanlarında, kanatları yukarıya doğru çeken kasların botoks ile gevşetilmesi ve kanatların bir miktar kadar aşağıya doğru indirilerek yandan bakıldığı zaman burun deliklerinin görünmesinin önüne geçmektedir. 

  Bazı kişilerde üst dudaktan başlayıp burun ucuna doğru giden kas normale göre aşırı kuvvetlidir ve dudak hareketleri ile burun uçlarında aşağı doğru bir eğilme oluşur. Bu cins hastalarda bu kas içine botoks uygulanması ile burun ucunun kaldırılması ve konuşmayla beraber burun hareketinin önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. İple burun estetiği işlemi ise lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Burun ucu kıkırdaklarının iple asılması neticesinde burun ucu düşüklüğü bulunan hastalar bu şikayetlerinden kurtulabilirler.

  Ameliyatsız olarak yapılan burun sırtı estetiği olarak popularite kazanan bu işlemlerin geçici bir işlem olduğu, elde edilen neticenin 6 ay civarında ortadan kalktığını hastalar bilmelidir. Estetik manada burun yüzümüzdeki en önemli belirleyicidir. Yüzümüzdeki yatay ve dikey düzlemde tam ortasına oturmuş olan bu organdaki milimetrik farklılıklar, mimiklerimiz deki ve bakışlarımızdaki ifadeyi farklılaştırma etkisine sahiptir. İki göz arası burun kökünün arttığı bakışlara]]> Öksürük Ve Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/oksuruk-ve-sirt-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 18:57:50 +0000 Öksürük ve sırt ağrısı şikayetlerinin beraber meydana gelmeleri birçok sağlık sorunundan dolayı olabilir. Uzmanlar son zamanlarda çocuk ve yetişkinlerde görülebilen 'yalancı zatürre' olaylarında artış olduğu uyarısında Öksürük ve sırt ağrısı şikayetlerinin beraber meydana gelmeleri birçok sağlık sorunundan dolayı olabilir. Uzmanlar son zamanlarda çocuk ve yetişkinlerde görülebilen 'yalancı zatürre' olaylarında artış olduğu uyarısında bulundu. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, zatürree başlangıcı veya zatürree teşhisi konulan vakaların yüzde sekseninin aslında, solunum yolu hassasiyetinden kaynaklanan ve virüslerin tetiklediği bir durum olduğuna ilgi çekerek, şu bilgileri verdi: "Son yıllarda bilhassa çocuk ile yetişkinler, geceleri şiddetlenen ve gündüz devam eden inatçı kuru öksürük, göğüs, sırt ağrısı, burun tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuruyor. Bu kişilere alerji testi, akciğerlerin röntgeni, çeşitli tetkikler dahası bronkoskopi yapılıyor fakat sonuçta bir şey çıkmıyor. Durum böyle olunca kestirme yoldan zatürree başlangıcı teşhisi konuluyor. Ortalık yalancı zatürree vakası dolu. 


  Akciğer kanserinin karakteristik semptomları inatçı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürürken kan gelmesidir. Öksürürken kan gelmesi akciğer kanseri olanların yaklaşık %25'inde görülmektedir. Tabii belirtiler tümörün büyüklüğüne ve vücudun başka yerlerinde tümör olup olmadığına bağlı olarak da değişebilmektedir. Akciğer kanseri sebebiyle hormon dengesizlikleri görülebilir, kanda değişimler ortaya gelebilir veya diğer organlarda rahatsızlıklar görülebilir. Her iki akciğerde veya tek akciğerde yer alan metastatik tümörlerin neden olduğu belirtiler, tümörün yeri ve büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Akciğerinde metastatik tümör yer alan hastaların yaklaşık %40'ında birtakım belirtiler görülür. 

  Öksürük Ve Sırt Ağrısı
  Kış Hastalıklarına İlgi 

  Mikroplar bilinenin aksine soğukta değil sıcakta daha çok fazla üreyerek yaşarlar; soğukta ise ölürler. Peki, mikropların yaşamasına izin vermeyen sıcak olmayan havada meydana gelen nasıl oluyor da bizi hasta ediyor Soğukta salgın haline dönüşen sağlık sorunları soğuktan değil; sıcak olmayan havalarda insanların çok fazla daha kapalı, sıcak olan ortamlarda toplu olarak da bulunmasından kaynaklanır. Solunum yolunda enfeksiyona yol açan virüs ve bakteriler genelde havada meydana gelen ve temas yolu ile bulaşırlar. Bunun amaçlı korunma çok fazla önemlidir.  
   
  • Solunum yolu enfeksiyonlarında ateş, öksürük ve ağrı en sık görülebilen belirtilerdendir. 
  • Hapşırma, burun tıkanıklığı, göz, burun ve genizde akıntı, baş, boğaz ve kulakta ağrı, yutmada güçlük, ses kısıklığı, öksürük, balgam çıkarma, hırıltılı soluma ve nefes darlığı, göğüste ve sırtta ağrı 
  • Bunun yanında halsizlik, iştahsızlık, tüm vücutta kırgınlık, ateş, eklemlerde ve tüm bedende ağrı, göğüs ve sırt ağrısı, bulantı ve öğürme benzeri sistematik bulgu ve şikayetleriniz de varsa zaman geçirmeden hemen hekime başvurun.  
  Kış enfeksiyonlarında esas amaç; sağlık sorunu en kısa sürede atlatmanızı sağlamak ve vücut direncini yükseltmektir. Bu tip hastalıklarda bilinçsizce antibiyotik alınması alışkanlığı ne yazık ki hala devam ediyor. Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda antibiyotik alınırsa vücudun normal florası bozulacağından sonrasında fırsatçı enfeksiyonlar sizi daha sık hasta edebilir.  
   
  • Diğer insanlarla solunum ve bilhassa el temasından kaçının. 
  • Öksürme sırasında ağız ve burnunuzu, elinizin harici veya kağıt mendille kapatın. 
  • Odanızı sıkça havalandırın. 
  • Ellerinizi sıkça sabunlayın ve bol su ile yıkayın. 
  • Hasta bir başkasıysa onunla aynı ortam ve odayı paylaşmayın. 
  • Hasta kişi ile aynı odada yatmayın.   
  Kış Hastalıkları: Grip, sıklıkla karşılaşılan solunum enfeksiyonları arasında birinci sırayı grip alıyor. Belirtileri;
  • Burunda yanma, kuruluk ve tıkanıklıkla birlikte akıntı, 
  • Genizde yanma ve kaşıntı hissi, 
  • Hafif ateş, 
  • Tipik vücut kırgınlığı dışında ekle]]> Sırt Kılları https://www.sirt.gen.tr/sirt-killari.html Wed, 07 Nov 2018 16:42:05 +0000 Sırt kılları, yapı bakımından kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görünür. Günümüzde insanların estetik görünüme önemi geçmiş dönem ve yıllara göre çok çok arttı. Artık insanlarımız vücutlarının görün Sırt kılları, yapı bakımından kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görünür. Günümüzde insanların estetik görünüme önemi geçmiş dönem ve yıllara göre çok çok arttı. Artık insanlarımız vücutlarının görünümünün her zaman dikkat çekici ve güzel olmasını istiyor. Buna oranla sırt kılları bu düşüncelere tamamiyle ters düşmekte. Çünkü sırt kılları hiç bir estetik görünümü olmayan genellikle bütün insanlar tarafından rahatsız edici görünür. Sırt kılları görünümün dışın da kaşıntı, ter ve koku tutması bakımından da sevilmemesinin sebeplerindendir.

   Sırt kılları, insanlarımızın yaptığı ve çalıştığı işlere göre farklılık göstere bilir. İnşaat gibi tozlu işlerde çalışan insanların sırt kıllanması bu yerlerdeki toza bağlı olarak daha çok çıktığı gözlemlenmiştir. Öte yandan sırt kılları tozun yanı sıra sırtın tamamen havasız kaldığı hastalık ve buna benzer sebeplerden dolayı sırtımızı sarıp havasız bıraktığımızda sırt kılları çok daha fazla artar.

   Sırt Kılları
   İnsanlar sırt kıllarından kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlere insanların dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü kulaktan dolma bitkileri karıştırılarak macun yapılan ilaçlar sırta sürülmemelidir. Bunun yanı sıra bir çok ilaç firması bu dertten muzdarip olan insanlar ilaç çeşitli ilaçlar çıkarmıştır. Ama bu ilaçlar gelişi güzel kullanılmayıp bir uzman kontrolünde kullanılmadır. Sırt kılları için şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre en etkili çözüm olarak lazer epilasyon olduğu kanıtlanmıştı. Bu lazer epilasyonlar  epilasyon merkezlerinde bir uzman tarafından yapılmaktadır. Lazer epilasyonlar  sırtta bulunan kılların durumuna göre seanslar halinde yapılır ve insanların bu dertlerinden kurtulmasına yardımcı olur.
   ]]>
   Reflü Sırt Ağrısı Yaparmı https://www.sirt.gen.tr/reflu-sirt-agrisi-yaparmi.html Thu, 08 Nov 2018 03:41:34 +0000 Reflü sırt ağrısı yapar mı, midenin asit ve besin içeriğinin özofagus olarak da yiyecek borusuna geriye kaçmasına gastroözofageal reflü denir. Anında herkeste vakit süresince yiyecek borusuna az müddetli reflü olur. Bu no Reflü sırt ağrısı yapar mı, midenin asit ve besin içeriğinin özofagus olarak da yiyecek borusuna geriye kaçmasına gastroözofageal reflü denir. Anında herkeste vakit süresince yiyecek borusuna az müddetli reflü olur. Bu normal bir vaziyettir. Ama reflü vaziyette olan asit, semptomlara veya yiyecek borusunda hasara neden olursa bu duruma gastroözofageal reflü sağlık sorunu denir. Yiyecek borusunun aşağı ucunda endoskopi ile saptama edilen erozyonların meydana geldiği duruma reflü özofajit denir. 
  Batı toplumlarında ek olarak da sık olmak üzere erişkin toplumun aşağı yukarı % 10-30'unda görülen sık bir meseledir. Pirozis (heartburn) reflüde en çok görülen ve en tipik semptomdur. Reflü teşhisinde % 92 oranında spesifiktir. Tipik biçimde yemeklerden 1-2 saat anında ardından mideden yukarı göğüs arkasına gerçek büyüyen yanma hissini mana eder. Regürjitasyon diğer görülen semptomdur. Bulantı ve öğürme olmaksızın ağza birdenbire keskin suyun veya yutulmuş gıdaların gelmesidir. Geğirti, şişkinlik evrensel hazım bozukluğu semptomları biçimde görülebilmektedir. Tükürük salgısında yükseliş asitin yiyecek borusu irritasyonu sonucu asiti temizleme refleksi biçimde gelişir. Yutma güçlüğü ve ağrılı yutma asit sebebiyle yiyecek borusunda vaziyette olan spazm veya aşağı ucunda sık biçimde gelişen ülserleşme sebebiyle oluşabilir.  Majör etken yemeklerdir. Yemekle beraber hem AÖS de gevşemeler artar, aynı zamanda mide asit yapımı artar. Baharatlı yiyecekler reflüyü arttırır benzeri bir kanaat varsa da biyolojik ortamda tartışılmalıdır. Ama AÖS 'ni daha sık sık gevşeten, mide içinde daha sık sık olan, asit uyarımı sık sık vaziyette olan gıdalar kesinlikle reflüde oyun oynar. Son Olarak bir kişiye şunu bunu yeme demenin çok fazla oldukça başarılı olduğuna inanmıyorum; çoğunlukla klavuz misyonu görecek mideyle barışık veya dokunabilecek bol alternatifli gıdalar verilmeli ve birey bizzat diyetini ayarlamalıdır. Elbet ki birtakım dokunduğu malum gıdalar hâlâ hasta aracılığıyla tüketilirse reflü aynı ritimde devam edecektir. Rutin koşuşturmalarda, kısa müddetli atıştırmalarda ve yemeklerde, veya yükümlü sofralarımızda birçok vakit üzgünüm her birimiz diyetimize gerektiği özeni gösteremeyebiliriz. 

  Reflü Sırt Ağrısı Yaparmı
  Pratik öneriler
  Mesela tatile gideceksiniz ve belirli ki rejim bir kenara itilecek. Bu vaziyette hiçbir zaman dur demiyoruz üstelik koruma amaçlı olarak da anında asid baskılayıcı aşina olduğunuz ilaçlardan bir veya bir kaçına tavsiye edilen olarak başlamanızı öneriyoruz. Etki hep sizi reflü ile barışık tutmak ve bununla beraber şikayetlerinizi minimuma indirmektir. Birtakım egzersizler ( karındaki içi basıncını arttıran, tok karnına yapılmış vaziyette olan, eğilip, çömelme hareketleri vaziyette olan )ve birtakım ilaçlar reflüyü kötüleştirebilir. Sigarada reflüyü arttırabilir, manalı kötüleştirmediği söylense de reflü hastalığındaki tecrübelerimiz sigara içmenin berbat bir düşünce meydana geldiği ve bırakılınca yakıntılarda manalı gerileme olduğudur. Obesiteninde sebep hormonal olarak da sebep mekanik olarak da reflüyü arttırdığı malum bir gerçektir; hasta olanların ideal beden kitle indeksi hesaplanır ve diyetisyenden bununla beraber balanslı kilo verdirici diyetler sağlanır. Bedeni sıkan elbiseler de reflüyü arttırır. Şeker hastalarında da mide boşalma sorunları olabilmektedir ve reflü artabilir. 
   
  Reflü ağrısı yanma duygusu haricinde göğüste tipik bir ağrı olarak da görülebildiği amaçlı vakit vakit kalp krizi semptomları ile karıştırılmakta. 
  Reflü ağrısı göğsün orta bölümünde, birtakım vaziyetlerde karındaki adalelerinin üst bölümünde ve yiyecek borusunun boyna uzak olmayan kısmında hissetmek mümkündür. Birtakım hastalar yanma haricinde göğüste keskin ve kuvvetli stres hissedebilir. Üstelik bu ağrılar sırta denli vurabilir.  
  ]]> Sırtta Batma https://www.sirt.gen.tr/sirtta-batma.html Thu, 08 Nov 2018 05:37:47 +0000 Sırt batma, boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemiklerinin çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsar. Yapılan geniş çaplı araştırmalara bakıldığında her  6 kişiden birinin sorunu ol Sırt batma, boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemiklerinin çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsar. Yapılan geniş çaplı araştırmalara bakıldığında her  6 kişiden birinin sorunu olan sırt batması genç yaştakilerden ileri yaş grubunda ki  kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Sırt batmalarının kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir sebeple oluşabilirken, kimi zaman da fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğine  dikkat  çekerek, Bu nedenle, özellikle sabit bir noktada ve sürekli olarak devam eden sırt batmaları mutlaka ciddiye alınmalıdır.

   Belirtisi sırt ağrısı veya batması olan 5 hastalık

  Myofasiyel ağrı sendromu

  Sırt bölgesinde kas ve yumuşak dokulara bağlı olarak gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın yaşamımıza daha fazla girmesi sebebi ile özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalar incelendiğinde; uzun süreli devam sırt ağrısından şikayet eden hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu durumu mevcut. Bu durum özellikle ofiste çalışan insanlar gibi oturarak uzun süre çalışan bireyleri etkiliyor.

  Ağrının tipik özelliği: Bu hasta kişilerde, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basma halinde ağrının tetiklendiği noktalar bulunur. Kişilerin duruş bozukluğu  yakınmaları arttırıyor.

  Sırtta Batma

  Boyun fıtığı

  Boyunda, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu kısımların ağrıları birbirleri ile karışabilir. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazı durumlarda boyunda şiddetli bir biçimde hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca ağrı uzanabilir. Boyun kısmı ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenme de sırt ağrısına neden olabiliyor. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar oluşabilmekle beraber, bu sorun daha nadiren  görülüyor.  

  Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda oluşan güç kaybı veya uyuşukluk durumu eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabilir.

  Fibromiyali

  Fibromyalji genellikle kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt kısmı başta olmak üzere, genel vücut ağrısına neden olan bir durumdur. Hastalar genellikle sabahları yorgun kalktıklarından ve çabuk yorulma halinden şikayetçi oluyor. Şikâyetler arasında soğuk, yorgunluk hali ve stresle birlikte artıyor. Bu hasta grubunda ki  hastada baş ağrıları, bağırsak sorunu şişkinlik ellerde uyuşma hali ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık olarak gözleniyor. Depresif duygu hali hastaların ağrıya hassasiyetini arttırır. Bu sebeple hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırır.  

  Ağrının tipik özelliği: Hastalar genellikle sabahları yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen de vücudun sağ kısmı, bazen sol yarısı etkilenebiliyor. Yaygın olarak olan ağrıya bel ağrısı ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.

  Skolyoz

  Sırt batması ile başvuran hastaların yaşı da önemlidir. Çünkü farklı yaş grubunda ki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterir. Örneğin gelişme döneminde ki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin genel belirtisi sırt ağrısı olabiliyor. Şikayetler uzun süreli bilgisayar başında kalındığında artış gösterir. Bu hastalığın sık sık takip edilmesi gerektiği için erken dönem içinde uzmana  başvurulması gerekir.    

  Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve bebeklerde genellikle ağrı olmaz. Omuzda, kürek kemikleri ve kalçalarda ki simetri bozukluğu bu hastalığa işaret eder.

  Osteoporoz

  Genellikle yaşlı hastalarda  ve kadın hastalarda ise kemik erimesi  işaretini sırt kemiklerinde oluşan kırılmalar ve buna bağlı olarak boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durum ilaç tedavisinin yanı sıra sırt kaslarına y]]> Bebeklerde Sırt Dikeni https://www.sirt.gen.tr/bebeklerde-sirt-dikeni.html Thu, 08 Nov 2018 19:37:50 +0000 Bebeklerde Sırt Dikeni, Sırt dikenin ne olduğunu bir çoğumuz bilmeyiz. İlk duyanlar o da ne diye sorabilir. Sırt dikeni bebeğin sırtın da sakal şeklinde çıkan tüylere denir. Sırt dikeni genel de bebekler de görülür. Bebeklerde Sırt Dikeni, Sırt dikenin ne olduğunu bir çoğumuz bilmeyiz. İlk duyanlar o da ne diye sorabilir. Sırt dikeni bebeğin sırtın da sakal şeklinde çıkan tüylere denir. Sırt dikeni genel de bebekler de görülür. Özellikle erkek bebekler de daha da sık rastlanır. Sırt dikeni topuk dikeni ile karşılaştırılmamalıdır. Sırt dikeni topuk dikeni gibi sert olmaz.


  Bebeklerde Sırt Dikeni
  Bazen sırt dikenini doktorlar bile bilmez. Eski kadınlara göre bu durum oldukça normaldir. Sırt dikeni bebeğinizin belini yağ ile masaj yaparken ya da banyo yaptırırken sırtını ovaladığınız zaman ortaya çıkabilir. Bu dikenin bebeğinize zararı olmaz. Kopartılması ya da cımbız ile çekilmesine gerek yoktur, kendiliğinden yok olması beklenir. Eğer bebekte bu sırt dikeni çıkmış ise her banyo yaptırdıktan sonra sırt bölgesine hafif masaj yaparak sırt dikeni dökülür.
  ]]>
  Kalp Ağrısı Sırta Vururmu https://www.sirt.gen.tr/kalp-agrisi-sirta-vururmu.html Fri, 09 Nov 2018 00:05:41 +0000 Kalp Ağrısı Sırta Vurur mu, En sık sık sorulan sorulardan biri de kalp ağrısı sırta vurur mu sorusudur, bunun cevabı çok sık sık olmasa da evet olasıdır. Kalp ağrıları en fazla göğüs kısmında, omuzda ve boyun kısmında g Kalp Ağrısı Sırta Vurur mu, En sık sık sorulan sorulardan biri de kalp ağrısı sırta vurur mu sorusudur, bunun cevabı çok sık sık olmasa da evet olasıdır. Kalp ağrıları en fazla göğüs kısmında, omuzda ve boyun kısmında görüldüğü benzeri, kimi olaylarda da bireyin sırtına da vurabilmektedir. Bu alanda yoğun ağrıya sebep olarak, bireyin gündelik yaşamını direk etkileyebilmektedir. Kalp ağrıları sinsi ağrılardır ve kolaylıkla birçok öbür huzursuzluk ile karıştırılabiliniyor bu sebeple sırtınızda hissedeceğiniz her ağrı kalp ağrısı diye nitelendirilmemeli fakat tekrardan de önlemi elden bırakmamak amaçlı bir doktora da kesin görünmek gerekir. 

  Kalp ağrısı sırta vurur mu diye düşünen yurttaşlarımızla şu verileri paylaşabiliriz. Sırt ağrıları ülkemiz nüfusunun anında hemen dörtte bir tanesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Sırt ağrıları çoğunlukla zor bir şeyler kaldırmaktan ya da olması gerektiği civarı gerçek, düz durmamaktan nazaran kaynaklanmaktadır ama nadiren bu ağrılarınız bir kalp ağrısının ya da kalp krizinin de belirtilerinden olabilirler. Kalp ağrılarınız niye sizin sırtınızı etkiliyor sualinin cevabı ise şöyledir. Kimi rahatsızlıklarda en sık sık nedenlerden biri kalbinize giden damarların birinde bir kan pıhtısı oluşmaktadır ve kalp kaslarınıza giden damarlardaki kanın kasınıza erişmesini kısmen ya da tamamıyla durdurur. 

  Kalp Ağrısı Sırta Vururmu
  Bu çoğunlukla göğsünüzde kederli bir baslı, kramplar ya da sıkışma duygusu oluşturur. Bu huzursuzluk belirli bir zaman hemen ardından göğüs bölgenizden başlayarak sırtınıza civarı ilerleyebilmektedir. Sırtınızda ya da belden üst kısmınızdaki rastgele bir alanda acı ya da kuvvetli ağrılar hissedebilirsiniz. Çoğunlukla sırt ağrıları bayanlarda ek olarak sık sık rastlanmaktadır ama bu demek değildir ki, siz erkekseniz sizde bu vaziyet olmayacaktır. Kalp ağrısı sırta vurur mu sualinin yanıtını burada verirken sırt ağrılarınız bununla birlikte sırt kaslarınızdaki spazmlar, burkulmalar ya da zorlanmalar nedeniyle, omurga darlığı ya da omurilikteki disklerin kayması sonucu olarak da oluşabilmektedir ve sırt ağrılarınız çoğunlukla acil tıbbi destek almanız gerekli olan hastalıkların bulguları olarak görünmektedir.
  ]]>
  Sırt Ve Omuz Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-ve-omuz-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 05:04:34 +0000 Sırt ve omuz ağrısı, İnsanların bilgisayar yada masa başında uzun süre kalmaları boyun ve sırt ağrılarına neden olmaktadır. Bu ağrılar basit gibi görünse de günlük yaşantımızı işkence haline getirebilirler.50 y Sırt ve omuz ağrısı, İnsanların bilgisayar yada masa başında uzun süre kalmaları boyun ve sırt ağrılarına neden olmaktadır. Bu ağrılar basit gibi görünse de günlük yaşantımızı işkence haline getirebilirler.50 yaş üstü insanlarda daha sık görülen boyun ağrısı başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Eğer  boyun ağrınız varsa daha ciddi sebeplerden şüphelenmeden önce yatağınız ve yastıklarınız sağlığınızı koruyabilecek iyi ürünler mi, iş yerinde sürekli bilgisayar başında boynunuzu eğerek uzun süre çalışıyor musunuz, gün boyunca stres seviyeniz yüksek mi, diye gözden geçirin. Bu sorulardan birinin dahi sonucu evet ise; muhtemelen ağrınızın nedenini bulmuşsunuzdur.

  Boyun ağrısına neden olan hastalıklar
  • Enfeksiyon hastalıkları
  • Kemik hastalıkları
  • Tümörler
  • İç organ hastalıkları
  • Hormon  hastalıkları
  • Omurga iltihabı
  Boyun ağrısı ne zaman ciddiye alınmalı
  • Günden güne ağrı artarak ilerliyorsa
  • Boyun ağrısı kola sıçramışsa
  • Boyun ağrısıyla beraber halsizlik şikayeti de varsa
  Sırt ağrıları yaşam kalitesini düşüren sürekli bir yorgunluğa neden olan önemli bir sağlık problemidir. Erkeklere göre kadınlarda SIRT AĞRISI daha sık görülür. Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınlarda sırt ağrılarının ortaya çıktığı zamanlardır. Problem bu dönemde tedavi edilmezse ilerleyip kronikleşebilir. Ergenlik döneminde kızlarda duruş bozuklukları erkeklerden daha sık görülür. Eğer bu dönemdeki duruş bozuklukları düzeltilmezse kifoz gibi kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

  Sırt Ve Omuz Ağrısı
  Sırt ağrısının sebepleri

  Eğri oturuş şekli, uzun süre ayakta kalma, kollar havada uzun süre çalışma, klima ve vantilatöre özellikle terli iken maruz kalma, televizyon karşısında yarı oturur durumda uzun süre kalma sırt ağrısının sık rastlanan sebepleridir. Kadınlarda özellikle menopoz döneminde kemik erimesinin başlaması sırt ağrılarına neden olabilir. Enfeksiyon  hastalıkları ve omurga iltihabı da sırt ağrılarına neden olur. Bütün bu sırt ağrıları içinde En ciddi olmakla beraber mutlak tedavi gerektiren durumlardır. Çok sık görülmese de, sırt bölgesine  ait disk hernileri [fıtıklar]de sırt ağrısına neden olabilir. Vücuttaki değişik kanser bölgelerindeki yayılma sonucu meydana gelen omurga metetazları  da sırt ağrısına neden olabilir. Sırt ağrılarında ki tedavi, sebebe göre yapılır. Basit ağrılar fizik tedavi ile kolaylıkla iyileşir. Sırt ağrılarının büyük kısmı kalıcı tedavi edilebilir. ciddi sorunlar cerrahi  bir müdahale gerektirebilir,
  ]]>
  Karın Ve Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/karin-ve-sirt-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 20:16:21 +0000 Karın ve sırt ağrısı, Karın ağrısı hemen herkesin yaşayıp ve genelde tedaviye gerek duymadan kendiliğinden gelip geçen bir sağlık sorunudur. Karın ağrılarının bir çok sebebi olmaktadır. Sağlıksız  ve dengesiz beslenm Karın ve sırt ağrısı, Karın ağrısı hemen herkesin yaşayıp ve genelde tedaviye gerek duymadan kendiliğinden gelip geçen bir sağlık sorunudur. Karın ağrılarının bir çok sebebi olmaktadır. Sağlıksız  ve dengesiz beslenme, çok aşırı gıda alımı, yine gıdalardan kaynaklı rahatsızlıklar karında ağrıya neden olan başlıca belirtilerdir.  Karın ağrıları genel olarak bakıldığında, karın(mide) bölgesinde hissedilse de bazı zamanlarda oluşan  bu ağrılar karın bölgesinin dışına çıkarak  vücudun başka yerlerinde de hissedilebilmektedir. Karın bölgesinin dışına çıkılıp hissedilen bu ağrıya yansıyan ağrı denmektedir. Karından sırta doğru vuran yansıyan ağrı şeklinde tabir edilen şiddetli karın bölgesi ve sırt ağrıları; üreme organlarından mide rahatsızlıkları ve böbrek üstü bezindeki bölgelere kadar rahatsızlıkların belirtilerinin arasında yer almaktadır. Karından sırta doğru vuran yansıyan ağrılar çok şiddetli ve sancılı karın ağrıları olduğu için ağrının sırt bölgesinde de hissedilip burada da aynı şiddetle ağrıya neden olmaktadır. Bu şekilde  yansıyan karın ağrıları, hasta kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve birden başlayan ağrılarla beraber çok sıkıntılı ve uykusuz gecelere sebep olur.  Karın bölgesinden sırt bölgesine yansıyan bu ağrılar pek çok ciddi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

  Karın ve sırt ağrısının belirtileri arasında olan bazı hastalıklar ise;

  Ülser, genelde yüzde 20 ler de görülen ülser hastalığı, çok şiddetli karın ağrılarına sebep olur. Bilhassa  açlık durumunda daha da etkisini gösteren bu ağrılar, birden ve hızlı bir şekilde başlar ve sırtta da yansıyan ağrıların hissedilmesine neden olmaktadır.

  Gastrit, mide hastalıklarından en yaygın ve en bilindik olan gastrit rahatsızlığı, midede ağrı ve yanma şeklinde kendini göstermektedir. Özellikle aşırı yağlı ve baharatlı yemekler tüketildikten sonra karın ağrıların artmasına sebep olmaktadır. Bazı zamanlar gastritten dolayı çok şiddetli hissedilen karın ağrıları, sırta vurarak, sırt bölgesinde bu yansıyan ağrıların hissedilmesine neden olur.

  Mide kanseri, sırta vuran karın ağrıları, çok ciddi hastalıklardan birisi olan mide kanserinin belirtisi olabilir. Gastrit ve ülser gibi belirtilerin nedeni olan mide kanseri hastalığı, uzun ve çok şiddetli karın ağrılarına ve bu ağrıların sırta yansımasına neden olur.

  Karın Ve Sırt AğrısıPankreas kanseri, devamlı ve uzun geçen, sürekli artarak devam eden karın ağrıları, pankreas kanserinin belirtisi olup, çok şiddetli karın ağrıları,olarak karşımıza çıkar ve bu yansıyan ağrıların sırta vurmasına neden olur.

  Karından sırta vuran ağrı bir çok hastalığın belirtisi olma niteliği taşımaktadır. Karından sırta vuran ağrı gibi bir rahatsızlığınız varsa, hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmanız ciddi hastalıkların önüne geçmeden etkin rol oynayan erken tanıya neden olarak hastalıkların tedavisinde önemli adım atılır

  ]]>
  Sırt Ameliyatı https://www.sirt.gen.tr/sirt-ameliyati.html Sat, 10 Nov 2018 04:06:05 +0000 Sırt Ameliyatı, Oldukça fazla kişide görülen sırt ve bel ağrıları genellikle tedavi olmadan ya da konservatif tedavi yöntemleri ile bir ya da bir buçuk ay içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Sırt ağrısı olan Sırt Ameliyatı, Oldukça fazla kişide görülen sırt ve bel ağrıları genellikle tedavi olmadan ya da konservatif tedavi yöntemleri ile bir ya da bir buçuk ay içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Sırt ağrısı olan kişilerden pek azının ise bu ağrıları üç aydan daha uzun sürmektedir. Alınan konservatif önlemlerin başarılı olması durumunda bir cerrahi operasyona gerek yoktur ancak, kişinin bacağın arka kısmında bir uyuşukluk oluşturan omurilik sıkışması görülmesi halinde cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir.

  Sinir sıkışması, pek çok sorundan kaynaklanan durumların omurilikteki alanı azaltması sonucunda oluşmaktadır ve bunun sonucunda da fıtık adı verilen omurilikte bulunan kemikleri ayıran disklerde çıkıntı ya da kopma olabilmektedir. Bu kopma ya da çıkıntının oluşması sonucunda bu disklerin yanında bulunan sinirler de tahrişe uğrayabilmektedir. Bunun yanı sıra, genel olarak disk çıkıntısı sorunu yaşayan kişilerde bir ağrı belirtisi olmamaktadır. Omurilikte bulunan ya da sinirler üzerinde oluşan basıncın azaltılması amacıyla ve omurgada daralmış olan alanın genişletilmesi amacı ile cerrahi yöntem kullanılarak kemiğin bir kısmı alınabilmektedir. Yine cerrahi yöntem ile kopmuş olan disklerin içinde bulunan jel benzeri maddeyi almak da sıkışmış olan sinirlerde oluşan basıncın azalmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra, cerrahi yöntem ile tüm diskin çıkartılıp, hemen yanında bulunan omurların birleştirilmesi de söz konusu olabilmektedir.

  Sırt Ameliyatı

  Direk olarak omurilik yaralanması durumunda omurga üzerinde herhangi bir yerde kemik kırılması ya da kemik yoğunluğunun azalması durumunda omurgada güçsüzleşme, kırılma ya da çökme durumu meydana gelebilmektedir. Kırılan omurga şikâyeti ile gelen vakaların çoğunda kırılan omurga herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bunun yanı sıra, omurganın sabit olmaması durumunda iki ya da daha fazla omurilik parçası farklı cerrahi yöntemler ile birbirine kaynaştırılabilmektedir.

  İleri evrede olan hastalarda sırt ağrısının ağrılı ya da sinir sıkışması durumu oluşmuş ise cerrahi yöntem uygulanabilmektedir. Bu durumlar şu şekildedir;

  • Skalyoz yani omurgada eğrilik olması durumunda cerrahi yöntem gerekebilmektedir.
  • Kifoz yani kamburluk deformitesi olması durumunda cerrahi yöntem gerekebilmektedir.
  • Spondilolidtezis yani omurlardan birinin ileri kayması durumunda cerrahi yöntem gerekebilmektedir.
  • Spinal stenoz yani omurga kanalında artritten kaynaklanan daralma olması durumunda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.
  • Radikülopati yani fıtık diskten kaynaklanan bir sinir tahrişi oluşması ya da iltihaplanması durumunda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.
  • Dejeneratif disk hastalığı yani aşınma ve yıpranma sonucunda bir diskte ağrı oluşması durumunda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

  Sırt Ameliyatının Türleri

  Sırt ameliyatının bazı türleri bulunmaktadır ve bu türleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Diskektomi: Açık olarak yapılan diskektomi ameliyatı, sinirde tahriş ya da iltihap oluşması durumunda bunun düzeltilmesi amacı ile yapılmaktadır. Bu ameliyat genel olarak kopmuş olan diske ulaşabilmek amacı ile omurun arka kısmının tamamen veya kısmen çıkarılmasına dayanmaktadır.
  • Laminoktomi: Laminoktomi, omurga kanalını genişletmek amacı ile omurga kanalını çevreleyen kemiğin çıkartılmasına dayanan bir cerrahi yöntemdir ve spinal stenozdan kaynaklı olan sinir basıncını hafifletmek amacı ile uygulanmaktadır.
  • Omurga Füzyonu: Bu sırt ameliyatı türünde iki ya da ikiden daha fazla kemik birleştirilmektedir. Bu ameliyat türü ayrıca gerekli durumlarda disk aşınması ya da yaralanması sonucu oluşabilen omurlar arasında ağrılı hareketi engellemek amacı ile de kullanılabilmektedir.
  • Vertebroplasti: Mide Ağrısı Sırt Ağrısı Yaparmı https://www.sirt.gen.tr/mide-agrisi-sirt-agrisi-yaparmi.html Sat, 10 Nov 2018 21:12:25 +0000 Mide Ağrısı Sırt Ağrısı Yapar Mı Mide ağrısı, vücudumuzun genellikle göbek üstü bölgesinde meydana gelen ve kişiyi rahatsız eden bir semptomdur. Mide ağrısı birçok hastalığın ortak semptomu olarak karş Mide Ağrısı Sırt Ağrısı Yapar Mı Mide ağrısı, vücudumuzun genellikle göbek üstü bölgesinde meydana gelen ve kişiyi rahatsız eden bir semptomdur. Mide ağrısı birçok hastalığın ortak semptomu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide, yediğimiz besinlerin ve içtiğimiz sıvıların depolandığı aynı zamanda sindiriminin de yapıldığı bir organımızdır. Midenin içeriği asit yapıdadır. Asit yapıda olması besinlerin sindirimini kolaylaştırma amacı iledir. Besinler mideye sırasıyla ağız, yutak, yemek borusu ve mide kapısından geçerek gelir. Mideden sonra bu yol on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak, anüs olarak devam eder ve son bulur.  Bu saydığımız yollarda oluşabilecek herhangi bir sorun mide ağrısına yol açabilir.

   Hangi hastalıklar mide ağrısına neden olur

   Gastro Özefageal Reflü: Mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçması ile oluşan tahrişe bağlı yanma hissi.

   Akut Gastrit: Mide iç zarının aniden iltihaplanması ile ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır.

   Kronik Atrofik Gastrit: Akut gastritin uzun süren halidir ve kansere ilerleme zemini vardır.

   Stres Ülseri: Aşırı strese bağlı midenin iç zarında oluşan çukurlar. Yapıları ağızdaki aftlar gibidir.

   Akut Ülser: Midenin iç duvarında kısa sürede oluşan çukurlar.

   Kronik Ülser: Akut ülser durumunun uzun sürmesi ile oluşur.

   Mide kanaması: Ülser delinmesine bağlı olarak damarların kanaması.

   Gastroenterit: Mide ve bağırsağın mikroplar tarafından enfekte edilmesidir. 

   Mide Ağrısı Sırt Ağrısı Yaparmı
   Mide kanseri: Midedeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasına bağlı oluşan hastalık.

   Somatizasyon bozukluğu: Altında organik bir hastalığın yatmadığı ancak ağrının hissedildiği durumdur.

   Psikosomatik hastalıklar: Psikiyatrik hastalıklara bağlı vücuda fiziksel olarak yansıyan bulgular.

   Sırt bölgesi, kabaca vücudun arkasında boyun ile bel arasında bulunan kısımdır. Sırt bölgesi cilt, yağ doku, kas, omurga ve kaburgalar ile çevrilidir.
   Sırt bölgesi mide ve yemek borusu ile komşuluk içindedir. Bu komşuluk nedeni ile midenin birçok rahatsızlığına bağlı gelişen ağrılar sırt bölgesine yansıyabilir. Aynı zamanda midenin duyusunu taşıyan sinirlerin, sırtın duyusunu taşıyan sinirler ile aynı kökten çıkmasına bağlı olarak da yansıyan bir sırt ağrısı oluşabilir. Ancak her mide ağrısı ile beraber bulunan sırt ağrısı mideye bağlı olacak diye bir şey yoktur. Sırtın kendisinden de kaynaklı bir ağrı olabilir. Mide ağrısı olan hastalar bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalıdır. Eğer hastanın sırt ağrısı da varsa doktor saptadığı bulgulara göre hastayı nöroloji, beyin cerrahi ve ya ortopedi uzmanına yönlendirebilir.

   Mide ağrısına bağlı olan sırt ağrısı hekimler tarafından şu şekilde ayırt edilir:
   • Hastanın verdiği hikaye çok önemlidir. Hasta burada genelde mide ağrısının sırt ağrısından daha önce başladığından söz eder. Ama hep bu şekilde olmak zorunda değildir. Tıpta özellikle de ağrı konusunda keskin bir sınırlama yoktur. Örneğin; reflü hastalığında midenin asit içeriği yemek borusunu yakar ve yemek borusu da sırta komşu olduğu için ağrısı sırtta hissedilebilir.
   • Ayrıntılı hikayeden sonra ayrıntılı fizik muayene yapılır.
   • Fizik muayeneden sonra gerekirse laboratuvar tetkikleri istenir.
   • Laboratuvar tetkiklerinden sonra gerekirse görüntüleme yöntemlerine başvurulur.
   • Sayılan ilk dört basamakta genelde hastalık saptanır. Eğer saptanamaz ise psikiyatrik bir neden araştırılması gerekir. Başlarda]]> Omuz Ve Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/omuz-ve-sirt-agrisi.html Sun, 11 Nov 2018 07:06:48 +0000 Omuz ve sırt ağrısı, Çoğunlukla bu cins şikayeti olanlar, özellikle oturarak çalışanlar, sürekli araba kullananlar, borsa gibi, işi bilgisayarda olan operatörler, buna benzer mesleklerin en büyük riski hareket kısıtlılı Omuz ve sırt ağrısı, Çoğunlukla bu cins şikayeti olanlar, özellikle oturarak çalışanlar, sürekli araba kullananlar, borsa gibi, işi bilgisayarda olan operatörler, buna benzer mesleklerin en büyük riski hareket kısıtlılığı olmasıdır. Bu nedenle özellikle boyun sırt ve omuzlarda yer alan kas grupları zaman içerisinde kasılmaya, spazma ve beraberinde kan dolaşım bozukluklarına neden olacak şekilde tembelleşir. 

    Oysa bu çevrede özellikle boyun, vücudun bütün organlarını sevk ve idare eden beyin ile vücut arasında bir iletişim köprüsü meydana getirir. Bu bakımdan oldukça önemli olan bir görevi bulunmaktadır. Bir kere vücudu idare edecek olan beyin, tüm gereksinimlerini boyun vasıtasıyla karşılar. Beyni besleyecek olan kan damarları, ona sinyal gönderecek olan sinirler gibi boyundan geçer. Öte yandan beyinden, ellere, kollara, ayaklara verilecek olan bütün komutlar yine boyundan geçer.

    İşte zaman içinde bu çevrede duruş oturuş bozuklukları, hareket kısıtlılığı ve öbür birçok etken sebebiyle meydana gelen boyundaki kas kasılmaları, kireçlenme, boyun fıtığı gibi olaylar vücudun iletişim sistemini zorda bırakır. Bu olay aslında gizli açık yaşanan birden çok rahatsızlığın temel sebebidir. Böyle olaylarda vücut uyarı sistemini devreye sokar ve boyun çevresinde, omuzlarda ve sırtta ağrılar oluşur. Bu ağrılar ilk vakitlerde biraz dinlenince geçer. Çünkü yeni başlangıçtır. Fakat zamanla rahatsız edecek bir durum alır. Fakat bu tür şikayetlerle gidildiğinde genelde ciddi bir tanı konulamaz. Fakat insan artık halsizlikten, yorgunluktan söz etmeye başlamıştır. 

    Omuz Ve Sırt Ağrısı

    Bu şikayetlerin nedeni, bu çevrelerin iyi kan alamaması, beyne gerekli olan kanın gidememesi nedeniyle meydana gelen şikayetlerdir. Bu tür şikayetler ileri ki senelerde bazen değişik ağrı ve rahatsızlık olarak meydana gelir. Örneğin bazen kalp çarpıntısı, tansiyon bozukluğu, kulakta uğultu çınlama, kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gaz şeklinde şikayetler meydana gelir. Ve bu tür şikayetler dile getirilerek yapılan müracaatlarda, insan şikayetini böyle söyleyince doktor da ona göre yaklaşımda bulunur. 

    Konulan tanı ve verilen tedavilerin bir bölümü bu bakımdan neticesiz kalır. Oysa bu cins boyun omuz ve sırt ağrısı şikayeti bulunanların yapması gereken bazı basit ama önemli davranışlar mevcuttur. Masa başından ara sıra kalkıp gezinmek. ortamı havalandırmak, spor yapamasa bile yürüyüş yapmak, ara sıra da olsa merdiven çıkmak vücudu hareketli bir şekilde bulunduracak olan davranışlardandır. Birkaç akşamda bir omuz ve sırt çevresinde bitkisel yağlar yada kremler eşliğinde masaj uygulamak yada yalnızca ovuşturmak bile oldukça yararlı olacaktır.  Bütün tedavi yöntemleri denendiği halde bu cins rahatsızlığı süren hastalarımızın verdikleri bilgilerden yola çıkarak şunu da söylemeliyiz ki, bu cins hastalarda yarım kür denilen on beş seanslık bir akupunktur tedavisi de oldukça iyi bir netice vermektedir.

    ]]>
    Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer https://www.sirt.gen.tr/sirttaki-sivilceler-nasil-gecer.html Sun, 11 Nov 2018 16:57:19 +0000 Sırttaki sivilceler nasıl geçer, Sırtta çıkan sivilceleri geçirmek amaçlı bitkisel ve natürel maske tariflerinden faydalanınız. Yaz aylarında denize girecekseniz ve sırtınızda bulunan sivilceler sizi huzursuz ediyorsa tam Sırttaki sivilceler nasıl geçer, Sırtta çıkan sivilceleri geçirmek amaçlı bitkisel ve natürel maske tariflerinden faydalanınız. Yaz aylarında denize girecekseniz ve sırtınızda bulunan sivilceler sizi huzursuz ediyorsa tam sizlere uyumlu sırttaki sivilceleri geçiren naturel maske, losyon ve kür tarifleri hazırladık. 
     
   Sırttaki Sivilceler amaçlı Natürel Çözümler
   Sırttaki sivilceler amaçlı Maske 
   • Kabartma tozu  (bir çay kaşığı) 
   • Portakal 
   Hazırlanışı: Portakalın kabuklarını soyup rendeleyin, rendelediğiniz portakal kabuklarının içine kabarta tozunu ek ederek karıştırın. Yapılan maske sırttaki sivilcelerin yüklü meydana geldiği bölgeye uygulanır ve 1/2 saat beklenir ( sırt üstü uzanabilirsiniz, sırtınızı rastgele tek bir şey ile sarmayın) süre bitiminde sırtınızı yıkayın. Haftada 2 defa duştan öncesinde uygularsanız sırtınızı yıkamak amaçlı vakit kaybetmezsiniz. 
     
   Sırttaki Sivilceleri Geçiren Natürel Losyon Tarifi 
   • Lavanta  ( Tek tutam) 
   • Su (2 bardak ) 
   Hazırlanışı: 2 bardak suyun içerine lavanta ek edilerek kaynatılır. Kaynadıktan ardından karışım ılık duruma gelene denli beklenir ve pamuk sayesinde sırtta sivilce durumda olan bölgeler silinir. Hazırladığınız karışımı tek kaba alarak tek hafta süresince altını çizen bu losyonla sırtınızı silin. 
     
   Sırttaki Sivilceler amaçlı Elma Sirkesi 
   • Elma sirkesi ( bir çorba kaşığı ) 
   • Su  ( bir bardak) 
   Hazırlanışı: Suyu tek kaseye koyun elma sirkesini ek ederek karıştırın, yapılan karışımı masaj inşa ederek sırtınızın tamamına yedirin. 15 dk bekleyin ve sonrasında sırtınızı yıkayın. Sırtınızdaki sivilceler geçene denli gün fazla tekrarlayabilirsiniz 
    Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer 
   Dikkat: Sırtınızdaki sivilceler kanayabilir bu doğaldır. İtinalı uygulandığında elma sirkesi sırttaki yağ tabakasının kurumasını sağlamak edecek bu sayede sivilcelerin kısa zamanda geçecek. 
     
   Sırttaki Sivilceler amaçlı Tuz 
   Bilindiği benzeri deniz tuzu sivilcelerin geçmesinde epeyce etkilidir, altını çizen denize gidemeyenler aşağıdaki yolu uygulayabilirsiniz. 
   • Tuz  ( bir çorba kaşığı) 
   • Su (2 bardak) 
   Hazırlanışı: Tuz su ile karıştırılır, yapılan tuzlu pamuk sayesinde sivilceli bölgelere hafif bastırılarak sürülür. 20 dk bekledikten ardından sırtınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. 
     
   Sırttaki Sivilceler amaçlı Ne Yapmalı 
   İlk olarak da yağlı tek cilde sahipseniz vücudunuzun her tarafında sivilce problemi görülebilmektedir, bunun amaçlı yukarıda yazdığımız  deneyebilirsiniz. 
   Yağlı yiyecekler sivilce oluşumu destilave eder, yemeklerde ek olarak az yağlı yiyecekler seçim edin. Sabahları kahvaltıda margarin ya da tere yağı tüketmemeye itina gösterin.  
   Not: Şayet sivilce probleminiz yüzünüzde ise sivilce ne türlü geçer konumuzdaki natürel tarifleri deneyebilirsiniz. 
   Sırttaki Sivilceler İçin Maske 
   Maske -1
   1 adet portakalı soyun, elde ettiğiniz kabukları rendeleyin ve bir çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. 
   Karışımı, sırttaki sivilceli bölgelere sürün ve 30 dk bekletin. Bu sırada sırt bölgeniz açık dursun. Maskeyi arıtmak amaçlı duş alın. 
   Maske-2
   Aktardan sağlamak edebileceğiniz çay ağacı özü içerir merhemi sırtınıza sürün. Bu da gösterişli tek yöntemdir . 
   Maske-3
   1 su bardağı yulafı, 2 bardak kaynamış suya ek edin ve karıştırın. 
   Bu karışımı sırt bölgenizdeki sivilcelere tatbik ederek 20 dk bekletin ve sırtınızı ılık suyla durulayın. 
   Hazır tek ürün satın almak isterseniz de, Clinuque marka sprey hayli gösterişli olacaktır.]]> Sırt Ağrısı Kanser https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi-kanser.html Mon, 12 Nov 2018 08:28:24 +0000 Sırt ağrısı kanser, Sırt ağrısı akciğer kanseri olan hastalarda sık rastlanan bir durumdur. Hatta bazen sırt ağrısı akciğer kanserinin, ilk belirtilerinden olabiliyor. Aynı zamanda sırt ağrısının çok fazla nedeni ol Sırt ağrısı kanser, Sırt ağrısı akciğer kanseri olan hastalarda sık rastlanan bir durumdur. Hatta bazen sırt ağrısı akciğer kanserinin, ilk belirtilerinden olabiliyor. Aynı zamanda sırt ağrısının çok fazla nedeni olabilir. Bunlar akciğer kanserine göre daha yaygındır. Sırt ağrısı kanser yapmasının birkaç sebebi vardır. Kanser göğüs etrafındaki sinirleri, tahriş etmiş olabilir. Buda beyin tarafından sırt ağrısı olarak algılanır. Tümörde baskı uygulayıp sırtta ağrıya sebep olabilir. Sırt ağrısı kanserin omurga kemiklerine sıçramasıyla başlayabilir, kanser hastalarının yarıya yakın kısmı bu durumla karşılaşabilir.
   Kanser sebebiyle oluşan sırt ağrıları, sırtın yukarı kısmında ve sırtın ortasında  olur. Sebebi kanser olan sırt ağrıları diğer sebeplerden oluşan sırt ağrılarıyla benzediği için tek başına ayırt edilmesi bir hayli zordur.

   Kanserin belirtileri
   • Halsizlik
   • Nefes almada zorluk
   • Nedensiz kilo kaybetmek
   • Sık sık öksürme nöbetleri
   • Öksürürken ağızdan kan gelmesi
   • Derin derin nefes alırken ağrı artar
   Kanser teşhisinde hastaların yaklaşık olarak  %25 i bu tür kemik ağrısına sahiptir. Bu ağrılar sırt yada göğüs ağrısı olabilir. Fakat hastalığın ileri dönemlerinde hasta bir tür sırt ağrısı çeker. Kanser sebebiyle hormon sorunları da görülebilir. Diğer organlarda da rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kanda farklılaşmalar oluşur. Vücut  sağlığınızda meydana gelen değişimler önemsiz gibi görülse de kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle ciddiye alınmalıdır.

   Sırt Ağrısı Kanser
   Örnek olarak kronik hale gelmiş yorgunluk, iştah da azalma, sebebi olmayan diş ağrıları gösterilebilir. Bu belirtilerden birini yada birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Başka bir rahatsızlık sebebiyle de bu belirtiler meydana gelebilir. Fakat tedbirli olmak gerekir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 14 kişiden birine akciğer kanseri teşhisi konuluyor.
   ]]> Nefes Alırken Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/nefes-alirken-sirt-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 12:22:52 +0000 Nefes Alırken Sırt Ağrısı, Sırt boyunla bel arasında kalan bölgedir. Sertlik, ağrı, kas spazmı, tutulma en fazla görülen şikayetler arasındadır. Bazı kişiler derin nefes alıp verirken, hareket halinde ağrı ya da dokunmay Nefes Alırken Sırt Ağrısı, Sırt boyunla bel arasında kalan bölgedir. Sertlik, ağrı, kas spazmı, tutulma en fazla görülen şikayetler arasındadır. Bazı kişiler derin nefes alıp verirken, hareket halinde ağrı ya da dokunmayla ağrı hissederler. Sırt ağrılarının nedeni genellikle mekaniktir. Yani hareket sisteminin sorunlarından kaynaklanır, hareket sistemindeki ağrı ve tutulmaların en önemli sebebi ise zorlanma ve duruş bozukluğudur. Diğer en fazla görülen sebepler arasında stres, gerginlik gelmektedir. Sırt ağrıları bazen çok fazla şiddetli olur, bu durum hastanın nefes almasını engelleyecek kadar kötüleşebilir, kişinin günlük yaşamındaki basit hareketler bile ağrı ve yorgunluğa neden olabilir.

   Sırt ağrısının bir diğer nedeni de boyun fıtığıdır. Boyunda belirgin ağrı olmaksızın, kürek kemikleri arasında görülen ağrı ve bunu takiben kola yayılan ağrı görülebilir. Bu durumda sırt bölgesine yapılan tedaviler hiçbir sonuç vermeyebilir. Diğer bir ağrı nedeni de myofasial ağrı sendromu denilen sırtta daha çok omuz ve kürek kemikleri civarında ağrıya neden olan kas sertleşmeleridir. Bu noktalar dokunulunca oldukça ağrı hissi verir ve ağrı yayılım gösterir. Uzun süre oturarak çalışan ve düzgün oturamayan kişilerde bu duruma sık rastlanır, bu kişilerde sırtta tutulma, sertlik görülür ve kişi dik durmakta zorlanır. Genelde düzenli spor yapmayan, oturarak çalışan kişilerde birden zorlayıcı hareketlerde bulundukları zaman sırt ağrısı ve tutulmalara oldukça sık rastlanır. Sırt ağrısı olan kişiyi muayene ederken, ağrının başlangıç şeklini ve ne zamandan beri olduğunu sormak gerekir. Ağrının sebebine yönelik belli bir tanı oluştuktan sonra, boyun ve sırt filmleri, gerekirse kan tahlilleri isteyerek kesin tanı konulur. Sırt ağrıları yeni başlamış olan hastalarda tedavi daha etkili, daha kolay ve çabuk olur. Ağrının yerine göre sıcak ya da soğuk uygulama, lazer ve ultrason gibi derin doku uygulamaları, germe egzersizleri, masaj hemen yanıt verir.
   Kronik durumlardaysa daha uzun süreli fiziksel tedavi gereklidir. Egzersizlerin doz ve süresi basamak basamak arttırılmalı ve düzenli egzersiz hastalarda günlük yaşam alışkanlığı haline getirilmelidir. Hafif veya orta düzeyde egzersizler herkesin günlük alışkanlığı haline gelmelidir. Yapılması gereken ekstra bir iş olarak değil, sağlıklı bir yaşam için gereklilik olarak düşünülmelidir.
   Nefes Alırken Sırt Ağrısı
   Genelde sedanter dediğimiz fazla durağan yaşamı olan 25 yaş üzeri şehirde yaşayan insanların düzenli egzersizi alışkanlık haline getirmeleri ileri yaşlarda da dinç kalmaları için oldukça faydalıdır. Bu egzersizler güçlendirme, dayanıklılık arttırıcı egzersizler, germe egzersizleri olmalıdır. Yüzme, doğa sporları, yürüyüş bu anlamda en faydalı sporlardandır. Yarışma duygusu içeren aşırı efor gerektiren sporlar kesinlikle tavsiye edilmez. 
   Düzenli ve vücudunun yapısına uygun egzersiz yapan, doğru oturma alışkanlığına sahip, oturma süresince sık sık mola veren kişilerin mekanik nedenli sırt problemi yaşama olasılıkları diğer insanlara göre daha düşüktür.
   ]]>
   Sırtta Yanma https://www.sirt.gen.tr/sirtta-yanma.html Mon, 12 Nov 2018 16:13:54 +0000 Sırtta yanma, çoğu kimsenin başına gelen, bazı hastalıklarında habercisi olabilen bir rahatsızlıktır. Sırtta yanma hissinin en başta gelen sebebine bakıldığı zaman, günlük hayatımızda başımıza gelen büyük işler Sırtta yanma, çoğu kimsenin başına gelen, bazı hastalıklarında habercisi olabilen bir rahatsızlıktır. Sırtta yanma hissinin en başta gelen sebebine bakıldığı zaman, günlük hayatımızda başımıza gelen büyük işler ve yaptığımız yoğun çalışma ağır eşyalar olduğunu görmekteyiz. Bu çalışmalarda insanların en önemli bir yerlerde rol alması ve günlük hayatımızın yaptığımız çalışmaların bir parçası olması, bizleri daha da yorgun hissettirmektedir.  Bu yorgunluk, bir çok sağlık sorununa neden olabileceği gibi sırtta yanma hislerine ve bazı hastalıkların hatırlama hislerine neden oluyor. 

   Günümüzün en önemli işleri, günlük işlerimiz oluşturduğu için bu işleri tek başına yetiştirme telaşı hepimizde olumsuz etki yaratabilmektedir.Sırtta yanma sebeplerine baktığımızda farkında olmadan ani bir şekilde yaptığımız oturuş ve duruşlar sırtta ağrı yapabilir ve sinir sıkışmaları da sırtta yanmaya neden olabilir. Sırtta YanmaGünlük yaptığımız işlerdeki vücudumuzun hareketleri zamanla sırt kemiğindeki eğilmelerde sırtta yanmayı başlatabilir.Bu yanmayla başlayıp sonra sırtta ağrıyla devam eden bu rahatsızlıkları önlemek için doktorun tavsiye ettiği egzersiz hareketleri yaparak engellenebilir. Halk arasında temre diye bilinen rahatsızlıklar da sırtta çıkabilir bu da yanmaya sebep olur. Bu tür rahatsızlıklarda çıkan yanmalar da doktorun tavsiye edeceği ilaçlarla önlenebilmektedir.

   ]]>
   Sırt Kasları https://www.sirt.gen.tr/sirt-kaslari.html Mon, 12 Nov 2018 22:54:37 +0000 Sırt Kılları, genel de erkekler de görülür. Bunun kıllanmanın iki sebebi vardır. Biri düzensiz ve yanlış beslenme. Aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli besinler tüketiyorsanız bu sizin kıl köklerinizi güçlendirir ve k Sırt Kılları, genel de erkekler de görülür. Bunun kıllanmanın iki sebebi vardır. Biri düzensiz ve yanlış beslenme. Aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli besinler tüketiyorsanız bu sizin kıl köklerinizi güçlendirir ve kıllanmaya neden olur. Düzenli ve dengeli beslenme kıllanmanın biraz azalmasın da katkı sağlar.
   Bir diğer  nedeni ise hormon bozuklukları, yine yediğimiz besinlerden ya da doğuştan gelen hormon salgısın da bir dengesizlik söz konusu olabilir. Bunu da ancak hormon testi yaptırarak anlayabiliriz. Erkeklik hormonunun fazla salgılaması aşırı kıllanmaya neden olur.

   Sırt Kasları
   Sırt kıllarından kurtulmak için öncelikle düzenli beslenmek gerekir. Kıllanmada tüy dökücü kremler de kullanılabilir. En kolay yolu budur. Tüy dökücü kremi banyodan önce kıllı bölgenize sürerseniz, biraz bekledikten sonra banyo yaparsanız kıllardan kurtulursunuz. Bunu sürekli olarak kullanırsanız kıllar da ciddi bir azalma görürsünüz. Eğer ilk defa kullanıyorsanız kıllar olduğundan fazla çıkabilir.
   Epilasyon yaptırarakta kurtulmak mümkün olabilir. En kesin ve kalıcı çözüm lazer epilasyondur. Fakat bu biraz pahalı olabilir. Ama 3-4 seanslık lazer epilasyon size kalıcı çözüm olur. Sürekle bu derdi çekmeden iyidir.
   Bir diğer çözüm ise ağda yapmaktır. Ağda yapmak hem zahmetli hem de çok acı verir. Mecbur kalmadıkça ağdayı tavsiye etmem. Hem de ağda şekerli olduğu için kıl köklerini besler daha çabuk uzatır.
   ]]>
   Sırt Kanat Hareketleri https://www.sirt.gen.tr/sirt-kanat-hareketleri.html Tue, 13 Nov 2018 08:32:36 +0000 Sırt Kanat Hareketleri; Sırtımızda bulunan ve dik durmamızı sağlamaya yarayan  kaslar, sırt kaslarımız dır. Vücudumuzdaki büyük kas gruplarından birisidir. Gelişmiş sırt kasları sporcunun dik durmasını sağlayarak, ayr Sırt Kanat Hareketleri; Sırtımızda bulunan ve dik durmamızı sağlamaya yarayan  kaslar, sırt kaslarımız dır. Vücudumuzdaki büyük kas gruplarından birisidir. Gelişmiş sırt kasları sporcunun dik durmasını sağlayarak, ayrıca vücuda direnç ve güç kazandırmaktadır. Güçlü insanların örneğin güreşçilerin bacak, sırt ve bilek kasları çok kuvvetli olmaktadır. Tabii ki diğer bölgeler de güçlü olabilir fakat fark yaratanlar bacak ve sırt kaslarıdır. Sırt kanat kaslarını çalıştıran en iyi egzersiz barfiks tir. Geliştirilmiş kanat kası geniş bir omuzun olmazsa olmazlarındandır. Aslında kanat kası geliştirildiğinde omuz daha geniş görünmektedir. Bu neden ile kanat kasları omuzlarını genişletmek isteyenlerin ağırlık vermesi gereken bölgelerden bir tanesidir. 

   Sırt Kanat Hareketleri
   Sırt Kanat Hareketleri; yaparken ağırlıkları kendimize doğru çekmemiz gerekmektedir. Spor salonlarında ilk birkaç ayını atlatmış bir çok sporcu antrenman yaptığı günlerde iki bölgeyi çalıştırarak yapılacak hareketlerin bir itme bir de çekme olmasına dikkat etmektedirler. Bu nedenle sırt kanat hareketleri, ağırlıkları iterek yapılmalı ve omuz ve göğüs bölgesiyle aynı gün çalışılmalıdır. Bu hareketler yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta mevcuttur. Öncelikle vücudun dik ve sabit olmasına dikkat edilmelidir. Ağırlıkları kendimize doğru çekerken nefes verip, geri bırakırken yavaşça bırakıp nefes alınmalıdır. Ayrıca barfikste ve enseye çekişte bar dar tutulur ise sırt kasının iç orta kısmı, geniş tutulur ise sırtın yanları kanat kası geliştirilmiş olunmaktadır. Dik durmak için sırt kaslarının güçlü olması gerekmektedir bundan  dolayı, bu egzersizleri (özellikle iç sırt hareketlerini) kamburluk problemi olanlara ve dik durmaya çalışanlara önerilmektedir.
   ]]>
   Sırt Eritme Hareketleri https://www.sirt.gen.tr/sirt-eritme-hareketleri.html Wed, 14 Nov 2018 08:03:33 +0000 Sırt Eritme Hareketleri; Bölgesel egzersizler ile kaslara şekil vermek mümkündür fakat vücudun belirli bir noktasından kilo vermek mümkün değildir. Fazla kilolar ancak bir bütün olarak yakılmaktadır. Sırt eritme egzersizleri  Sırt Eritme Hareketleri; Bölgesel egzersizler ile kaslara şekil vermek mümkündür fakat vücudun belirli bir noktasından kilo vermek mümkün değildir. Fazla kilolar ancak bir bütün olarak yakılmaktadır. Sırt eritme egzersizleri de genel olarak yağ yakmayı hızlandıracak kardio egzersizleri ile sırt bölgesini şekillendirecek, kasların görünümünü arttıracak egzersizlerdir. Tabi tüm bunların eğer amacınız kilo vermek ise alınan kalori miktarının kontrol altında tutulduğu bir diyetle birleştirilmesi gerekmektedir. 

   Sırt Eritme Hareketleri; bu hareketler arasında kardio hareketleri ve ağırlık hareketleri dir. Kardio hareketleri, nabzı belirli bir oranda yükseltip, 20 ile 30 dakika bu seviyede tutmanıza yarayan egzersizler vücut genelinde yağ yakılmasını sağlamaktadır. Koşu, yokuş yukarı tempolu yürüme, merdiven çıkma, bisiklet binme, yüzme gibi sporları tempolu yapıldığı zaman kardio egzersizleri arasında sayabilmek deyiz. Kilo kaybını hızlandırmak için egzersiz süresini 60 dakika olarak belirleyerek  bu egzersizleri düzenli olarak haftanın 3-5 günü yapabiliriz. Ağırlık egzersizleri sırtımızı şekillendirmek için, ağırlıklardan yardım alarak yapılır. Sırt Eritme HareketleriOmuz ve sırt kaslarını çalıştırmak için bir sandalyeye sırtınız tam düz olacak şekilde oturarak ayak tabanlarınızı  yere düz olarak basın iki elinizdeki ağırlıkları omuz hizasından kollar tam açılacak şekilde yukarı kaldırın. Bu hareketi her sette 10 defa  olmak üzere 4 set tekrarlayabilirsiniz.Diğer ağırlık egzersizi için, ayakta dizlerinizi hafif kırar bir şekilde biraz öne doğru eğilip bacaklarınız ile vücudunuzun üst kısmı arasında yaklaşık 60 derecelik açı yapın ve iki elinizde bulunan ağırlıkları yukarı doğru çekerek kollarınızı yavaş bir şekilde aşağı doğru sarkıtın. Bu hareketi 10’arlık tekrarlar şeklinde 4 set yapabilirsiniz. Şayet daha önce den  sırt bölgesini çalıştıran egzersizler yapılmamış ise  ilk çalışmadan sonra sırt kaslarınız da bir kaç gün ağrı olabilir. Egzersizlere yavaş yavaş başlamak uygundur. Önce ağırlıksız hareketleri yapıp bir hafta sonra ağırlıklı egzersizlere geçebilirsiniz. Bel fıtığı gibi bel bölgesini ilgilendiren sağlık sorunlarınız var ise egzersizlere başlamadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. Tek başına egzersizler kilo vermeyi sağlamadığından dolayı, sırt bölgesini eritmek için sıkı bir diyet programı uygulanmalıdır.
   ]]>
   Sırt Kemiği Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-kemigi-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 06:49:30 +0000 Sırt kemiği ağrısı, yapılan çalışmalar tahmini olarak da da her 5 kişiden herhangi birinin yaşamı süresince sırt ağrısı sorunu yaşadığını işaret etmektedir. Genellikle kas kaynaklı sorunlar sebebiyle meydana gelen Sırt kemiği ağrısı, yapılan çalışmalar tahmini olarak da da her 5 kişiden herhangi birinin yaşamı süresince sırt ağrısı sorunu yaşadığını işaret etmektedir. Genellikle kas kaynaklı sorunlar sebebiyle meydana gelen sırt ağrısı ek olarak önemli sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. 

   Sırtın yapısı 
   Sırtın fonksiyonel yapısı; on iki omur geride faset eklemleri omurlar aralarında önde disk adı verilen yastıkçılar ve geride deliklerden çıkan spinal sinirlerden meydana gelir. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden ötürü boyun ve bel omurga hareketlerine yönelik ek olarak yetersizdir. 
   Kırmızı bayraklar olarak da isimlendirilen aşağıda sıralanmış belirtiler, sırt ağrınızın 'hadise' bir sırt ağrısı olmadığının habercisi olabilmektedir. Kırmızı bayrakların varlığında hekime müracaat ederek sırt ağrınızın altta yatan nedenini araştırmanız bilhassa önem taşımaktadır. 
   • 20 yaştan önce ve 50 yaştan ardından başlayan ağrılar 
   • Sürekli durumda olan, ilerleyen ve kuvvetli durumda olan ağrılar 
   • İstirahat ve postürel düzenlemelere nazaran azalmayan ağrılar 
   • Ateş, döküntü, kızarıklık, kilo kaybı benzeri bulguların eşlik etmesi 
   • Gece, bilhassa uykudan uyandıran ağrıların olması 
   • Sabah sertliğinin eşlik etmesi ve uyandıktan anında ardından davranış etmede zorlanma 
   • Yapısal deformite ve şekil bozukluğunun eşlik etmesi 
   • Bacaklarda güç kaybının eşlik etmesi 
   • Sırt ağrısının başlamasından anında önce geçirilmiş bakteriyel hastalık hikayesinin olması 
   • Kemik erimesi durumda olan kişilerde ağır kaldırma ve zorlanma benzeri kolay travmalar sonrasında başlayan ağrılar 
   Sırt Kemiği Ağrısı
   Sırt ağrısından korunmak amaçlı neler yapılabilir 
   Öncelikle sehpa başı personelinin riziko alt kısmında meydana geldiği unutulmaması gereklidir. Pc en başında çalışıyor iseniz, büro ergonomisi olarak da da isimlendirilen tedbirler alınmalıdır. Sırtı dik, bel boşluğunuzu dolduran sandalyeler tercih etmeli, bilgisayarın ekranını göz hizanıza yerleştirmelisiniz. bir,5-2 saatte bir beş-on dk müddetle sehpa başından kalkmalı ve yürüyerek 'aktif dinlenme' yapmalısınız. Stresten kaçınmak ve fazla kilo alımının önüne geçmek de sırt ağrılarından korunmakta mühimdir. Sık yapılmış durumda olan yanlışlardan ise uzunca süre hareketsiz sehpa en başında oturma, ekranın yerinin hata olması, ekran kullanımına uyumlu olmamış aydınlatma, canlı ve birey anatomisine uyumlu olmamış sandalyenin kullanılması olarak da sayılır.
    
   Sırt ağrıları hangi vaziyetlerde tehlikelidir  
   • kuvvetli ağrı 
   • gece terlemesi 
   • zayıflama 
   • boy kısalması 
   • bacaklarda güç kaybı, uyuşma 
   • kan analizinde dik sedimantasyon, idrarda protein 
   • solunum sıkıntısı  
   Sağlıklı bir sırt amaçlı 
   Stres ve gerginlik, sırt adalelerinin gerilmelerine yol açar. Bu sebeple haftada bir defa sırtınıza masaj yaptırın veya yoga yapmayı öğrenin. Sırt adalelerinin deşarj olması amaçlı bu önlemleri almak zorundasınız. Sırtın sıhhatli olabilmesi amaçlı gerçek egzersizleri seçmek çok fazla mühimdir. Yüzme ve yürüyüş sırt amaçlı ideal egzersizler olarak da da nitelendirilir, ama siz gene de bir hekime danışın. Ve sırtınıza yardım vermeli. Hanede iş yerinde ve arabada bu hususa dikkat göstermelisiniz. Narin kanape ve koltukların arkalarına yastık koyarak yardım almak gereklidir. Yaşamımızın tahmini üçte birini uyuyarak geçirdiğimize yönelik yatağımıza da dikkat etmemiz gerekmektedir.  
    
   Sırt ağrılarından korunmak amaçlı 9 basit öneri: 
   • İtinalı spor yapın 
   • Sigara içmeyin 
   • Uyumlu beden ağırlığınızı savunmaya itina gösterin 
   • Karındaki ve sırt kaslarınızı kuvvetli tutun 
   • Ağır kaldırırken, eğilirken uyulması gereken teklifleri dikkat edin]]> Dik Durmak İçin Sırt Korsesi https://www.sirt.gen.tr/dik-durmak-icin-sirt-korsesi.html Thu, 15 Nov 2018 14:02:54 +0000 Dik durmak için sırt korsesi, İnsanlar genellikle bilgisayar başında saatlerce durdukları için sırtlarında omuzlarında ağrılar oluyor. Bu ağrılar ev işleri yaparken, spor yaparken ağrı hissederler ve zorlanma olur. B
    Dik durmak için sırt korsesi, İnsanlar genellikle bilgisayar başında saatlerce durdukları için sırtlarında omuzlarında ağrılar oluyor. Bu ağrılar ev işleri yaparken, spor yaparken ağrı hissederler ve zorlanma olur. Bu yüzden bilgisayar başında oturuken ya da televizyon izlerken dik oturmaya dikkat edilmesi gerekiyor. Dik oturmak için sırt korseleri de vardır. Fiziksel hareket yaptığınız zaman, mesela dans ettikten sonra koştuğunuz zaman, yürürken, tenis gibi oyunlar oynarken sırtınızda ağrılar oluyorsa sırt korsesi takabilirsiniz.  Bu korseler sırtınızda olan ağrıları hafifletiyor ve size rahat hareket etmenizi sağlıyor. Bu korseler hem dik durmanızı hem de ileri yaşlara kamburlaşmayı önler. Korseyi kullanmaya başladığınız zaman yani bir hafta içinde daha dik durduğunuzu fark edersiniz. Bel ve sırt ağrılarınızı kısa zamanda hafifletiyor. Sırt kasınızı ve spinal bölgesinde oluşan ağrıları, omuz sıkışma rahatsızlığı ağrılarından kurtulabilir ve günlük hayatınızı kolaylaştırır. Sırt korsesi omuz ve bel bölgesini destekliyor ve aynı zamanda kronik sırt ağrılarının geçmesine yardımcı oluyor. Sırt korsesi belinizi rahatça sarıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Bel destekli bu korse sırtınızdaki ağrıyı azaltır, incilmeyi ve kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur ve ağrılarınada etkili oluyor.sırt ve bel ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler rahatlıkla kullanabilir. Yoğun iş temposu altında çalışanlar, uyurken yatış pozisyonu sonrası, bilgisayar karşısında saatlerce vakit geçiren insanlarda dik duruş bozuklukları oluyor. Bu yüzden korseyi kullanmanız iyi olur.

    Sırt korsesini denedikten sonra onun rahatlığını fark edeceksiniz ve çok rahat dersiniz. Çünkü ağrılarını hafifletecektir. Omuz ve kol bölgesini sararak arkaya doğru geriyor. Göğsünüzü önde tutar. Daha dik bir duruş sağlar. Sırt korsesini hem kadınlar hem de erkekler de kullanabilir. İnsanlar spor yaparken ani yaptıkları hareketler sonrası oluşan incilmeler ve kas ezilmelerinde  de kullanılmaktadır. Bir zararı ve yan etkisi yoktur güvenle takabilirsiniz. Sırt korsesi ince yapısı vardır. Bu da kıyafetlerinizin altına taktığınızda hiç anlaşılmıyor ve rahatça kullanabilirsiniz. Ama yinede en önemlisi güzel şekilde oturup dik durmak sağlığınız için daha iyi olur. Çocuklarınızada dik durmalarını söyleyin. Bu alışkanlığa küçükken öğrenmeleri gerekiyor. 

    Dik Durmak İçin Sırt Korsesi
    Dik durmak için sırt korsesi kullanan kişileri belden destekler. Dik duruş korsesi bazıları belden sarar, bazıları manyetiktir. Dik duruş korsesi sırtınızı destekleme özelliği vardır. Yanlış oturma pozisyonlarında oturuşunuzu düzelterek kamburluğu önler. Bu nedenle dik durmak için sırt korsesi kullanırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Korsede omuz ve bel bölgelerinde farklı yerlerinde çeşitli mıknatıslar vardır. Yani on tane kadar mıknatıslar bulunuyor ve hafif baskı yaparak omurga ve bel ağrılarında etkili olur ve dik duruş pozisyonu almanıza yardımcı oluyor.  Sırt incilmelerinde ve aşırı yüklenmeden dolayın kas ezilmelerinde yardımcı olur. Ama yine bu tür şikayetlerde doktora sorarak kullanmak daha doğru olur. Spor yaparken, televizyon izlerken, evde ya da iş yerlerinde masa başında otururken sırt korsesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu korseyi 24 saat kesintisiz olarak kullanabilirsiniz. Kullanan kişilerde rahatsızlık vermez. Bazı korseler mıknatıs olduğu için kalbinde pil olanlar ve hamile olanların kullanması sakıncalıdır. Bu korseleri temizlemek için elde yıkamak gerekiyor ve sabunlu bez ile elde yıkayın. 
    ]]>
    Sırt Dikeni https://www.sirt.gen.tr/sirt-dikeni.html Thu, 15 Nov 2018 23:12:59 +0000 Sırt Dikeni, çoğunlukla yeni doğan bebekler de görülür. Bir çoğumuz da bunu bilmez. Bu diken erkek bebekler de daha sık görülür. Sırt dikeni bebeği banyo yaptırırken ya da sırtını yağ ile ovalarken ortaya çıkar. Bu duru Sırt Dikeni, çoğunlukla yeni doğan bebekler de görülür. Bir çoğumuz da bunu bilmez. Bu diken erkek bebekler de daha sık görülür. Sırt dikeni bebeği banyo yaptırırken ya da sırtını yağ ile ovalarken ortaya çıkar. Bu durum normal bir durumdur. Sırt dikeni, topuk dikeni ile karşılaştırılmaz. Herhangi bir bir zararı olmayan bu dikeni koparma, cımbız ile çekme gibi şeyler yapmamalıyız. Sırt dikeni kendiliğinden kaybolur. 

    Sırt Dikeni
    Sırt dikeninden kurtulmak için; bebeği banyo yaptırırken sırtını biraz ovalayalım. Yeni çıkan sakala benzer şeyler göreceksiniz bu sırt dikenidir. Eğer ovalama esnasın da kendiliğinden düşmez ise kopartmayın o diken daha sonra kaybolur. Kimi bebekler de görülmez
    Çocuklarımız bizim en değerlimizdir. Bir çoğumuz bu dikeni ilk defa duyabilir bu olağın bir durumdur. Eğer yine de içiniz rahat etmeyecek ise bir çocuk doktoruna gösterebilirsiniz.
    ]]>
    Sırt Çiğneme https://www.sirt.gen.tr/sirt-cigneme.html Fri, 16 Nov 2018 06:18:54 +0000 Sırt çiğneme, halk aralarında çok sık rastlanan, ara ara alışkanlık duruma gelen birtakım beden hareketlerinin, birey sıhhatini riske atabilen bir harekettir. Özellikle erkeklerde sık görülebilen surat felci sebebinin ''be Sırt çiğneme, halk aralarında çok sık rastlanan, ara ara alışkanlık duruma gelen birtakım beden hareketlerinin, birey sıhhatini riske atabilen bir harekettir. Özellikle erkeklerde sık görülebilen surat felci sebebinin ''bell paralizisi'' meydana geldiğini, bunun surat sinirinin iç kulak etrafındaki bir kısmında inflamasyon ve ödem oluşmasıyla geliştiğini anlatan Prof. Dr. Şendur, sıcak olan olmayan ve rüzgar etmeninin, surat felcini tetikleyebileceğinin çok birey aracılığıyla dikkate alınmadığını belirtti. 
    
   Prof. Dr. Şendur, erkeklerin tıraş sonrasında kolonyayla sildikten sonra yüzlerini sıcak olan veya ılık suyla yıkadıklarını belirterek, sıcak olan olmayan havalarda bu işlemin sonrasında 10 dk müddetle bulunulan ortamdan çıkılmaması gerektiğini belirtti.  Yüz felcinden korunmak amaçlı bilhassa kış dönemlerinde yüzün soğuğa maruz kalmamasının ehemmiyetine dikkat çeken Prof. Dr. Şendur, ''Dışarı çıkarken atkı veya şapka takılmalı. Araba kullananların da camlarını açmamaları gereklidir'' diye konuştu. Şendur, surat felci hastalarına, surat kaslarına masaj yapmalarını, sıcak olan uygulamalarını ve bu kasların davranış etmesini sağlamak amaçlı sakız çiğnemelerini tavsiye etti. Bel fıtığı rehabilitasyonunda tatbik edilen tahtada yatmak, sırtı çiğnetmek, bardak çekmek, nesil sarmak gibi yöntemler felce sürükleyebilir. Bel problemi olanlar; gündelik hayatlarında oturuşlarından yatış pozisyonlarına denli çoğu detaya ilgi etmeli. Bel fıtığında ağrısı olan insanların ara ara müracaat ettiği ananesel yöntemler esasında bele yarardan çok kayıp veriyor. Uzm. Dr. Yapıt Alptekin ise bardak çekmekten nesil sar maya denli yaygın olarak da kullanılan bu tedavi yöntemlerinin tesirleri ile ilgili veriler verdi.  
    
   Ortopedik yatak
   Hekimler 15 sene öncesinde, bel hastalığı çeken hastalara tahtada yatmayı önerse de; son zamanlarda bu uygulamanın rastgele bir yararının meydana gelmediği ispat etti. Bel sıhhatiniz amaçlı ortopedik veya katı olmak şartıyla, normal yatakları kullanabilirsiniz. bu sırada en uyumlu yatma pozisyonu diye bir birşey de yoktur; vücudunuz, rahat ettiği pozisyonu kendisi bulacaktır.  
    Sırt Çiğneme
   Sıcak sonrasında dinlenmek
   Bardak çekme ve masaj gibi uygulamalar; sıkıntılı dokularda kanlanmayı artırarak belli bir süre bir rahatlama sağlasa da, kısa bir zaman sonra sorunlar aynı ritimde devam edecektir. Bu sebeple tedavi taktiği olarak da hiçbir zaman bunlardan yararlanmamak gereklidir.  Yapılan sıcak olan bir uygulamanın sonrasında, dinlenilmesi çok mühim. Örneğin; banyoda 15 dk kalıyorsanız, sonrasında anında dışarı fırlamayın, en az 30 dk uzanın.  
    
   Korse faydalıdır
   Beliniz; vücudunuzun öbür kısımları gibi kendini havada meydana gelen koşullarına yönelik ayarlar. Bel amaçlı sıcak olan olmayan denli, sıcak olan da zararlıdır. Bele sarılan kuşaklar da, zaman arasında bel ve karındaki adalelerinin zayıflamasına yöntem açar. Fakat bazen bel ağrısı çekenlere kısa müddetliğine korse önerilebilir. Korse, belin hareketlerini kısıtlayarak sıkıntılı bölgeyi dinlendirir ve ağrının azalmasını temin edecek uyumlu bir ortam yaratır. Fakat kas güçlendirmesi çalışmaları başladığında korsenin kullanılmaması gerekmektedir.  

   Bilmeyene masaj yaptırılmamalı
    
   Olumsuz tesiri açısından bilmeyen insanların masaj yapmasının sakıncaları yer aldığını anlatan Şendur, rastgele masaj yaptırmanın, birey sıhhati açısından önemli tehlikelere yöntem açabileceğini, kas çeperinde zedelenmenin bundan kaynaklanabileceğini belirtti. 
    
   Daima faydalı olmayabilir
   Ayçeman, profesyonel bir masaj ustasının kişiye öncesinde vücudunda masajın zarar veren olma olasılığı meydana gelen konuları sorduğunu belirtti. "Masaj her an faydalıdır"denemeyeceğinin her gün Ayçeman, "Masajın zarar veren olabileceği durumlar da vardır. Bu vaziyetl]]> Fitness Sırt Hareketleri https://www.sirt.gen.tr/fitness-sirt-hareketleri.html Fri, 16 Nov 2018 07:24:38 +0000 Fitness sırt hareketleri günümüzde insanların en çok ihtiyaç duyduğu spor hareketlerinden biridir. Özellikle kadınlarda olmak üzere tüm insnların ihtiyacı olan bu hareketler gerek sağlık açısından, gerekse insanların estet Fitness sırt hareketleri günümüzde insanların en çok ihtiyaç duyduğu spor hareketlerinden biridir. Özellikle kadınlarda olmak üzere tüm insnların ihtiyacı olan bu hareketler gerek sağlık açısından, gerekse insanların estetik görünüşü açısından çok önemlidir. Yapılan bu hareketler sayesinde kişiler çok büyük vücut gelişimi yapabilir. Bu gelişimler ise kişilerin sırt yağlarının ortadan kalkarak yerine sırt ve bel kaslarının oluşmasını sağlar. Böylece kişilerin sırt bağları da güçlenir ve bel hastalıkları ortadan kalkar. Birazda belirteceğimiz hareketlerin yapılışına geçmeden önce belirtmek isterim ki bu gibi hareketler son derece dikkat edilmesi gereken hareketlerdir. Çünkü bu hareketlerden herhangi birinin yapılışı sırasında yapılan en küçük hatalar bile kişilerde kalıcı ya da geçici hasarlara neden olarak vücut bütünlüğüne zarar verebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için gerekirse uzman hocalardan yardım alınabilir. Şimdi fitness sırt hareketlerine geçebiliriz.

   Dumbell Shrugs: Bu hareket için öncelikle adından da anlaşıldığı gibi iki adet ağırlığa ihtiyaç duyacaksınız. Öncelikle dik bir şekilde ayakta durulur ve ayaklar hafif bir şekilde açılır. Bu hareketi yaparken nefes kontrolünüze dikkat edin. Şimdi başınız dik bir şekilde iki ağırlığı ellerinize alarak kolları dik bir açı ile yanlarda tutun. Başınız dik ve hafif öne eğik bir şekilde ağırlıkları kaldırabildiğiniz kadar yanlara kaldırın. Tabi ki bu ağırlıkları kaldırırken nefes almalısınız. Ağırlıkları indirdiğiniz sırada nefesinizi tekrar verebilirsiniz. Bu harekette insanların yaptıkları en büyük yanlış, nefes kontrolüdür.

   Fitness Sırt Hareketleri
   Lat Pulldown: Bu hareketi yapmak için öncelikle bir spor salonuna yazılmalı ve ya evinizin size engel olmayacak köşesine  bu hareketi yapabilecek makineyi koymalısınız. Öncelikle  bu hareketi yapmak için basit ısınma hareketleri yapmalısın yada imkanınız varsa 5 dk koşma ile bu ısınma hareketlerini geçebilirsiniz. Bu hareketi yaparken makinenin  karşısına dik bir şekilde oturulur ayakların makinenin alt kısmında bulunan ayak koyma aparatlarına konur ve güç ve denge sağlanır. Sonra  yukarıdan sarkmakta olan barı kolları açarak geniş bir biçimde kavranır bar aşağı çekileceği sırada nefes alınır ve bar aşağı tam göğüs hizasına kadar çekilir bel bir miktar öne doğru çukurlaştırılır ardından hareketin faydalı olabilmesi için bar yavaş yavaş yukarıya doğru bırakılır ve bu sırada nefes tekrar geri verilir.

   One Dumbbell Rows: Bu hareketi yapmak için öncelikle düz ve sizin daha rahat edebilmeniz için yumuşak bir sehpa gerekmektedir. Bu fitness sırt hareketleri spor salonlarında yapılmak için daha uygundur. Öncelikle hareketi yaparken bir dizinizi sehpaya koyun ardından aynı diz hizasına bir elinizi koyun öbür elinize de sizi çok fazla zorlamayacak şekil de bir ağırlık alınız bu sırada sırt ve belinizin düz olmasına özen gösteriniz. Elinize aldığınız ağırlığı dik bir şekilde çeke bildiğiniz kadar yukarıya çekin ağırlığı çekerken nefesinize içinize çekin tekrar ağırlığı indirin aynı zaman da nefesinizi dışarıya verin.

   Back Extensiyon: Öncelikle bu hareket için seçilmiş olan eğimli sehpaya yüz üstü uzanılır. Sehpanın arksında bulunan aparatlara destek için ayaklarınızı koyun. Ardından ellerinizi başınızda birleştirin. Başınız dik bir şekilde aşağı eğilin. Eğilirken nefes alın ve aynı şekilde kalkarken nefesinizi geri verin.
   ]]>
   Sırta Bardak Çekme https://www.sirt.gen.tr/sirta-bardak-cekme.html Fri, 16 Nov 2018 14:14:17 +0000 Sırta Bardak Çekme; Akupunktur noktaları uyarılarak yapılan tedavi şeklidir. Eskiden yaşlılarımızın uygulamış olduğu en etkili ve kesin sonuç veren tedavi şeklidir. Önceden kulaktan dolma yada büyüklerimizden görerek yapıl Sırta Bardak Çekme; Akupunktur noktaları uyarılarak yapılan tedavi şeklidir. Eskiden yaşlılarımızın uygulamış olduğu en etkili ve kesin sonuç veren tedavi şeklidir. Önceden kulaktan dolma yada büyüklerimizden görerek yapılırdı. Herhangi bir eğitim yada öğrenme yerlerdi olmazdı. Gelişen teknolojimizin ve imkanlarımızın sayesinde eğitimlerini alarak daha bilgili ve yararlı ilerlemeler  kat etmekteyiz. Kocakarı yöntemi olarak görülen bardak çekmenin günümüzde yerini terapi yöntemlerinden biri olarak sağlamlaştırmaya başlamıştır.
   Bardak çekmenin üç yöntemi vardır. Bunlar;
   • Kuru Çekim (bardak çekme)
   • Masaj
   • Kanatma (hacamat)
   Kuru Çekim (bardak çekme); Bardak çekmenin geçmişi 3000 yıl öncesine dayanır. Bu yöntemi Çin ve Moğolistan'ın bulduğu ilk olarak ta Uygur Türklerinin uyguladığı bilinmektedir. Bardak içerisinde oksijenin tüketilmesine dayanan yöntem eskiden alkollü pamuk yada kağıt yakılarak bardak içine atılır ve ağrıyan bölgeye kapatılırdı. Bu yöntem deride yanıklar oluşmasına sebebiyet verdiği için zaman içerisinde gelişerek patates yada ekmek üzerine batırılmış kibrit yakılarak yapılmaya başlandı. Şimdi ise en gelişmiş haliyle pompa ile içindeki havanın alınmasını sağlayan aletler yapıldı ve sağlığı tehlikeye atacak risklerin tamamını ortadan kaldırılmış olundu.
   Yöntemin uygulamasındaki amaç omurganın yanlış kullanımı, aşırı iş temposu, aşırı stres, soğukta kalma sonucu bölgedeki kan dolaşımının yavaşlaması tepki olarak da ağrıya dönüşmesi halinde tercih edilir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Genelde sırt bölgesi üzerinden yapılır.

   Bardak Çekme yararları;
   • Cilt altı kan dolaşımını artırma
   • Kas gevşetici etki
   • Kan dolaşımını artırmak
   • Toksinlerin ve karbondioksidin dışarı atılması sağlamak 
   Bardak Çekmenin İyi Geldiği Hastalıklar;
   • Eklem ve bel kasları zorlanmalarında
   • Bel tutulması sonucu oluşan ağrılarda
   • Omuz ve sırt ağrılarında
   • Sinirsel kasılmalar sonucu oluşan ağrılarda
   • Bel ve boyunda disk kayması sonucu oluşan ağrıda
   • Romatizma sonucu oluşan ağrılarda
   Masaj; Cilde masaj kremi sürüldükten sonra, bir yada iki kupanın ileri geri olarak vücut üzerinde vakumlu şekilde hareket ettirilmesidir. 

   Kupa ile Masaj Uygulanacak kişiler;
   • Selülit ve kilo problemi bulunan kişiler
   • Toksin birikmesi olanlar
   • Ameliyat öncesi ve sonrası sıkıntılar
   • Ödem ve şişme olan
   • Kan dolaşımı şikayeti olan
   • Rahatlamak ve vücut ağrılarından kurtulmak isteyen
   • Sigara ve alkol kullananlar için en ideal yöntemdir.
   Kanatma (hacamat); Derinin neşter yada ustura yardımıyla ufak çizikler atılarak yapılan bardak yardımıyla vakumlanarak oradaki pis kanın atılmasına sağlayan yöntemdir. Genellikle ağrı, sızı, hastalık olan organa yakın yerlere yapılır. İlk defa yapılacaksa sırt bölgelerine yapılması tavsiye edilir. Kansızlık, demir eksikliği, tansiyon düşüklüğü, yaşlılarda, çocuklarda,  hamilelerde ve kanser hastalarında yapılması uygun değildir. Hacamat İslam dininde Hz. Muhammed (sav) efendimizin sünnet olarak gördüğü bir yöntemdir. Hadislerde de yer almıştır.

   Sırta Bardak Çekme
   Hacamat yapılacak bölgeler;
   • Kafa arkası ve ense çukuru altı
   • Kulakların altı ve biraz arkası
   • Omuzlar
   • Kürek kemikleri arası ve altı
   • Bel ve kuyruk sokumu
   • Dizlerin üstü ve altı
   • Baldırlar
   • Ayak bileği dış kısmı ve iç kısmı
   Hacamat öncesi, esnası ve sonrası kurallarına da uyulduğunda daha iyi sonuçlar elde etmiş olacağız. 
   Öncesi; Aç olmak, hazımsızlığın olmaması, abdestli olmak ve banyo yapmak gerekir.
   Esnası; Hastaya terapi hakkında bilgi ver]]> Sırt Kaburga Agrısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-kaburga-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 09:24:41 +0000 Sırt Kaburga Ağrısı; birçok kişide görülme riski yüksek olan bir rahatsızlıktır. Özellikle günümüzde masa başı işlerin çoğalması ve internetin yaygın olmasından kaynaklı olarak bilgisayar başında çokça vakit geçir Sırt Kaburga Ağrısı; birçok kişide görülme riski yüksek olan bir rahatsızlıktır. Özellikle günümüzde masa başı işlerin çoğalması ve internetin yaygın olmasından kaynaklı olarak bilgisayar başında çokça vakit geçirmek gibi daha bir çok nedenlerden dolayı sırt kaburga ağrıları meydana gelmektedir. Oldukça zor anlar yaratan sırt kaburga ağrıları genel olarak pek hafife alınacak rahatsızlık değildir. Çünkü sırt kaburga ağrısına neden olan hastalıklar arasında akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak da sırt kaburga ağrısı gerçekleşebilir. Bundan dolayı, sırt kaburga ağrısı meydana geldiği takdirde mutlaka uzman bir doktor tarafından ağrılara neden olan hastalığı tespit edilmelidir. Sırt kaburga ağrıların son bulması için ağrılara neden olan rahatsızlığın geçmesi gerçekleşmelidir. 

   Sırt Kaburga Ağrısına Neden Olan Faktörler; Belirtmek gerekirse vücudumuzda genel olarak kaburgaların yapısı bulunduğu konum itibarıyla oldukça önemli bir göreve üstlenmektedir. Vücudumuzun ön kısımında 2-3 cm aralıklarla mide boşluğundan üst kısımda ise boynumuzun alt kısmına kadar uzanmakla birlikte her kaburga direkt olarak sırtımızdaki omurgalara bağlanmakta olan birden fazla kemikçiklerden meydana gelmektedir. Ön kısımda direk olarak içeriğinde kalp akciğer gibi çok önemli vücudumuzun önemli organlarını barındırmaktadır. Bir anlamda direkt olarak korumaktadır. Bundan dolayı, kalp ve akciğerlere bağlı olarak meydana gelen çok ciddi rahatsızlıklarda sırt kaburga ağrıları meydana gelebilmektedir. Sırt kaburga ağrılarına neden olabilecek rahatsızlıkları maddeler halinde açıklayacak olursak;
   Sırt Kaburga Agrısı
   • Herhangi bir travmaya bağlı olarak kaburgalarda meydana gelen kırılma veya hasar görmesi sonucu sırt kaburga ağrıları meydana gelmektedir.
   • Aynı şekilde kaburgalarda enfeksiyon yani kaburga iltihabı gerçekleştiği takdirde sırt kaburga ağrıları da aynı şekilde meydana gelmektedir.
   • Bilindiği üzere kaburgaların iç kısımında altında akciğer gibi önemli organ mevcuttur. Bundan dolayı, akciğerlerde kanserlik gibi ciddi rahatsızlıklar sonucunda aynı zamanda sırt kaburga ağrıları da meydana gelmektedir.
   • Sırt kaburga ağrıları aynı zamanda kaburgalarda bulunan rahatsızlıklardan meydana geldiği gibi aynı şekilde bu kaburgaların sırt kısımında birleştiği omurgaların yapısında da bulunan rahatsızlıklardan kaynaklı olarak da sırt kaburga ağrıları meydana gelebilmektedir. 
   • Sırt kaburga ağrıları son zamanlarda artan kanser çeşidi olan kadınlarda meme kanseri gibi durumlarda sırt kaburga ağrıları meydana gelebilmektedir.
   • Sırt kaburga ağrıları genel olarak kaburganın iç kısımındaki organların rahatsızlıklarından kaynaklandığı gibi kaburgaların çevre organlarında bulunan rahatsızlıklar ile de aynı şekilde etkilenmekte ve sırt kaburga ağrıları meydana gelmektedir.
   • Ankisiyete ( gerilim ), Asbest maruziyeti, Tüberküloz. Pnömoni vb. gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak da aynı şekilde sırt kaburga ağrıları meydana gelebilmektedir.
   Sırt Kaburga Ağrıları Tedavisi; Genel olarak sık sık ağrılar meydana geliyor ise mutlaka çok gecikmeden uzman bir dahiliye uzmanı tarafından gerekli tedbir ve tedavisini gerçekleştirmelisiniz. Çünkü belirttiğimiz gibi ağrılara mahal veren rahatsızlıklar oldukça ciddi rahatsızlıklar arasındadır. Bundan dolayı, bu ağrıların tamamen kesilebilmesi için öncelikle bu ağrılara neden olan hastalık tespit edilerek tedavisi gerçekleştikten sonra bu ağrılar son bulacaktır. Aynı zamanda belirtmek gerekirse sırt kaburga ağrılarında teşhisi konulan hastalığın tedavisi sürecinde düzenli olarak egzersizler yapılarak ta ağrıları hafifletebilirsiniz. Bunun içinde uzman birer fizyoterapist kontrolünde gerçekleştirebilirsiniz.
   ]]>
   Sırt Tutulması https://www.sirt.gen.tr/sirt-tutulmasi.html Sat, 17 Nov 2018 11:53:02 +0000 Sırt tutulması, daha çok ileri yaştaki insanlarda görülen ve kişilerde çok büyük problemlere neden olan bir durumdur. Sırt tutulması ile kramp sorunu hemen hemen aynıdır. Fakat kramp genellikle daha küçük alanları etkisi alt Sırt tutulması, daha çok ileri yaştaki insanlarda görülen ve kişilerde çok büyük problemlere neden olan bir durumdur. Sırt tutulması ile kramp sorunu hemen hemen aynıdır. Fakat kramp genellikle daha küçük alanları etkisi altına alırken sırt tutulmasında kişinin sırt kısımlarının tümü sorun olmaktadır. Aslında sırt tutulması denince akla gelmesi gereken en önemli şey sırtta bulunan tüm kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Sırt tutulması durumu kimi insanlarda sırt kaslarının yarı kasılması şekline görülürken kimi insanlarda ise sırt kaslarının tümünün kasılması durumunda meydana gelmektedir. Kişilerde sırt tutulması sorununun nedeni bilinmiyorsa öncelikle kişinin yattığı yatak, oturduğu koltuklar ya da iş hayatı incelenmelidir. Bu durumun yanında doktorun yağacağı genel sağlık muayenesi ile sırt tutulması sorununun nedeni tam olarak anlaşılabilir. Bu durumun dışında sorunun nedenini tahmin ile anlamak oldukça yanlış olacaktır. 

   Sırt tutulması neden olur
   Daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumun en büyük nedeni sırttaki kasların tutulmasıdır. Genellikle kişi herhangi bir dış etkiye maruz kalmamış ise bu durum beyin tarafından kontrol edildiği için sorunun sinirsel yönleri araştırılmaktadır. Bu durumun yanı sıra sırt tutulmasında bir diğer neden ise kasların kramp sorunu ile karşılaşmasıdır. Bu durum ise genelikle kişilerin çalışıkları işler ya da yaptıkları sporlar nedeni ile meydana gelmektedir. Kramp nedeni ile görülen sırt tutulması sorunu genellikle kısa bir süre sonra etkisini ortadan kaldırmaktadır. Sırt tutulmasında aslında günümüze örülen en büyük neden insanların yanlış yatak seçimidir. Çünkü geceden sabaha kadar yatmış olduğumuz yatakların yumuşak olması ve diğer uygunsuzlukları nedeni ile kişi hem sırt tutulması sorunu ile karşılaşır hem de sabahları yorgun olarak uyanır. Bu nedenle sizlerde yatak seçiminize çok dikkat etmelisiniz. 

   Sırt Tutulması
   Belirtileri:
   • Sırt tutulması sorunu eğer kişilerde sık sık görülüyorsa bu durum kişinin bu sorunun nedenini mutlaka öğrenmesi gerekir. Çünkü sırt tutulması kimi zaman insanlarda farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer sık sık sırt tutulması yaşıyorsanız ya da sırt tutulması yaşamadığınız zamanlarda sırt ağrıları hissediyorsanız mutlaka doktorunuzdan detaylı bir muayene yaptırın ve sorunun teşhisini koydurun.
   • Bir diğer belirti ise sırt tutulması yaşayan kişinin belinin üst kürek kemiği kısımlarında kişinin hareket edemeyeceği kadar yoğun ağrıların meydan gelmesidir. Bu ağrılar kişilerde çok şiddetli olarak görüldüğü için kimi zaman kişiler günlük işlerini yapamaz hale gelirler.
   • Kolların hareketinin ağrılar ile kısıtlanması da kişilerde sırt tutulması sorununun en büyük belirtisidir. Bu gibi belirtilerden herhangi biri görülüyorsa sizlerde de sırt tutulması sorunu meydana gelebilir. Bunun için gerekli önlemleri alarak başta yaptığınız işler olmak üzere yatağınızı kanepenizi ve sandalyenizi iyi seçin. Bu durumun yanı sıra oturma şeklinize de dikkat etmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. 
   Sırt tutulması sorununun tedavisi:
   Bu sorunun ilk tedavileri genellikle kasların istemsiz kasılması nedeni ile meydana gelen ağrıların hafifletilmesi için uygulanan kas gevşeticilerdir. Bu kas gevşeticiler. Genellikle krem olarak kullanılan bu kas gevşeticiler çok hızlı etkilerle sırt tutulması sorununu en aza indirir. Bir diğer tedavi ise kişi tarafından sırt bölgesine sıcak su torbası ya da sıcak havlu uygulamalarının yapılmasıdır. Ve son olarak bir diğer tedavi yöntemi de tıbbi görüntüleme cihazları ile genel kontrol ve aynı zamanda arı kesici haplardır.
   ]]>
   Sırt Mantarı https://www.sirt.gen.tr/sirt-mantari.html Sat, 17 Nov 2018 14:17:06 +0000 Sırt mantarı, mantar hastalıkları arasında en büyük hasta grubunu oluşturan hastalıktır. Genellikle kişilerde kaşıntı kızarıklık kabarma ve dökülme olarak görülen bu sorun müdahale edilmesi gereken hastalıklardan biridir Sırt mantarı, mantar hastalıkları arasında en büyük hasta grubunu oluşturan hastalıktır. Genellikle kişilerde kaşıntı kızarıklık kabarma ve dökülme olarak görülen bu sorun müdahale edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum kimi zaman pullanma şeklinde de varlığını sürdürmektedir. Sırtta mantar sorunu özellikle yaz aylarında artmaktadır. Bu durum tabi ki kişinin aşırı terlemesi ve mantar enfeksiyonlarının sıcak zamanlarda çok daha hızlı çoğalmasıdır. Bu gibi durumlar nedeni ile sırtında mantar olan kişiler yaz aylarında çok daha fazla sorun yaşamaktadır. Bu mikrobik enfeksiyon, genç yaşlı hemen herkeste görülen bir durumdur. Bu kişiden kişiye bulaşıcı özellikler gösterebilmektedir. Kimi zaman aile içerisinde kimi zaman ise arkadaş ortamında kişinin mantar enfeksiyonuna teması ile birlikte bu durum oldukça bulaşıcı özellik gösterebilir. Bu nedenle eğer sizlerde ya da çevrenizde sırtta mantar sorunu olan kişiler var ise bu kişilerden uzak durmaya çalışın. Eğer kişi ailenizden biri ise kişinin odasını ve eşyalarını ayrı tutun. Böylece bu enfeksiyondan çok daha rahat bir şekilde korunabilirsiniz. İnsanların çok fazla önemsemediği sırtta mantar sorunu zamanla artış göstererek kişilerde olumsuzluklara neden olmaktadır. Özellikle bu enfeksiyonlar diğer enfeksiyonların oluşumunu hızlandırarak kişileri zor duruma düşürmektedir. Müdahale edilmediğinde artarak diğer enfeksiyonlara neden olan bu sorunu sizlerde zaman kaybetmeden müdahale ederek ortadan kaldırın.

   Belirtileri:
   • Sırtta mantar sorununun çok büyük belirtileri görülmektedir. Bu hastalığın belirtilerini daha ilk anlarda bile anlayabilirsiniz. Oldukça yaygın olarak görülen bu hastalığın en büyük ve kişilerde en çok rahatsızlığa neden olan belirtisi şiddetli kaşıntılardır. Bu kaşıntılar birçok zaman kişide dikkat bozukluğuna ve diğer olumsuzluklara neden olmaktadır. Özellikle kişinin eğitim ve iş hayatında bu kaşıntılar zamanla çok zor durumlara neden olabilmektedir.
   • Bir diğer belirtiden bahsedecek olursak kişinin sırtında çok şiddetli kızarıklık ve pullanma sorunları görülmektedir. Bu durum kimi zaman insanlarda estetik olarak kimi zamanda cilt sağlığı açısında çok büyük olumsuzluktur. Özellikle yaz aylarında bu kişiler denize girmekten çekinirler. Meydana gelen pullanma durumları ise kişilerde çok büyük deri dökülmesi sorununa neden olur.
   • Kimi insanlarda bu hastalık sulanmaya ve çok anlaşılır bir şekilde sertleşme sorunlarına neden olmaktadır. Bu durumda sırt mantarı sorunu kişi sırt üstü yatarken ya da diğer durumlarda kıyafetlerin batmasına neden olabilir.
   • Son olarak kişilerde kepeklenme problemi görülebilmektedir. Bu durumda ölen deri hücreleri dökülür. 
   Sırt Mantarı
   Nedenleri:
   Sırtta mantar sorununun meydana gelmesinde birçok etken bulunmaktadır. bu etken kimi zaman kişinin yaşadığı ortamdan dolayı meydana gelirken kimi zaman da kişilerin iş hayatında yaptığı işlerden dolayı meydana gelmektedir. Sırtta mantar sorunu en çok aşırı terleyen insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Eğer kişi günün 24 saatinde 5 saatten fazla terliyorsa bu gibi bir hastalığın meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumun yanı sıra aşırı duş ve aşırı yüzme durumları da  sırt mantarı hastalığının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Kadınlarda meydana gelen gebelik dönemlerinde vücut hassasiyetinin düşmesi gibi durumlar nedeni ile sırt mantarı görülme oranı çok daha artmaktadır. Son olarak bu hastalığın en büyük nedeni başta AIDS hastalığı olmak üzere birçok enfeksiyon bu  sorunun en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. 
   ]]>
   Sırtta Şişlik https://www.sirt.gen.tr/sirtta-sislik.html Sun, 18 Nov 2018 04:05:22 +0000 Sırtta şişlik, genellikle kişide görülen herhangi bir travma sonucu meydana gelen durumlara arasında yer almaktadır. Birçok kişide görülen şişlik durumları kimi insanlarda büyük boyutlarda görülse bile bazı insanlarda daha Sırtta şişlik, genellikle kişide görülen herhangi bir travma sonucu meydana gelen durumlara arasında yer almaktadır. Birçok kişide görülen şişlik durumları kimi insanlarda büyük boyutlarda görülse bile bazı insanlarda daha küçük yapılarda görülebilir. Sırtta şişlik durumunda meydana gelen şişlik, dokunma ile çok açık bir şekilde belli olmaktadır. Öyle ki bu şişlikler kişilerde kimi zaman kişinin farkında olmadan geçirdiği bir darbe ya da baskı nedeni ile oluşabilmektedir. Bu nedenle sırtta meydan gelen şişliklerin nedeni iyi düşünülmelidir. Bu gibi durumlarda şişliğin büyüklüğü eğer fazla ise zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde cildiye uzmanına görünmenizde fayda bulunmaktadır. Öyle ki sırttaki şişlik kimi zaman kişilerde çok büyük sorunlara neden olacak kadar büyük olabilir. Çünkü günümüzde bu gibi küçük şişlikler ile başlayarak çok büyük cilt hastalıkları ile karşılaşan insanlar bulunmaktadır. Sizlerde başınıza aniden böyle durumların gelmemesi için zamanında gerekli müdahaleleri yaparak sorunlarınızı çözmeye çalışın. Bu durumun yanı sıra sırtta görülen şişlik aniden karşınıza çıkabilir. İşte bu gibi durumlar tam olarak travmalardan dolayı meydana gelmektedir. Sırtta şişlik aniden meydana geliyorsa kişiler çok endişelenir. Bu durumda endişelenmek yerine şişlik ile oynamadan önce doktorunuz ile görüşmeniz sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır. 

   Nedenleri:
   • Sırtta şişlik durumunda en büyük nedenlerden biri tabi ki kişilerin sırtına aldıkları darbelerdir. Bu durum kimi zaman kişinin yaptığı işler nedeni ile kimi zaman ise kişinin arkadaşlarının yapmış olduğu şakalar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle şişlik görülmüş ise kişi böyle durumların olup olmadığını araştırmalıdır.
   • Bir diğer neden ise kişide meydana gelme ihtimali olan alerjik sorunlardır. İnsanlarda meydana gelen alerji problemlerinde bu gibi şişlik sorunları vücudun birçok yerinde görüldüğü gibi insanlarda diğer durumlarda da görülebilmektedir. Eğer sizlerde böyle durumlar ile karşılaşmışsanız herhangi bir alerjik sorununuzun olup olmadığını araştırmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
   • Sırtta şişlik probleminde en yaygın olarak görülen durumlardan biri ise tabi ki ciltte iltihaplanmaya bağlı olarak görülen yağ bezeleridir. Yağ bezelerinin boyutu kimi zaman bir buğday kadar olsa bile kimi zaman bir ceviz kadar olabilmektedir. Özellikle yumuşak şişliklerde, bu durumun bir yağ bezesinden kaynaklanmış olma ihtimali çok yüksektir. Eğer sorunun yağ bezesinden meydana geldiği düşünülüyorsa kesinlikle şişliklerle oynanmamalı ya da şişlikler sıkılmamalıdır.
   • Bu durumun yanında son olarak sırtta şişlik durumunda kişilerde çok tehlikeli cilt hastalıkları rol oynayabilir. Öyle ki cilt kanseri başta olmak üzere daha birçok sorun bu durumun önemli nedenlerinden dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenle sırtta şişlik durumu kesinlikle aksatılmaması gereken durumlar arasında yer almaktadır. 

   Sırtta Şişlik
   Tedavisi:

   Sırtta şişlik durumu hemen hemen her yaşta görülen bir durumdur. Bu nedenle yapılacak tedavilerde öncelikle sorunun nedeni anlaşılmalıdır. Aksi durumda sorunun nedeni bilinmeden kişilerde, herhangi bir tedavi yöntemine gidilmez. Öyle ki bu gibi durumlarda şişliğin nedeni anlaşılarak çok basit bir şekilde sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Bu durumun yanında sorunun nedeni anlaşılsa bile sırtta şişlik sorunu yaşayan kişinin yaşına bakılmadan tedavi yöntemlerine geçilmez.  
   ]]>
   Sırt Çalışma Hareketleri https://www.sirt.gen.tr/sirt-calisma-hareketleri.html Sun, 18 Nov 2018 04:27:59 +0000 Sırt çalışma hareketleri, özellikle spor yaparak vücut geliştirmek isteyen insanların ilgilendiği durumlardandır. Sırt çalışma hareketleri aslında isteyen herkesin bazı malzemeleri almak şartı ile evlerinde bile yapabilecekle Sırt çalışma hareketleri, özellikle spor yaparak vücut geliştirmek isteyen insanların ilgilendiği durumlardandır. Sırt çalışma hareketleri aslında isteyen herkesin bazı malzemeleri almak şartı ile evlerinde bile yapabilecekleri hareketlerden oluşmaktadır. Yani sırt hareketlerini yapmak için herhangi bir spor salonuna ihtiyaç duymazsınız. Fakat eğer imkanınız var ise bu durumda bir spor salonunda bu hareketleri yapmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Çünkü spor salonunda birçok farklı spor aleti, uygun ortam koşulları ve profesyonel öğretmenlerden yardın alma imkanınız olacaktır. Sırt çalışma hareketlerinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. bu yöntemlerin birçoğu kişilerin evlerinde yapabilecekleri hareketler olsa bile bazıları için spor salonunda bulunan bazı malzemeler şarttır. Bu malzemeler olmadan kişi hareketleri evde yapmak isterse oldukça zorluk çekebilmektedir. Sırt çalışma hareketlerine geçmeden önce belirtmek isterim ki sizlerde sırt çalışma hareketleri yapacaksanız kesinlikle bu hareketlere vücudunuzu ısıtmadan geçmemelisiniz. Çünkü bu hareketler vücut soğukken yapıldığında başta kramp olmak üzere birçok sorun meydana gelebilmektedir. 

   1. Back Extension
   Bu hareket bazı kişileri zorlayabilir. Aşırı kilo sorunu olan kişiler back extension hareketini yapamayabilir. Bu durumda kendilerini çok fazla zorlamamaları çok daha iyi olacaktır. Bu hareketi yapabilmek için arka ayaklarınızı dayaya bileceğiniz destekler gerekmektedir. Öncelikle ayak bileklerinizden destek alabileceğiniz bir spor sehpasına yüz üstü yatın ve göğsünüzü olabildiği kadar  kaldırın. Bu hareketi yaparken kalkma açınıza dikkat edin ve bu hareketi yavaş bir şekilde yapın. Aksi durumlarda sorunlar meydana gelerek sizleri zor durumda bırakabilir. 

   Sırt Çalışma Hareketleri
   2. Barbell Shrugs
   Bu hareketi yapabilmeniz için iki adet dambıl ya da bir adet haltere ihtiyacınız vardır. Bunun için sizleri çok fazla zorlamayacak ağırlıklarda dambıl ya da halter alarak ayakta dik bir şekilde durun. Bacağınız hizasında tuttuğunuz ağırlığı kolunuzu katlamadan önden başınıza kaldırıp tekrar indirin. Bu hareket sekizer kez setler halinde yaparak üst sırt kısmınızı geliştirebilirsiniz. Bu hareket sırt çalışma hareketleri arasında önemli yer almaktadır. 

   3. Bent Rows
   Bu hareketi yapmanız için bir önceki harekette olduğu gibi yine bir halter ya da dambıl ihtiyacı duyacaksınız. Şimdi ağırlıkları elinize alın ve vücudunuz 45 derece kırılacak şekilde eğilin. Daha sonra dizlerinizi hafif bükün ve ağırlıklar ile kollarınızı aşağı doğru bırakın. Şimdi nefes alın ve karın kaslarınızı kasarak ağırlığı göğsünüze hafif temas edecek şekilde yukarı kaldırın ve tekrar aşağı indirin. Bu hareketi de yine setler halinde birkaç set tekrarlayın. Unutmayın ki ağırlığı kaldırırken nefes alın ve indirirken nefes verin.

   4. Chin Ups
   Öncelikle bunun için asılabileceğiniz bir yer gerekmektedir. Spor salonlarındaki mekik aletleri işinize yarayabilir. Bu hareket aslında hemen hemen mekik hareketi ile aynıdır. Şimdi yüksekliğe asılın ve nefes alırken kendinizi yukarı çekin. Tam olarak kendinizi çektikten sonra bırakırken nefes vererek indirin. Bu harekette yine sırt çalışma hareketleri arasında çok büyük önem taşımaktadır.

   5. Dambıl Shrugs
   Bu hareket ayakta yapılan ve oldukça yaygın hareketlerden biridir. Öncelikle ayakta dik bir şekilde durun ve ayaklarınızı biraz açın. Baş dik ve hafif öne eğik olmalıdır. Dambılları alın ve kollar gergin olacak şekilde tutun. Biraz nefes aldıktan sonra dambılları açabildiğiniz kadar yanlara açın. Daha sonra ise nefes vererek geriden çevirin ve indirin. Bu hareket oldukça etkili olduğundan sırt çalışma hareketleri arasında önemli yer alır. 
   ]]>
   Şiddetli Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/siddetli-sirt-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 20:41:41 +0000 Şiddetli sırt ağrıları, insanlarda yaygın olarak görülen bir durumdur. Böylesine yaygın olarak görülen bir sorun, tabi ki bölgesel olarak görülmez. Yani kişilerin sırt ağrıları çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Boyun a Şiddetli sırt ağrıları, insanlarda yaygın olarak görülen bir durumdur. Böylesine yaygın olarak görülen bir sorun, tabi ki bölgesel olarak görülmez. Yani kişilerin sırt ağrıları çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Boyun alt ve arka tarafları, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri, omur hizası, kalça üstü olmak üzere çok farklı alanlarda görülmektedir. Bu nedenle şiddetli sırt ağrıları birçok farklı nedene bağlı olarak görülebilen bir durumdur demek yanış bir cümle olmayacaktır. Geçmiş yıllarda sırt ağrıları üzerine birçok araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda her on kişiden ikisinin şiddetli bel ağrısı çektiği kanısına varılmıştır. Aslında bu oran gerçekten fazladır. Çünkü beş kişilik bir ailede bir kişi şiddetli sırt ağrısı çektiği düşünülebilir. Kimi zaman çocuklarda ortaya çıkan bu durum kimi zaman da yaşlı kişilerde de görülmektedir. Yani şiddetli sırt ağrıları her ne kadar yetişkinlerde daha fazla görülse bile bu durum her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman kasların incinmesinden dolayı meydana gelen sırt ağrıları kimi zaman iç organlarda görülen sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Bunların dışında daha birçok nedeni olan sırt ağrıları tabi ki kimi zaman çok tehlikeli sorunların belirtisi olarak görülebilmektedir. Kimi zaman kalp sorunları bile kişilerde şiddetli sırt ağrısına neden olabilmektedir. Bu durumun yanı sıra kişinin omurlarında meydana gelen sorunlar kendisini şiddetli sırt ağrısı olarak belli edebilir. Bu durumun yanı sıra kişilerin bacaklarında ve dizlerinde meydana gelen bazı sorunlarda çok şiddetli sırt ağrılarına neden olabilmektedir. 

   Şiddetli Sırt Ağrısı
   Şiddetli sırt ağrıları özellikle 72 saati geçmişse çok tehlikeli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ciddi hastalık belirtilerinden biri olan şiddetli sırt ağrıları sırt bölgesinde gezici bir durumdaysa bu durum biraz daha basit nedenlerden dolayı görülebilir. Fakat sabit olan sırt ağrıları ve birde şiddetli ise çok ciddi sorunların belirtisi olabileceği için zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Günümüze bilgisayar kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve bilgisayar artık her evde bir değil iki adet bulunmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bilgisayar insanları saatlerce başında tutmaktadır. Bu durumda yanlış oturma şekillerinde gerek iş nedeni ile gerek eğlence amacı içler kullanılan bilgisayarlar kişilerde şiddetli sırt ağrıları problemine neden olmaktadır. Bu nedenle eğer bilgisayar başında çok uzun süreler kalıyorsanız oturma düzeninize çok dikkat edin. Hatta bilgisayar başında gün boyu çalışıyorsanız bir bel korsesi çok büyük faydalar gösterebilir. Yani diyebiliriz ki sırt ağrılarının en büyük nedenlerinden biri bilgisayarlardır. Bu durumun yanı sıra şiddetli sırt ağrısı sorunları yaşayan kişilerde bir diğer neden ise tabi ki kişilerin çalışma hayatı çok yoğun geçen insanlardır. Bu insanlar genellikle çok ağır yükler taşıdıkları için şiddetli sırt ağrısı çekerler. Özellikle inşaat işlerinde, un fabrikalarında ve diğer üretim bölgelerinde birçok ürün işçiler tarafından ağır ya da hafif fark etmeden taşınır. Bu durumda olduğu gibi yoğun işleri olan kişilerde şiddetli sırt ağrıları görülebilmektedir. 

   Şiddetli sırt ağrısının nedenleri:
   • Boyun fıtığı
   • Darbeler ve travmalar
   • Fibromiyali
   • Bayanlarda hamilelik
   • Çok yaygın olarak görülen skolyoz
   • Sırt kemiği erimesi
   • Omurga sorunları
   • Boyun ağrıları
   ]]>
   Sırtta Sivilce https://www.sirt.gen.tr/sirtta-sivilce.html Mon, 19 Nov 2018 20:40:50 +0000 Sırtta sivilce, birçok kişinin problemleri arasında yer almaktadır. Özellikle gençlerde çok yaygın olarak görülen bu durum genellikle genetik durumlardan dolayı meydana gelse bile birçok zaman kişilerin cilt türünden dolayı g Sırtta sivilce, birçok kişinin problemleri arasında yer almaktadır. Özellikle gençlerde çok yaygın olarak görülen bu durum genellikle genetik durumlardan dolayı meydana gelse bile birçok zaman kişilerin cilt türünden dolayı görülmektedir. Sırtta sivilce sorunu özellikle yaz aylarında ince elbiselerin giyilmesi ile kişinin sivilcelerine herhangi bir dokunma durumunda kanama sorunları görülür. Bu durum ise kişinin birçok zaman giydiği kıyafetlerin olmadık zamanlarda zarar görmesine neden olarak kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Bu durumun yanı sıra sırtta sivilce, insanlarda oldukça şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Aslında sırtta çıkan sivilcelerin diğer sivilcelerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Yani sırtta sivilce sorunu aynen yüzde çıkan sivilceler gibi gözeneklerin tıkanması nedeni ile meydana gelmektedir. Gözeneklerin tıkanması nedeni ile deri altında bulunan yağlar vücut dışına atılamaz ve bu nedenle bölgesel olarak sivilceler meydana gelir. Bu sivilceler kimi zaman beyaz kimi zamansa siyah renklerde olabilmektedir. Sırtta sivilce sorunlarında bu durum bakteriler için tam bir beslenme kaynağıdır. Çünkü kişinin sırtında oluşan sivilceler içerisinde bakteriler oldukça aktif bir şekilde beslenir ve çoğalırlar. Bu nedenlerden dolayı sırtta sivilce sorunu kesinlikle önemsenmesi gereken durumlar arasındadır. Eğer bu gibi durumlar önemsenmediğinde zamanla sivilceler artış gösterir. Buna bağlı olarak kişilerde bakteri artışı da görülebilmektedir. 

   Sırtta sivilce sorununa neden olan birçok durum vardır. Genellikle bu durumların birinin ya da birkaçının kişilerde meydana gelmesi durumunda sorun hızlı bir şekilde büyür ve kişilerde sorun haline gelir. Sırtta sivilce oluşumunda kişinin sırtında yağ bezeleri oluşum göstermektedir. Bu yağ bezelerinin büyüklüğü sivilcelerin çıkış nedenine ve kişinin sırtındaki bakterilerin miktarına bağlı olarak değişiklikler gösterse bile genelikle sırtta görülen sivilceler çok büyük boyutlarda olmaz. Kişilerin ergenlik dönemlerinde bu sivilcelerde çok büyük artışlar görülebilir. Artan sivilceler kimi zaman kişilerin sırtına dokunulmayacak kadar çok soruna neden olabilir. 

   Sırtta Sivilce
   Nedenleri:
   • Hormonal nedenler: Bu durum daha çok kişinin vücudundaki hormon seviyesinin artmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bayanlarda hamilelik, adet dönemleri ve ergenlik olmak üzere erkeklerde ise; ergenlik dönemlerinde çok daha büyük artışlar görülür.
   • Dengesiz beslenme: Bu durum ise genellikle kişilerin çok aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi ile meydana gelmektedir. Özellikle cips, kola, patates kızartması gibi yiyecekler kişilerde dengesiz beslenme olarak bilinir.
   • Hijyen eksikliği: Cildin uzun süreler boyunca temizlenmemesi durumunda kirlerin ya da ölü derilerin gözenekleri tıkaması nedeni ile sırtta sivilce sorunları meydana gelebilmektedir.
   • Çok fazla terleme: Kişilerin gerek iş hayatı gerekse diğer zamanlarda aşırı terlemeleri nedeni ile sırtta sivilce gibi durumlar görülebilir.
   • Aşırı kozmetik kullanımı: Bu nedene bağlı olarak görülen sivilceler daha çok kadınlarda görülmektedir. 
   • Son olarak giysi seçimi: Kişilerin çok dar kıyafetler giyinmesi ile vücut gözenekleri kapanır ve bu gibi durumlar görülebilir.
   Tedavisi:
   Günümüzde sırtta sivilce sorunu genellikle kullanılan tıbbi ilaçlarla çözülse bile birçok insan bu gibi durumları bitkisel olarak çözmek isterler. Bu nedenle kişinin isteğine bağlı olarak bu sorun tıbbi ya da bitkisel olarak çok kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Bu gibi bir durumun tedavisinde kullanılan vücut sabunu ve şampuanlarda önemli yer almaktadır. Sizlerde eczanelerden sivilceye iyi gelecek şampuanları alarak sorunlarınızı çözebilirsiniz. 
   ]]>
   Göğüs Ve Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/gogus-ve-sirt-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 23:14:01 +0000 Göğüs ve sırt ağrısı, göğüs ve eşlik eden sırt ağrısı genellikle kalp hastalıklarında yaşanan belirtiler arasında yer alır. Ayrıca akciğer hastalıkları, boyun ve omuz ağrıları, göğüs kafesi kemik ağr Göğüs ve sırt ağrısı, göğüs ve eşlik eden sırt ağrısı genellikle kalp hastalıklarında yaşanan belirtiler arasında yer alır. Ayrıca akciğer hastalıkları, boyun ve omuz ağrıları, göğüs kafesi kemik ağrıları, kas ve eklem ağrıları, karın içinde bulunan organlarda yaşanan bozukluklar da göğüs ve sırt ağrılarına yol açabilir. Ayrıca psikolojik olarak da bu tarz ağrılar yaşanabilir. Kalbi besleyen damarlarda gelişen yağlanma damarlarda daralma ve tıkanıklığa yol açabilir. Buna bağlı olarak kalbin beslenmesinde problemler ortaya çıkar ve beraberinde özellikle göğüs ağrısı ve göğüs ağrısına eşlik eden sırt ağrısı başlayabilir.

   Kalp damar hastalıklarının başlangıç aşamasında efor ile birlikte artan ve dinlenme anında geçen göğüs ağrılarının yaşanması da mümkündür. Hastalık ilerledikçe dinlenme ile de geçmeyen ağrılar yaşanabilir. Bu tarz ağrılar dikkate alınmadığında çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle ileri yaşlar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişilerin bu konu hakkında çok dikkatli olması gerekir. Kalp krizi ve kalp spazmında ortaya çıkan ağrılar genellikle sol göğüsten başlayarak, sağ göğüs, kol ve sırta doğru yayılım gösterir. Ağrılar baskılı ve ezici olarak tanımlanır. Bazı durumlarda ağrılar boyun ve hatta diş etlerinde de oluşum gösterebilir. Ağrıya eşlik eden fenalık hissi, mide bulantısı, kusma, nefes darlığı gibi şikayetler yaşanabilir.

   Akciğer hastalıklarında göğüs ağrısı ve beraberinde sırt ağrısı görülebilir. Akciğer hastalıklarında genelde ilk belirti göğüs ağrısıdır. Ağrı genellikle sağlı ve sollu olarak yaşanır. Beraberinde sırt ağrısı, öksürük, balgam gibi şikayetler de yaşanır.

   Göğüs Ve Sırt Ağrısı

   Kemik ve kas ağrıları, sırt ve boyun omurlarında yaşanan kireçlenme ve fıtıklaşma sinir köklerine baskı yapar. Bu baskı sonucunda sırt ve göğüs ağrısı, omuz ve kol ağrısı yaşanabilir. Bu ağrılar genelde sol tarafta yaşandığında ağrı kalp ağrıları ile karıştırılabilir. Bu tarz ağrılar boyun, kol hareketleri ile daha da artabilir. Yine ıkınma ve öksürük anında da ağrı şiddetlenebilir. Boyun fıtığına maruz kalan hastalarda boyun ağrısı yaşanmaksızın göğüs ve sırt ağrısı yaşanabilir. Ayrıca göğüs ve sırt ağrısı soğuk algınlığına bağlı gelişen kas ağrıları nedeniyle de yaşanabilir. Döküntülü hastalıklar grubuna giren zona hastalığında, henüz döküntü oluşmadan 10-15 gün önce göğüs ve sırt ağrısı başlayabilir. Ağrı ile beraber kaşıntı, yanma ve zonklama olabilir. Zona hastalığına ait döküntüler başladığında teşhis edilebilir. Döküntü geçtikten sonra bile göğüs ve sırt ağrısı devam edebilir.

   Mide rahatsızlıklarında yine belirti olarak göğüs ve sırt ağrısı yaşanabilir. Safra kesesinde oluşan iltihap nedeniyle göğüs ağrısı, sırt ağrısı, sağ omuz ağrısı ve bel ağrısı yaşanabilir. Çok sık karşılaşılan panik atak durumunda da özellikle göğüs ve beraberinde sırt ağrısı yaşamak mümkündür.

   ]]>
   Sırt Ağrısı Akciğer https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi-akciger.html Tue, 20 Nov 2018 12:02:47 +0000 Sırt ağrısı akciğer, akciğer hastalıkları ülkemizde kalp-damar hastalıklardan sonra gelen en önemli hastalıklardır. Sigara tüketimi ülkemizde yaygın bir şekilde devam ettiği için akciğer hastalıkları hayatı Sırt ağrısı akciğer, akciğer hastalıkları ülkemizde kalp-damar hastalıklardan sonra gelen en önemli hastalıklardır. Sigara tüketimi ülkemizde yaygın bir şekilde devam ettiği için akciğer hastalıkları hayatı ciddi anlamda tehdit ederek her geçen gün artmaktadır. Akciğer hastalıklarında çok daha ciddi boyutlara ulaşmadan teşhis ve tedavi çok önemlidir. Akciğer ile alakalı olan en ciddi hastalıklar akciğer kanseri, verem, zatürre, astım, hava ve köpek kistleri olarak sıralanabilir.

   Akciğer Zarının Kötü Huylu Tümörleri Ve Sırt Ağrısı: Radyasyon ve beyaz toprak-erionit maddesi akciğer zarında kötü huylu tümöre yol açabilen etkenler arasındadır. Hastalık tedavi edilmediğinde ya da tedavide geç kalındığında 2-3 ay gibi kısa bir sürede sonuç ölüm olabilmektedir. Akciğer zarında oluşan kötü huylu tümörün en belirgin işareti, göğüs ağrısı, sırt ağrısı olarak sıralanabilir. Hastada nefes alırken batma tarzı ağrılar yaşanabilir. Göğüs ve sırt ağrısı ile beraber nefes darlığı yaşanır. Bunun nedeni de göğüs boşluğunda toplanan sudur.

   Akciğer Veremi Ve Sırt Ağrısı: Eski yıllarda ölümcül bir hastalık olarak ortaya çıkan verem, günümüzde tedavi edilebilir bir hastalık çeşididir. Günümüzde kötü yaşam şekilleri, beslenme bozuklukları, çevre kirliliği, vücut sistemini bozan enfeksiyonlar verem hastalığına neden olan etkenler arasındadır. Hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde başarı şansı oldukça yüksektir. Verem hastalığı sırt ağrısı ile beraber daha pek çok yakınmaya neden olabilir. Hastalık ilaçla tedavi edilememişse akciğerin hasar görmüş kısmı ve kanamaya bağlı olarak cerrahi gerçekleştirilerek hastalıklı bölüm alınır ve hasta eski sağlığına kavuşturulabilir.

   Akciğer Kanseri Ve Sırt Ağrısı: Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara kullanımı olarak bilinmektedir. Kadınlar arasında gelişen bütün kanser türleri arasında %30 sorumlu bir kanser türüdür. Erkeklerde görülme olasılığı ise kadınlardan daha fazladır. Ailesinde akciğer kanseri görülen kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu durumda diğer bireylere oranla risk 3 kat artabilir. Akciğer kanserinin belirtileri arasında sırt ağrısı, inatçı öksürük, omuz ağrısı, ses kısıklığı, göğüs ağrısı, kanlı balgam, yüzde ve boyunda şişlik yer almaktadır.

   Sırt Ağrısı Akciğer

   Zatürre Ve Sırt Ağrısı: Akciğere bağlı olarak gelişen ciddi bir hastalıktır. Zatürre virüs ve parazitler nedeniyle oluşan gösteren, akciğerin en önemli hastalıklarından biridir. Akciğerde oluşum gösteren enfeksiyon, akciğer keseciklerinde iltihap hücrelerinin birikmesine neden olur. Ufak çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda zatürre daha ağır seyredebilir. Hastalıkta sırtta bıçak tarzı ağrı, kuru ve hırıltılı öksürük, göğüs ağrısı, titreme, balgam, şiddetli baş ağrısı, kuru ve hırıltılı öksürük, solunum hareketlerinde bozukluk gibi belirtiler yaşanır.

   Astım Ve Sırt Ağrısı: Akciğer içinde bulunan bronşların farklı etkenlere bağlı olarak daralması ile ortaya çıkan bir akciğer hastalığıdır. Astım erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Astım hastalığı ihmal edildiğinde ya da tedavisinde gecikildiğinde astım ile beraber daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Yaşanan belirtiler arasında öksürük, nefes almakta güçlük, sırt ağrısı, göğüs ağrısı yer alır.

   ]]>
   Sırt Yağlarını Eritme Hareketleri https://www.sirt.gen.tr/sirt-yaglarini-eritme-hareketleri.html Tue, 20 Nov 2018 17:54:03 +0000 Sırt yağlarını eritme hareketleri, aslında insanların birçoğunun ihtiyacı olan durumlardandır. Özellikle kilolu insanlarda bulunan sırt yağları, bu kişilerin hareketlerini zorlaştırarak kişiyi gerek iş hayatında gerek sosy Sırt yağlarını eritme hareketleri, aslında insanların birçoğunun ihtiyacı olan durumlardandır. Özellikle kilolu insanlarda bulunan sırt yağları, bu kişilerin hareketlerini zorlaştırarak kişiyi gerek iş hayatında gerek sosyal hayatında çok büyük olumsuzluklar ile karşılaştırmaktadır. Bu durumun yanı bu hareketleri yapan kişilerde estetik açıdan da çok büyük faydalar görülebilmektedir. Estetik olarak özellikle bayanların bu hareketlere çok büyük ilgileri olmaktadır. Çünkü evde ya da spor salonlarında yapılan sırta yağlarını eritme hareketleri ile sağlıklı bir vücudun yanı sıra sırt kaslarının daha düzenli bir şekilde gelişmesine bağlı olarak kişilerde estetik açıdan da çok büyük faydalar görülebilmektedir. Bayanlarda özellikle birçok elbise sırt dekoltelidir. Birçok kişi bu elbiselerini sırf sırt dekolteleri nedeni ile giyemez. Sizlerde uzun zamanlardan beri hayalini kurduğunuz o elbiseleri giyebilmek için birazdan bahsedeceğim hareketleri ister evlerinizde uygun ortamı hazırlayarak isterseniz de spor salonlarında uman hocalardan yardım alarak bu gibi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Şimdi sırt yağların eritme hareketlerine geçmeden önce belirtmek isterim ki bu hareketleri yaparken son derece nazik olunmalı ve dikkatli davranılmalıdır. Çünkü yapacağınız ani hareketler ve yanlış hareketler geçici ya da kalıcı problemlere neden olabilir. 

   1. Hareket
   İlk hareketimiz için öncelikli bir topa ihtiyaç duyacaksınız. Bu top isterseniz küçük bir top ya da plates topu işinizi görecektir. Bu topu hareketi yaparken topu karnınızın altına koyarsanız daha da zorlanmadan hareketleri yapabilirsiniz. Öncelikle yere düz üstü olacak şekilde ellerinizi de koyarak yani bank şekli denilen pozisyona gelin. Daha sonra ise her ikisi aynı olacak şekilde sağ kolunuzu ve sol bacağınızı kaldırın. Bu hareketi yaparken dikkatli olun ve kendinizi çok fazla zorlamayın. Öncelikle sağ kol, sol bacak yapın ve sonra sol kol sağ bacak  yapın. Bu şekilde günde sabah ve akşam olacak şekilde onar kere aynı hareketi tekrarlayın. Bir süre sonra sizlerde bu hareketlerin faydalarını göreceksiniz. 

   2. Hareket
   Bir diğer hareket ise herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymadan herkesin evinde rahat  bir şekilde yapabileceği hareketler arasında yer almaktadır. Şimdi bu hareketi yapmak için öncelikle sert ve düz bir zemine karın üstü yatın. Daha sonra kollarınızı yukarı doğru uzatın. Bu pozisyonda nefes alırken yukarı doğru sırtınızdan katlanarak kollarınızı kaldırın ve nefes vererek kendinizi tekrar indirin. İsterseniz kalktıktan sonra kalçanızı sıkarak yaklaşık beş dakika kadar bir süre havada kalabilirsiniz.

   3. Hareket
   Üçüncü hareketimizde yine bir topa ihtiyacınız vardır. Bu hareket sırt yağlarını eritme hareketleri içerisinde çok önem taşımaktadır. Çünkü bu hareket ile hem sırt kaslarınızı geliştirip hem de yağlarınızı eritebilirsiniz. Öncelikle topu karnınıza yerleştirin ve elleriniz ile dizleriniz yere değecek şekilde pozisyonunuzu alın. Sırtınız bu sırada düz olmalıdır. Bu harekette bacaklarınızı arkaya doğru önce sağ ve sonra sol olacak şekilde kaldırıp indirin. Bu hareketi düzenli bir şekilde set halinde tekrarlayarak birçok fayda görebilirsiniz. 

   Sırt Yağlarını Eritme Hareketleri
   4.Hareket
   Daha çok üst sırt yağlarını eritme hareketi olan dördüncü hareketimizde öncelikle bir asılma demirine ihtiyacınız vardır. Boyunuzun üzerinde bir demir bulduğunuz zaman demire tutunun ve vücudunuzun tüm ağırlığını omuzlarınıza vererek kendinizi demir burun hizanıza gelecek kadar kaldırın. Kendinizi kaldırırken nefes alın, indirirken ise nefes verin. Bu durum kalp sağlığınız için önemlidir.

   5. Hareket
   Son hareket ise genellikle kişilerin en çok etkilendikleri hareketler içerisinde yer almaktadır. Öncelikle iki adet ağırlık edinin. Ayakta dik bir şek]]> Sırt Ağrısı Mide Bulantısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi-mide-bulantisi.html Wed, 21 Nov 2018 17:25:15 +0000 Sırt ağrısı mide bulantısı, sorunları tamamen birbiri ile alakalı olarak gelişebileceği gibi, tamamen birbiri ile alakasız olarak da başka bir hastalığın belirtisi olarak birlikte ortaya çıkabilir. Her iki rahats Sırt ağrısı mide bulantısı, sorunları tamamen birbiri ile alakalı olarak gelişebileceği gibi, tamamen birbiri ile alakasız olarak da başka bir hastalığın belirtisi olarak birlikte ortaya çıkabilir. Her iki rahatsızlık ayrı ayrı değerlendirildiğinde değişik nedenlerde kaynaklanıyor olabilir. Sırt ağrısı ve mide bulantısı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Sırt ağrısı ve mide bulantısı birçok rahatsızlığın ortak belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

   Sırt Ağrısı Mide Bulantısı Nedenleri

   Gebelik: Sırt ağrısı ve mide bulantısı gebelik sürecinde yaşanabilecek ortak belirtiler arasında yer alır. Gebelik sürecinde eklem ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlar ile karşılaşmak tamamen doğaldır. Fakat bu tür belirtiler her zaman gebelik belirtisi olarak algılanmamalıdır. Bu tür ağrıların gebelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için gebelik testi yapılmalıdır.

   İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları nedeniyle sırt ağrısı ve mide bulantısı yaşanabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ve vücudun farklı organlarında oluşan taşlar da sırt ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtiler verebilir. Bu tür hastalıklar birçok nedenden dolayı kaynaklanabileceği için ciddiye alınmalı ve ihmal edilmemelidir. Erken tanı ve tedavi ile hem yaşanan belirtiler ortadan kalkar hem de ciddi komplikasyonlar oluşmadan hastalık tedavi edilebilir.

   Sırt Ağrısı Mide Bulantısı

   Böbrek Taşı: Sırt ağrısı ve mide bulantısının yaygın nedenlerinden biri de böbrek taşlarıdır. Böbrek taşı rahatsızlığında yaşanan mide bulantısı ve sırt ağrısı en sık görülen belirtiler arasında yer alır. Ürik asit ve kalsiyumun idrarda bulunması gereken orandan daha fazla bulunması böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Bu tür maddeler kristalleşerek böbrek taşı oluşumuna yol açarak, böbreklerde çöker ve dolayısı ile taş oluşumu başlar. Böbrek taşlarında yaşanan en belirgin belirti de sırta vuran şiddetli ağrılardır. Sırt ağrısına mide bulantısı, kusma gibi belirtiler de eşlik eder.

   Sırt ağrısı ve mide bulantısı bu sayılan hastalıkların haricinde daha pek çok hastalığın belirtisi olarak da yaşanabilir. Bu nedenle bu tarz ağrı ve mide bulantısına maruz kalan kişiler altta yatan nedeni araştırmak ve tedavi olmak için vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmalıdır.

   ]]>
   Boyun Fıtığı Sırt Ağrısı Yaparmı https://www.sirt.gen.tr/boyun-fitigi-sirt-agrisi-yaparmi.html Thu, 22 Nov 2018 10:06:13 +0000 Boyun fıtığı sırt ağrısı yapar mı, boyun üzerinde yer alan omurların yan kısmı kıkırdak dokudan oluşur. Bu doku her hangi bir kaza ya da bölgeye alınan darbe nedeniyle etkilenebilir. Boyun bölgesini etkileyen da Boyun fıtığı sırt ağrısı yapar mı, boyun üzerinde yer alan omurların yan kısmı kıkırdak dokudan oluşur. Bu doku her hangi bir kaza ya da bölgeye alınan darbe nedeniyle etkilenebilir. Boyun bölgesini etkileyen darbe ya da kaza sonucu kıkırdaklar kayarak, boyun üzerinde bulunan sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu durumda hasta ciddi anlamda şikayetlere maruz kalabilir. Boyun kısmında dayanılmayacak boyutta ağrı ve iğne batıyormuş gibi acı hissedebilir. Boyun fıtığı ilerlemeden gerekli olan tedavi başlatıldığında tedavinin başarı şansı oldukça büyük olur. Başlangıç aşamasında olan fıtıklar için boyun kaslarını güçlendiren egzersizler bazen tedavi için yeterli olabilir.

   Boyun fıtığı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Belirtiler hastanın yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkilemeye başlamadan doktora başvurmak en iyi çözümdür. Doktor hastalığın boyutuna göre uygun tedavi seçeneğini belirler. Boyun fıtığı ihmal edildiğinde ya da tedavide geç kalındığında felç gibi çok ciddi komplikasyonlara yol açabilecek bir hastalıktır.

   Boyun Fıtığı Sırt Ağrısı Yaparmı

   Boyun fıtığı kollardan geçen sinirlere baskı uyguladığından kollarda karıncalanma hissi yaratabilir. Hastalık ilerledikçe omuz ağrıları başlar ve zamanla ağrılar sırta vurur. Bu aşamaya gelmiş boyun fıtığı hastanın yaşam kalitesini düşürür ve iş verimini azaltır. Yakın zamanda geçirilmiş bir trafik kazası ya da boyun bölgesine alınmış bir darbe hafife alınmadan ve şikayetler artmadan doktora başvurulduğunda iyileşme oranı daha yüksek olur. Boyun fıtığına maruz kalan hastalar kafa hareketlerini rahatça gerçekleştiremez. Başlarını hareket ettirmeye çalıştıklarında ani ve şiddetli bir ağrıya maruz kalabilir. Fıtıklaşma nedeniyle yaşanan sırt ağrıları hastalığın ilerlediğinin göstergesidir.

   ]]>
   Sırt Ağrısı Nefes Darlığı https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi-nefes-darligi.html Thu, 22 Nov 2018 15:32:54 +0000 Sırt Ağrısı Nefes Darlığı, günüz de sırt ağrısı çekmeyen hemen hemen hiç kimse yoktur. Binlerce insanın sorunu haline gelen ve hakkında pek çok bilimsel araştırma sonrasında kanıtlanan her beş kişiden biri Sırt Ağrısı Nefes Darlığı, günüz de sırt ağrısı çekmeyen hemen hemen hiç kimse yoktur. Binlerce insanın sorunu haline gelen ve hakkında pek çok bilimsel araştırma sonrasında kanıtlanan her beş kişiden birinsin de sırt ağrısı yaşandığını göstermektedir. Genellikle çağımızda gelişmiş ülkelerde sırt sağlığına dikkat edilecek önlemler alınmalıdır. Aksi halde bu ağrılar insan yaşamını olumsuz yönde etkileyerek iş gücü kaybına neden olur. Pek çok rahatsızlıkta da olduğu gibi sürekli devam eden sırt ağrılarından değil de geç kalmaktan korkulmalıdır. Tüm yapılan bilimsel araştırmaların amacı ise ağrısız ve hareket kısıtlılığı yaşamayan sağlıklı bir toplum içindir.

   Sırt fonksiyonel ana yapısı, on iki omur ve arka kısımda faset eklemleri ile omurlar arasındaki önde disk adı verilen yastıkçıklar ile arka kısımdaki deliklerden çıkan ve spinal ise sinirlerden meydana gelir. Sırt omurgaların hareketleri ise göğüs kafesinden kaynaklı, bel ve boyun omurga hareketlerine nazaran daha azdır. Sırta meydana gelen ağrıların sebebi sırt kısmındaki omurganın iki tarafında yer alan kasların gerilmesidir. Bu şekilde meydana gelen gerilmelerin en bilindik sebebi ise stresten kaynaklanmasıdır. Stres nedeni ile  meydana gelen gerilmeler öncelikle boyun kaslarından başlar ve bu gerilme neticesinde " C" harfini andıran boyun omurgası düzleşir. Bu nedenle sırt ve omuza ulaşan sinirlerin dışarıya çıkışları bir hayli daralır. Bu yüzden sinirler bası altında kalır. Sinirlerin baskısı sonucunda ise sırtta bulunan kasların gerilmesiyle birlikte nefes darlığı eşliğinde sırt ağrılarına neden olur.Kasların uzun zaman gerginliğini koruması da kas topaklarına sebep olur. Bu duruma ise tıp dilinde fibrozit adı verilen oluşumlara sebep olur. Meydana gelen bu fibrozitler ise en küçük bir ağır kaldırma durumunda yorgunlukta, vantilatör, klima ve cereyan da  kalma sonucunda sırt ağrılarıyla birlikte nefes alıp vermede zorluk çekilerek nefes darlığına neden olur.

   Sırt Ağrısı Nefes Darlığı

   Sırt Ağrısı Ve Nefes Darlığının dan kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır.

   İlk olarak sırt ağrısı ve nefes darlığından kurtulmak için bu sorunların sebepleri belirlenmelidir. Meydana gelen ağrıların sırt kaslarından mı yoksa boyun kaslarından dolayımı kaynaklandığı veya başka her hangi bir farklı rahatsızlıktan dolayımı kaynaklandığı tespit edilmelidir. Şu gerçekte hiç bir zaman unutulmamalıdır ki özellikle akciğer rahatsızlıkları, mide hastalıkları ve safra kesesi hastalıkları da genel olarak sırt ağrısına neden olur. Bu hastalıkların teşhisi için öncelik olarak fiziki muayene ve hekim tarafından şikayetlerin dinlenmesi ve hastanın MR, BT ile direkt grafi araştırmaları ile konur. Ayrıca EMG uygulaması da teşhis üzerinde etkili olacaktır.

   Sırt ağrılarının ve nefes darlığının nedeni olan gerilmiş kasların gevşetilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden kas gevşetici ilaçların yanında ağrıyan bölgelere uygulanmak için lokal tesiri olan merhemler de oldukça önemlidir. Bu merhemler ağrılı bölgeye uygulandıktan sonra kesinlikle 10 dakika kadar ısıtılmış sıcak havlu veya sıcak su torbası yardımı ile sıcak kompres uygulanmalıdır. Şayet bu uygulamalar sonucunda iyileşme gerçekleşmiyorsa o zaman fizik tedavi yardımıyla stres sorununa da çare bulunmalıdır. Bu nedenle hastanın hayatından mümkünse strese neden olan etkenler üzerinde radikal değişikliklere başvurularak örneğin kişinin ilgisini çeken hobiler, tatile çıkmakta oldukça faydalı olacaktır. Ancak bu aktivitelerden de sonuç alınamıyorsa Bir psikolok veya psikiyatristen yardım almak en doğrusu olacaktır.


   ]]>
   Sağ Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sag-sirt-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 13:24:42 +0000 Sağ sırt ağrısı, insanlarda birçok nedene bağlı olarak görülen durumlar arasındadır. Genellikle yetişkinlerde görülen bu durum bazı nedenlere bağlı olarak küçük çocuklarda da görülebilen bir durumdur. Son derece yaygın Sağ sırt ağrısı, insanlarda birçok nedene bağlı olarak görülen durumlar arasındadır. Genellikle yetişkinlerde görülen bu durum bazı nedenlere bağlı olarak küçük çocuklarda da görülebilen bir durumdur. Son derece yaygın olarak görülen bu durum belin sağ alt tarafında yani kalçanın hemen üst tarafında bulunan bölgede meydana gelmektedir. Özellikle kadınlarda bu durum, kadınsal durumlara bağlı olarak çok daha fazla görülmektedir Bu durumun bir diğer nedeni olan kas ağrıları ise daha çok vücudunda kas yapısı yoğun olan erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Sağ sırt ağrısı görülen kişiler zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek bu sorunun neden dolayı meydana geldiğini öğrenmelidir. Aksi durumlarda bu kişinin sırtındaki ağrı çok daha büyük sorunların oluşmasına neden olarak kişilerin çok büyük zararlar görmesine neden olabilmektedir. Genellikle sırt ağrılarının önemsenmemesi ve insanların bu ağrılar için herhangi bir önlem almaması nedeni ile birçok sorun meydana gelmektedir. Bazen sorunlar kasların rahatsızlığından dolayı görüldüğü için kişilerin yapmış olduğu egzersizler bu gibi sorunların çok daha kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir. Eğer bu gibi sorunlarınız var ise öncelikle doktorunuza görünerek gerekli egzersizleri yapın. Birçok zaman bu egzersizler kolay bir şekilde ortadan kalkacaktır. Bu gibi sağ sırt ağrıları kimi zaman çok büyük ve akut problemlerin belirtileri arasında olduğu için bazen bu durum farklı hastalıkların geleceğine işaret olabilir. Buna göre gerekli önlemleri almanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

   Sağ Sırt Ağrısı
   Sağ sırt ağrısının meydana gelme nedeni;
   İdrar yolu enfeksiyonları kişilerde sağ sırt ağrısı sorunlarının en büyük ve en yaygın nedenlerinden biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu gibi durumlar birçok zaman insanların sırt kısımlarında ve özellikle sırt bölgelerinin sağ tarafında meydana gelen sorunlardan biridir. Bu nedene bağlı olarak sağ sırt ağrısı çeken milyonlarca insan bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan kişilerin ise genellikle küçük yaştaki kişiler olması bu gibi durumların küçük insanları etkilemesine neden olmaktadır. 
   Bir diğer sağ sırt ağrısı, sorununun bir diğer nedeninden bahsedecek olursak skapula adı verilen bel kemiği kırıklarıdır. Bu kırıklar aslında kürek kemiği olarak adlandırılan bölgeye alınan darbeler nedeni ile hasar almaktadır. Bu durum aslıda kişinin sağ sırtı etkilenir ve kişiler birçok sorun yaşar. Skapula kemiğinde meydana gelen problemler direk olarak kişilerde sağ sırt ağrısı sorununa neden olmaktadır. 
   Yine bir diğer neden ise tabi ki birçok insanda yaygın olarak görülen bel fıtığı problemleridir. Bu problemler genellikle kişilerde çok büyük şiddette ağrılara neden olmaktadır. Özellikle sıkışan sinirlere uygulanan basınç insanların çok büyük zarar görmesine neden olur. Belde bulunan omurların şeklinin bozulması nedeni ile meydana gelen fıtık durumunda ağrı sağ sırt ağrısı başta olmak üzere çeşitli bölgelerde hissedilebilmektedir. 
    
   Bazı insanlarda soğuk algınlığı durumları bel ağrısına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer soğuk algınlığı gibi bir durumdan şüphe duyuyorsanız doktora giderek muayene olun. Daha sonra ise evde bazı önlemler alarak birçok ağrının önüne geçebilirsiniz. Soğuk algınlığı nedeni ile sağ sırt ağrısı sorunu yaşıyorsanız sıcak havlu uygulaması yaparak sırtınızın ağrısını hafifletebilirsiniz. Son olarak bazı kişiler egzersiz yaparken sırt bölgelerine zarar verirler. Bu durum kişilerin bilinçsiz egzersiz yapması ya da ısınmadan hareketler yapması nedeni ile meydana gelebilmektedir.
   ]]>
   Sırt Yanması https://www.sirt.gen.tr/sirt-yanmasi.html Sat, 24 Nov 2018 13:04:40 +0000 Sırt Yanması, sırt bölgesinde karıncalanma, hassasiyet, ağrı, acı ve yanma gibi şikayetlerin meydana gelmesi, günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve fibromiyalji adı ile anılan bir tür romatizma türü olabilir. B Sırt Yanması, sırt bölgesinde karıncalanma, hassasiyet, ağrı, acı ve yanma gibi şikayetlerin meydana gelmesi, günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve fibromiyalji adı ile anılan bir tür romatizma türü olabilir. Bu romatizma rahatsızlığı özellikle kasların kemiğe dayandığı kısımları ve kasları etkisi altına almaktadır. Bu hastalık bir eklem rahatsızlığı kesinlikle değildir. Bu nedenle eklemi tutmaz ve eklemlerde şekil bozukluklarına sebep olmaz ve bir tür iltihap içermeyen yumuşak doku romatizma şeklidir. Bu hastalık bayanlarda erkeklere oranla 7 kat oranında fazla rastlanır. Daha fazla yetişkinlerin 35-60 yaş arası hastalığıdır. Fibromiyalji romatizmasının en önemli belirti şekilleri ise sırtta yanma, karıncalanma ve ağrıdır.

   Bu rahatsızlık boyun ve omuz gibi bir kısımda olabileceği gibi sırt bölgesinin tamamında da yanma şeklinde sıklıkla kendi gösterebilir. Fibromiyalji ağrısı hasta kişiler tarafından  sırt yanması, acı, hassasiyet, üşüme, karıncalanma veya kemirici ağrılar şeklinde tarif edilebilir. Bu ağrılara ayrıca el ve ayaklarda oluşan şişlik hissi de eşlik edebilir. Bu ağrılar gün içerisinde gelişen uyku bozukluklarına, strese ve hava şartlarına karşı değişiklikler göstermesinin yanı sıra bazen de ağrı kişilerde vücudun bölümünde daha fazla hissedilebilir.  Genellikle normal fiziksel muayene sonrasında hastalar sağlıklı görünse de kasların tek tek ayrıntılı muayenesiyle birlikte belli aralık ve noktalarda bu rahatsızlık için özgün nitelikte hassas noktalar sağlanır.  Fibromiyalji teşhisi konulan hastada yaygın bir ağrı belirtisi, sırtta yanma hissi  ve  hassas kısımların belirlenmesi ile teşhis konulur. Bu hastalığın tedavisinde hastalığa özel laboratuvar tahlili veya röntgen bulguları henüz yoktur. Yapılabilecek tahliller sadece fibromiyaljiyle benzerlik gösteren diğer rahatsızlıkların yani romatoid artrit, tiroid bozuklukları ve lupus enfeksiyon gibi hastalıkların ayrılmasında yardımcı olmaktadır. Hasta hakkında detaylı bir şekilde hastalık öyküsünün alınmasının yanında fizik muayene uygulanması sonucunda kronik yorgunluk ve ağrı yapan farklı rahatsızlıklardan ayrılmalıdır.

   Sırt Yanması

   Bu hastalık nedeni ile sırtta meydana gelen yanma, acı ve karıncalanma gibi belirtileri en aza indirmek için uygulanacak egzersiz tedavisi ve fizik tedavisinin 2 önemli amacı ağrılı ve gergin kasların gevşetilmesi kalp ve damar uyumunun sağlanmasıdır. Ayrıca sıcak uygulamalardan hastaların tamamı faydalanmaktadır. Hastaların çoğunluğu dayanıklılığı artırmaya ve ağrıyı en aza indirmeye yönelik egzersiz hareketleri uygulamaları ve bisiklet, yüzme ve yürüyüş benzeri aerobik hareketlerden oldukça fayda elde etmektedirler. Ancak egzersiz ve fizik tedavilerinin türü, dozu ve süresi hastadan hastaya değişiklikler gösterebileceğinden dolayı kesinlikle bu aktivitelerin bir doktor gözetiminde yapılması önerilir. Uygulanan bu tedaviler sonrasında sırtta meydana gelen yanma hislerinde de azalmalar yaşanacaktır.


   ]]>
   Boyun Ve Sırt Tutulması https://www.sirt.gen.tr/boyun-ve-sirt-tutulmasi.html Sun, 25 Nov 2018 03:13:04 +0000 Boyun ve sırt tutulması, boyun ağrısına neden olabilen pek çok etken ağrıların kolları ve sırtı da etkileyebilir. Boyun vücudun ağırlığından etkilenen önemli bir organımızdır. Hatalı duruş bozukluğu bile boynu etkiler. Boyun ve sırt tutulması, boyun ağrısına neden olabilen pek çok etken ağrıların kolları ve sırtı da etkileyebilir. Boyun vücudun ağırlığından etkilenen önemli bir organımızdır. Hatalı duruş bozukluğu bile boynu etkiler. Kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yapan boyun ağrısıyla birlikte sırt tutulması gibi sorunlar yaşanır. Bu sorunlar uzun süre masa başında vakit geçirenlerde,bilgisayar karşısında olanlarda daha fazla görülür. Boyun direkt olarak sırt tutulmasından bile sorumlu olabilir.

   Boyun ve sırt tutulmasına yol açan etkenler

   Kas tutulması, duruş bozuklukları: Bu etkenler boyun ve sırt tutulmasına yol açan etkenlerin başında gelir. Bu yüzden oluşan boyun ağrılarında bir omurga hastalığı söz konusu değildir. Genellikle kötü duruş, darbe, kaz, oturma bozukluğu gibi etkenler buna neden olabilir. Boyun ağrısı ortaya çıktığında, buna sırt tutulması, kollarda ve omuzlarda ağrı eşlik edebilir. Boynun eğik durmasına sebep olan televizyon seyretme, kitap okuma, bilgisayara bakma gibi davranışlar boyun ve sırt tutulması etkisi yapabilir. Buna kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçların faydası olabilir. Ancak bundan kurtulmanın yolu duruş bozukluklarının düzeltilmesinden geçer.

   Stres altında olma: Psikolojik sorunlar direkt olarak boyun ağrısı çekilmesine yola açabilir. Stresin yaşamdaki etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Vücudu fiziksel olarak etkisine alan stres durumunda, vücuttaki baskıdan kaslar gerilir, hormon düzeninde farklılaşma olur ve kişinin sorunlar yaşaması söz konusu olur. Bunların en önemlileri boyun ve sırt tutulması sorunlarıdır. Bu durumda kişinin rahatlamasına yol açacak banyo yapılması, egzersiz ve masajla kasların rahatlatılması faydalı olacaktır. Stresi mümkün olduğu kadar yaşamdan uzaklaştırmak gerekir.

   Boyun Ve Sırt Tutulması
   Travmaların etkileri: Boyunda ortaya çıkan ağrıların, dolayısıyla sırt tutulmasının nedenleri arasında travmaya maruz kalma yer almaktadır. Spor sırasında, kavgada alınan darbede, trafik kazasında, düşme sonucunda boyun etkilenirse, bu sırtın etkilenmesine de yol açabilir.

   Boyun fıtığı: Omurların arasındaki disklerdeki fıtıklaşma boyun fıtığı nedenidir. Boyun ağrısına yol açan bu durum, sırt tutulması etkisi de gösterir. Bu nedenle boynun etkileneceği hareketlere dikkat edilmeli, boyun fıtığı tedavisi yapılmalıdır. Buna dikkat edilmediğinde sırt tutulması, ağrısı, kolların etkilenmesi kaçınılmazdır.

   Kireçlenme: Boyun ve sırtta bulunan bağlarda, kıkırdak yapılarda oluşan kireçlenme durumunda omurilik ve sinir kanalları daralmaya başlar. Bu sinirlerin baskı altında olmasına, sırt ve omuz ağrısına, uyuşukluk ve karıncalanmaya yol açar. Bu durumda hastalara fizik ve tedavi yöntemleri, çeşitli egzersizler yapması tavsiye edilir.

   Romatizmal rahatsızlıklar: Boyun ve sırt tutulması eklem ve bağ dokusunu etkileyen rahatsızlıklar sonucu oluşabilir. Günümüzde giderek yaygınlaşan ve kadınları daha fazla etkileyen fibromiyalji hastalığı bu etkileri daha fazla göstermektedir.

   Boyun ve sırt tutulması sorunları bulunan kişilerin öncelikle detaylı bir muayeneden geçmesi ve bunun sebeplerinin belirlenmesi gerekir. Çünkü uygulanacak tedavi yöntemleri buna göre tespit edilmeli, buna sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Kişinin günlük aktivitesini kısıtlayan bu durum ihmal edilirse, daha ciddi sorunların oluşması kaçınılmaz olur.
   ]]>
   Rüyada Sırtta Yara Görmek https://www.sirt.gen.tr/ruyada-sirtta-yara-gormek.html Sun, 25 Nov 2018 23:00:29 +0000 Rüyada sırtta yara görmek, sorunlara dayanma göstererek doğruluk edilen şerefe, para bazlı külfeti yer alan birinden yakasını kurtarmaya, çektiği problemlerin meyvesini alarak ümit ettiği kocaman güce, sıkıntı çekerek u Rüyada sırtta yara görmek, sorunlara dayanma göstererek doğruluk edilen şerefe, para bazlı külfeti yer alan birinden yakasını kurtarmaya, çektiği problemlerin meyvesini alarak ümit ettiği kocaman güce, sıkıntı çekerek umduğu berekete işaret ettiği söylenir. Rüyanız bununla birlikte: sırtta yara çıkması, zahmetle birlikte eriştiği toplanmış mala, çektiği problemlerin meyvesini alarak ele geçirdiği zafere, ticari faizi dik atılımlar gerçekleştireceğine, parasal yükü yer alan arkadaştan uzaklaşılacağına, zahmetlerinin meyvesini alarak özlediği mevkiye, yakın sürede öğrenilecek hayırlı habere işaret ettiği söylenir. 

   Rüyada sırtında kırmızı yara görülmesi ne anlama gelmektedir : Rüyanız pozitif mana olarak: çektiği zorlukların nihayetinde kavuştuğu onura, çektiği zorlukların meyvesini alarak ele geçirdiği feraha, musibetle eriştiği itibara, musibetle gözlediği temiz getiriye, çektiği problemlerin meyvesini alarak hasret duyduğu şöhrete, mücadele vererek eriştiği hünere biçimde deyim olunur. Rüyada sırtında kırmızı yara görülmesi tabiri, düş tabircisi Mehmet efendiye yönelik ise, zorlukla ümit ettiği mülke, sıkıntı çekerek ele geçirdiği berekete, sıkıntı ile birlikte düşlediği kısa meydana gelen kazancının artacağına, çektiği zorlukların nihayetinde düşlediği şana, sıkıntıları aşarak doğruluk ettiği ganimete deyim edilir.

   Rüyada bir başkasının sırtında yara görülmesi ne anlama gelmektedir: Bir yabancı söylemle rüyanız: uğraşarak umduğu itibarlı aşamaya, zorluklarla özlediği feraha, her geçen gün umduğu hünere, zorluklara dayanma göstererek kavuştuğu toplanmış paraya, çektiği zorlukların meyvesini alarak özlediği toplanmış paraya, zorluklarla rekabet ederek umduğu feraha manası taşır. 

   Rüyada Sırtta Yara Görmek
   Rüyada Herhangi Birinin Sırtında Yara Görülmesi: Bayan gençse kısa bir süreden beri geciken bir haberi bekler, sırt görülmesi, yaşlılığa da işarettir.
   Rüyada Herhangi Birinin Sırtında Yara Görülmesi yorumu: İnsana destekçi meydana gelen veya yardımı beklenen kimseye, güvenilen eşya ve dünyalığa, ertelenmiş ve unutulmuş işe; ev dışına, kente, yakındaki veya uzaktaki yola; bel kırılması korku ve üzüntüye veya öğle namazını ihmal etmeye, Sırtı sıkı görülmesi yepyeni elbiseye, Aile ve dostlarından güç almaya, ilme ve çocuğa, arkadaşının sırtını görülmesi, onun kendisinden nefret etmesi, düşman sırtı düşmana galip gelmeye, ihtiyar bayan sırtı görülmesi, dünyanın kendisinden sırt çevirmesine, çocuk bayan sırtı görülmesi dünyanın kendisine meyletmesine veyahut geciken bir haberi beklemeye, Sırtını veya arka tarafındaki başka uzuvları görülmesi yaşlılığa, sırtın ağrıdan ötürü bükülmesi vaziyetinin bozulmasına ve yoksulluğa, Sırtının ağrıdığını görülmesi güvendiği herhangi birinin hapsedilmesine, sırtında gördüğü zor yük, bireyin kocaman bir borç altına girmesine veya berbat komşuya, hataya, eleme ve günaha; Belinin kırıldığını görülmesi güç ve kuvvetini yitirmeye; kendinin, hizmetinde olanın vefatına, sırta yüklenen tabut, ve başka eşya borca, sırtına odun yüklenmek gıybet ve kovculuk inşa etmeye delil sayılır.

   Rüyada Herhangi Birinin Sırtında Yara Görülmesi: Bunlarla birlikte iş nedeniyle huzursuzluk ve sıkıntıdan kurtulamamaya, merhametsiz bir insana, korkulanın meydana gelmesine, sırların meydana çıkacağına işarettir. Daha pozitif bir pencereden bakanımız düş ilmiyle ilgilenenler şu şekilde yorumlarlar: Bu zorlukları aşarak ümit ettiği hayra, sıkıntıları aşarak kavuştuğu hayra, bir kişiden yardım kasten kazandığı paraya, sıkıntı çektikten ardından doğruluk edilen rahatlık için delil sayılır. Kısa sürede duyulacak müjdeli havadis öğrenmeye, sözünü mahalline getireceğine, taleplerin yaşama geçeceğine, sıkı yarınlara, düşkünlükten feraha çıkılacağına, alın teriyle kazanılan paraya, faizi olması gerekenden fazla uğraşlar gerçekleştireceğine, kocaman ma]]> Mide Ağrısı Sırta Vururmu https://www.sirt.gen.tr/mide-agrisi-sirta-vururmu.html Mon, 26 Nov 2018 18:55:24 +0000 Mide ağrısı sırta vurur mu, mide ağrısı toplumda çoğu kişinin yaşadığı bir sorundur. Bunun sebepleri arasında sağlıksız beslenme, besin zehirlenmesi, çeşitli hastalıklar yatabilir. Bazen bir hastalığa bağlı olmadan bil Mide ağrısı sırta vurur mu, mide ağrısı toplumda çoğu kişinin yaşadığı bir sorundur. Bunun sebepleri arasında sağlıksız beslenme, besin zehirlenmesi, çeşitli hastalıklar yatabilir. Bazen bir hastalığa bağlı olmadan bile aşırı yemek yemekten mide ağrısı çekilebilir. Genellikle hazımsızlık sorunu olarak tanımlanan bu durum, mide ağrısıyla sonlanır. Mide ağrısı genellikle karında mideye yakın olan kısımlarda hissedilir. Ağrının şiddeti ise değişkendir. Çoğunlukla geceleri artan şekilde etkili olabilir. Bazen hastaların dayanamayacağı şekilde karın bölgesinden sırta kadar yayılabilir. Bu tür ağrılara yansıyan ağrı denmektedir. Yani mide ağrısı sırta vurabilir diyebiliriz. Bu durumda hastalar daha fazla panik yapabilir. Çünkü sırt ağrısının nedenleri arasında oldukça ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Ağrılar şiddetli, ani etkili olabilir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu durumda hastanın değerlendirilmesi ve sırt ağrısının nedenleri belirlenmelidir.

   Mide Ağrısı Sırta Vururmu
   Sırta vuran mide ağrısı sebepleri nelerdir

   Midedeki gastrit ve ülser rahatsızlıkları: Toplumda en fazla görülen mide rahatsızlıkları gastrit ve ülserdir. Başlangıçta etkili olan gastrit, tedavi edilmediğinde ülsere dönmektedir. Bu hastalarda midede ağrı, yanma gibi etkiler olur. Özellikle yağlı, acı ve baharatlı besinlerin tüketilmesiyle ağrı daha fazla etkili olur. Bu durumda mide ağrısı sırta kadar vurur. Sırt bölgesinde ağrı ve sancı hissedilebilir. Tedavi için öncelikle mide rahatsızlıklarının tedavi edilmesi gerekir.

   Mide kanseri: Mide kanseri hastalığı aynı gastrit ve ülser gibi belirtiler vererek ilerler.Bu durumda mide ağrısı sırta vurursa, vakit geçirmeden hastanın kontrol edilmesi ve teşhis konulması gerekir. Bu önemli belirti hastanın yaşamı için oldukça önemlidir. Gereken tetkikler yapılarak, mide kanserinin en kısa sürede tedavisine başlanmalıdır.

   Pankreas kanseri: Bu kanser türünde hastalarda hem mide ağrısına, hem de sırta vuran şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu nedenle mide ağrısı sırta vuruyorsa, hastanın pankreas kanseri bakımında tetkik edilmesi gerekir.

   Görüldüğü gibi mide ağrısı sırta vurursa, oldukça önemli sonuçları olabilir. Bu yüzden hastaların böylesine önemli bir belirtiyi ihmal etmemesi ve doktora gitmesi tavsiye edilir. Ağrılar vücutta önemli rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu yüzden hastalık belirtisi olarak kabul edilmeli ve hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesi için değerlendirilmesi tavsiye edilir.
   ]]>
   Sırt Uyuşması https://www.sirt.gen.tr/sirt-uyusmasi.html Tue, 27 Nov 2018 01:37:39 +0000 Sırt Uyuşması; ülkemizde bir çok kişide görülmekte olan rahatsızlıktır. Sırt uyuşması normal olarak sadecene karıncalanma hissi uyandırırcasına oluştuğu gibi aynı zamanda hafif sancılı olarakta uyuşmalar meydana gelebil Sırt Uyuşması; ülkemizde bir çok kişide görülmekte olan rahatsızlıktır. Sırt uyuşması normal olarak sadecene karıncalanma hissi uyandırırcasına oluştuğu gibi aynı zamanda hafif sancılı olarakta uyuşmalar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda sırt uyuşması konum itibarıyla arka kulunç kısımında ve boyun kasları etrafında daha çok görülmektedir. Sırt uyuşması sancılı bir şekilde gerçekleştiği ve uyuşmalar ile ağrılar meydana gelse dahi belirtmek gerekirse çokta korkulacak bir durum söz konusu değildir. Sırt uyuşmaları gerçekleştiği ve özellikle ağrılar ile meydana geldiği takdirde bir çok kişi boyun fıtığı veya bel fıtığından kaynaklandığını sanarak korku ve panik yaşamaktadırlar. 

   Sırt Uyuşmasına Neden Olan Faktörler; Sırt uyuşmasına neden olan faktörlerin genel olarak ana sebebi romatizmaya bağlı olarak gerçekleştiği görülmektedir. Sırt uyuşması genel olarak ülkemizde kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Hatta yapılan araştırmalar sonucu kadınlarda romatizmaya bağlı olarak sırt uyuşması erkeklerden 5 at gibi yüksek oranda görülmektedir. Ayrıca genel olarak sırt kısımda gerçekleşen uyuşmalar yalnızca romatizmaya bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Bir çok kimselerde ise şeker hastalıklarına bağlı olarak, sert darbelere maruz kalınarak sinir sistemlerin hasar görmesi sonucu da gerçekleşmektedir. Belirtmek gerekirse uyuşmalar ağrılı olarak gerçekleşiyor ise romatizma fakat uyuşma ile birlikte yüksek oranda karıncalanmalar ve iğne ucu batarcasına şiddetli ağrılarda uyuşma ile birlikte meydana gelmesi ise genel olarak şeker hastalığından kaynaklandığı öngörülmektedir. Fakat bu uyuşmalarda meydana gelen ağrılar ve uyuşmalar genel olarak eklem bölgeleri ve diğer önemli kısımlarda oluşmadığından tedavisi çok daha rahat gerçekleşmektedir. Yani bu uyuşmalar kemik üzerindeki kaslardan gelmektedir. Bundan dolayı bu kasların gevşemesi sağlanarak uyuşmaların önlemini almak mümkündür. Bundan dolayı sırt uyuşmasında tedavi metodlarını ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

   Sırt Uyuşması
   Sırt Uyuşması Tedavisi; Sırt uyuşması tedavisinde ilk olarak uzman bir doktor kontrolünde gerekli olan tahlilleri yaptırarak uyuşmalara neden olan hastalık belirlendikten sonra tedavi amacına geçilmektedir. Bundan dolayı, direkt olarak doktora gitmeden teşhisi kendiniz koyarak tedavilere başlanmamalıdır. Bu uyuşmalara neden olan rahatsızlık tespit edildikten sonra ilaç tedavisi uygulanarak hem sırt uyuşması son bulmakta hemde neden olan hastalığın ilerlemeden iyileşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca sırt uyuşmalarında belirtmek gerekirse uyuşmaların azalması ve verdiği rahatsızlıkları önlemek için fizik tedavi ile bu uyuşmalar son verebilirsiniz. Uyuşmalara neden olan rahatsızlığın tespiti ile uzman birer fizyoterapist yardımı ile birlikte hareket ve egzersizler yaparak sırt uyuşmalarını azaltabilir ve önleyebilirsiniz. Nitekim daha öncede belirtiğimiz gibi uyuşmalar sırt kısımda bulunan kaslardan meydana geldiğinden fizyoterapist kontrolünde, teşhisi konulan hastalığın tedavisi ile birlikte gerçekleştirerek uyuşmaların oluşmasını önleyebilirsiniz.
   ]]>
   Sırt Ağrısı Nasıl Geçer https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 07:57:31 +0000 Sırt ağrısı nasıl geçer, sırt ağrısı her yaştan kişiyi etkileyebilir. Herhangi bir kasın incinmesi ya da omurga sorunları, kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle sırt ağrısı çekilebilir. Özellikle sabit bir Sırt ağrısı nasıl geçer, sırt ağrısı her yaştan kişiyi etkileyebilir. Herhangi bir kasın incinmesi ya da omurga sorunları, kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle sırt ağrısı çekilebilir. Özellikle sabit bir yerde hissedilen sırt ağrısı daha fazla önemsenmelidir. Ağrının 6 aydan uzun sürmesi, sırtta yaralanma, zedelenme gibi etkilerin olması durumunda mutlaka doktora gidilerek gereken tetkikler yaptırılmalıdır. Çünkü bu durumda ağrının başka bir hastalığın etkisiyle oluşması söz konusu olabilir. Bu tür ağrılar yansıyan ağrı olarak tanımlanabilir.

   Sırt ağrısının nedenleri tespit edilebilirse, tedavisi daha kolay yapılabilir. Bunun için hastanın kan tetkikleri, ultrasonografi, BT, MR gibi tetkikleri yapılmalıdır. Eğere başka belirtilerde bulunuyorsa, özel tanı yöntemleriyle olabilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Sırt ağrısı kas incinmesi gibi etkenlerden kaynaklanırsa, biraz özenle kendiliğinden geçebilir. Başka hastalıkların etkisiyle oluyorsa, öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

   Sırt ağrısından korunma ve sırt ağrısının geçmesi için yapılacaklar

   Sırt ağrısına engel olmak isteyenlerin öncelikle stresten uzak durması gerekir. Fazla kilosu varsa, bunlardan kurtulması, karın ve sırt kaslarını uygun egzersizlerle güçlendirmesi, kasları zorlamadan, ani hareketlerden kaçınarak dikkatli olması gerekir. Sırt ağrısının geçmesi için sırt üstü yüzülmeli, yoga, plates gibi faaliyetlerin yapılması tavsiye edilir. Sırt ağrısından kurtulmayı isteyenler güneş, deniz, sıcak kum, kaplıca gibi sıcak uygulamaları yapabilir. Ağrı çektikleri dönemde soğuktan korunmaları gerekir. Bu arada duruş bozukluklarına da dikkat edilmelidir. Bu ağrının azalmasına etkili olur. Oturma sırasında öne fazla eğilmemek, omuzların geride durması, midenin de içeriye doğru çekilmesi tavsiye edilir. Bir de oturma sırasında bacak bacak üzerine atılmamalıdır. Çünkü kan dolaşımı bu pozisyonda olumsuz etkilenir. Ağırlık taşınırken, bunun eşit olarak her iki ele dağıtılması gerekir. Bu sırt ve omuzlar arasındaki dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Sırt ağrısı çekmez, var olan ağrınızı azaltabilirsiniz.

   Sırt Ağrısı Nasıl Geçer
   Ağrısız bir sırt için yapılacaklar
   • Sırt kaslarınızı gerecek olan stres ve gerginlik gibi etkenlerden uzak kalınmalıdır. Haftada bir defa olsun sırt masajı yapılmalıdır. Bu sayede kasları rahatlatmanız mümkün olur.
   • Sırt kaslarının sağlığı için, doğru egzersiz programları uygulanmalıdır. Doktorunuza danışarak, yüzme, yürüyüş gibi aktiviteler yapılabilir.
   • Oturmak için tercih ettiğiniz sandalye, koltuk gibi yerler rahat olmalıdır. Özellikle sırtı destekleyen modeller tercih edilmelidir. Bunu sağlamak amacıyla uygun sertlikte yastık ta kullanılabilir. Koltuklarınız çok yumuşak olmamalıdır.
   • Uykuda geçirdiğiniz süre oldukça uzun olduğundan, yatağınızı dikkatli seçmelisiniz. Kalçanızı ve omuzlarınızı destekleyen yatakları seçmenizi öneririz. Eğer yatağınız ortopedik olursa, sırt ağrısından kurtulmak için ideal bir seçim olacaktır.
   Sırt ağrısı tedavisi

   Sırt ağrısı sizin çabalarınızla kendiliğinden düzelmez ise mutlaka doktora gidilmelidir. Ağrının azaltılması için akupunktur, karın kaslarının güçlendirilmesi, fizik tedavi yöntemleri ile ilaç tedavisi uygulanabilir. Sırt kasları güçlendirilirse, sırtınızdaki rahatlamayı fark edebilirsiniz. Omurganızda olan basınç azalır ve bununla birlikte sırt ağrısında da azalma olur. Bu tedaviler sırasında yüksek topuklu ayakkabı giyilmemesi, ağır yük taşınmaması, uzun süre araç kullanılmaması, uzun zaman oturmamak ve bel ile sırtı desteklemek tedaviye yardımcı olur. Eğer uygulanan tedavilerle sırt ağrısı geçmezse, cerrahi girişime ihtiyaç duyulabilir. Bu şekilde tedavi genellikle skolyoz yüzünden oluşan sırt ağrılarında söz konusu olabilir.
   ]]>
   Sırtta Kireçlenme https://www.sirt.gen.tr/sirtta-kireclenme.html Tue, 27 Nov 2018 23:30:23 +0000 Sırtta kireçlenme, eklemler her omurun arka her 2 yakınında bulunan minik eklemlerdir. Bu eklemler omurları omurganın hareketini temin edecek şekilde arkadan doğruca şekilde birbirlerine bağlarlar. Faset eklemler şekilde adland Sırtta kireçlenme, eklemler her omurun arka her 2 yakınında bulunan minik eklemlerdir. Bu eklemler omurları omurganın hareketini temin edecek şekilde arkadan doğruca şekilde birbirlerine bağlarlar. Faset eklemler şekilde adlandırılırlar ve epeyce karma karışık sinirlerle donatılmışlardır. Ağrıya çok duyarlıdırlar. Omurgamızın hareketliliğinde kocaman ehemmiyeti ortaya gelen bu eklemlerin yapısı yaşa, travmalara ilişkili şekilde bozulabilir ve önemli boyun, bel ağrılarına sebep olabilirler. Sırt kireçlenmesinde ağrı yana dönmekle yükseliş gösterir. Yaşlanma burada kireçlenmenin en önemli hazırlayıcı etmenleri şekilde karşımıza çıkmaktadır. 
    
   Sırt bölgesindeki faset eklemlerin omurganın hareketini sağlamalarının yakınında başka bir fonksiyonları, omurilikten çıkan hudut köklerinin omurga kanalını ayrılarak dışarı çıktığı nöral foramen ismi verilen deliklerin bir kısmını oluşturmalarıdır. Faset eklemlerde travma, omurganın üst kısmına çok yük binmesi veya başka kemik hastalıkları sebebiyle büyüme oluşabilir. Bu vaziyette sinirlerin geçtiği delikler daralacak ve hastada sırta dağılan ağrılar ortaya dönecektir. Sırt bölgesinin kireçlenmesinde ağrı faset eklem enjeksiyonu ve faset eklem medial dal radyofrekans benzeri girişimsel yollarla muayene altına alınabilir. Osteoartrit veya OA (kireçlenme), eklemlerde kıkırdak yıkımından (eklem harabiyeti) ötürü meydana gelen eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna sebep olan bir hastalıktır. Osteoartrit malum en eskiyen ve en yaygın hastalıklardandır. Bununla beraber dejeneratif eklem sağlık sorunu, artroz, osteoartroz veya hipertrofik artrit benzeri çoğu değişik adları ile de bilinir. Kıkırdak yıkımına yol açabilen çoğu vaziyet vardır. Bunlar; fazla miktarda şişman olmak, bir eklemde yaralanma öyküsü olması, kaslarda zayıflık, eklem bölgesini destekleyici sinirlerde hasar, eklem zarı sağlık sorunu (romatizmal sağlık sorunları) ve kalıtımdır. Osteoartrit rastgele eklemi etkileyebilir ama çoğunlukla kalçada, dizlerde ve belkemiğinde meydana gelir. Benzer sürede parmak eklemlerinde de, bilhassa ellerde tırnağa uzak olmayan eklemlerde ve ayakta baş parmak kökündeki eklemde meydana gelir. Osterioartrit yıl ilerledikçe daha sık sık görülür ve hem bir kadınları hem bir de erkekleri etkiler. 

   Sırtta Kireçlenme
   Ostesartritin etkileri nelerdir
   Osteortrit, eklemde kıkırdak kaybının ve hasarının bir sonucudur. Eklemde ağrıya neden olur. Normal eklemlerde eklemi meydana getiren her bir kemiğin ucunda kemiği kavrayan ve kemik üzerini örten kıkırdak diye isimlendirilen doku mevcuttur. Kıkırdak eklem hareketini huzurlu yapsın diye amaçlı narin, kaygan bir yüzey oluşturur ve kemikler arası yastık benzeri hareket eder. Kemiklerin birbirine sürtmesine mani olur. Osteoartrit' te kıkırdak hasarı vakit içerisinde ağır ağır meydana gelir. Kıkırdak yapısı yıl ilerledikçe değişmeye başlar. Yaşla beraber kıkırdak ta yaşlanır. Fazla miktarda ve berbat kullanılan veya hastalıklı eklemde kıkırdak daha basit kayıp görür. Bu kıkırdak hasarının oluşma müddeti kişiden kişiye fark gösterir. Ailesinde kireçlenme olan veya bundan önce geçirilmiş eklem operasyonu, eklem yaralanması bulunan kişilerde kireçlenme daha basit ve kısa sürede gelişir. Her geçen gün, eklem zarı kıkırdak hasarına ilişkili iltihaplanır. Bu iltihaplanma kıkırdağa daha çok miktarda hasar verir. Eklemde şişkinliğe yol açar. Kıkırdak yok epeyce alttaki kemik ortaya çıkar ve eklem natürel şeklini kaybedebilir. Kemik uçları kalınlaşır ve eklemdeki narin doku kısımlarının kemiğe bağlandığı kemiksi çıkıntılar (kemik süğmeleri) meydana gelir. Kıkırdak hasarının yakınında, eklemdeki eklem zarlarının salgıladığı sıvı/akışkan normal özelliğini yitirir ve bunun sonucu olarak eklem hasarıylarler. Bu eklem zarlarının salgıladığı eklem sıvısı eklemde şok emici ve kaydırıcı şekilde vazife yapar ve eklemin gerçek şekilde çalışması amaçlı çok gerekir. Eklem sıvısı çoğunlukla hyalüronan d]]> Sol Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sol-sirt-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 14:27:04 +0000 Sol sırt ağrısı, meydana gelen ağrının nedenini bulmak amaçlı ilk olarak da vücudun sol bölümünde yer alan uzuvların analiz edilmesi gereklidir. Mide ve sol sırt ağrısı tipik olarak da sol kısımdaki organlarda meydana Sol sırt ağrısı, meydana gelen ağrının nedenini bulmak amaçlı ilk olarak da vücudun sol bölümünde yer alan uzuvların analiz edilmesi gereklidir. Mide ve sol sırt ağrısı tipik olarak da sol kısımdaki organlarda meydana gelen bir problemden ötürü olabilir. Bu nedenle bu uzuvların analiz edilmesi ve onlardan kaynaklı olup meydana gelmediği saptama edilmesi gereklidir. 

   Mide ve Sol Sırtta Neden Ağrı Olur  
   Karnın sol tarafında yer alan organlarda meydana gelen bir enfeksiyon veya orada meydana gelen bir kist sırtın sol bölümünde ağrıya sürükleyebilir. Bu ağrının nereden kaynaklandığı bulunduktan ardından fakat iyileştirme amaçlı ne uygulanacağına hüküm verilir.  
   Vücudun Sol Tarafında Hangi Organlar Var  
   Karnın sol bölümünde böbrek, dalak, bağırsağın bir kısmı, sol akciğer, idrar kanalının bir kısmı, midenin birazı, pankreas, midenin bir kısmı, kaslar ve deri vardır. Bedendeki bu organlarda meydana gelen rastgele bir huzursuzluk gittikçe yayılabilir. Bu nedenle bir huzursuzluk varsa geciktirilmeden en kısa zamanda profesyonel hekime başvurulmalı ve anında tedavilere başlanılmalıdır. 
   Sol Sırt Ağrısı
   Sol Taraftaki Ağrının Nedenleri 
   • Böbreklerde taş 
   • Gaz sıkışması olması
   • Böbreklerde enfeksiyon 
   • Gıda zehirlenmesi 
   • Gastrik volvulus 
   • Pankreas irini 
   • Pankreas kanseri 
   • Kolon kanseri 
   • Zatürre 
   • Kabızlık 
   • Huzursuz bağırsak sendromu 
   • Yumurtalık kisti 
   Dış hamilelik benzeri rahatsızlıklar ağrıya yöntem açar ve en kısa zamanda profesyonel hekime danışılmalıdır. 
   Sırt Ağrılarının Nedenleri 
   Kötü pozisyon: Sırtınızın üst kısmı ağrıyor. Berbat pozisyon adaleleri zayıflatıp eklemleri gererek ara ara ağrılara yöntem açabilir. Yüksek durmaya çalışın ve sıhhat uzmanı veya hekime sırtınızı esnetecek ve karındaki kaslarınızı güçlendirecek egzersizler sorun. 
   Safra kesesi sorunu: Karnınızın sağ üst aracılığıyla sırtınıza, sağ omzunuza ve göğsünüze vuran ağrılar var. Benzer zamanda ateş ve titreme, mide bulantısı veya öğürme, karında gaz ve mide ekşimesi seziyorsunuz. 
    
   Sırt Ağrısı İçin Ne Yapabilirsiniz 
   -Genelde yatak istirahati gerekmez.Vücudun elverdiği civarı hareket daha çabuk iyileşme sağlayabilir. Yataktan, yana dönüp bacaklarınızı indirdikten ardından 2 elinizi yatağa bastırarak yavaşça kalkın. 
   -Uyurken bacaklarınızın arasına minik bir yastık koyup hemen yan yatarak belinize yük bindirmeyin veya sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. 
   -Sırt ağrınızın sebebi bir adale yaralanmasıyla, 20 dk sıcak olmayan kompres (havlunun içerisine buz koymak benzeri) uygulayın. Bazen bir sıcak olan bir sıcak olma hemen yan, bazen de sıcak olan yapmak daha faydalıdır. Ardından komprese 20 dk civarı ara verin. Bu işlemi 3 -4 kere yapın 
    
   Sırt Ağrıları ve Nedenleri 
   Anatomi 
   Sırt bölgesi 12 adet (regl) omur ve bunların arasındaki disklerden oluşmuştur. Bununla Birlikte her bir sırt omuruna 2 adet (regl) kaburga kemiği eklem yapar ve göğüs kafesini oluşturur.Sırt bölgesi boyun ve bele yönelik daha az hareketlidir.Bu sebeple fıtık, kireçlenme,benzeri hastalıklardan daha az etkilenir. 
   Sırt ağrılarının nedenleri nelerdir 
   Sırt ağrısının çok fazla sebebi vardır. 
   •stres  
   •duruş bozuklukları( PC kullanma,şoförlük) 
   •kamburluk 
   •omurganın yana eğrilikleri 
   •juvenil kifoz(öncelikle gelişim çağında erkek çocuklarda görülebilen bir tür kamburluk) 
   •hiparostosis ( fazladan fazla erkeklerde görülebilen bir tür kireçlenme)
   •iç organlardan yansıyan ağrılar 
   •interkostol nevralji 
   •sırt kısmında fıtık ve kireçlenmeler boyun bölgesindeki fıtık ve kireçlen]]> Sırt Ağrıları İçin Egzersizler https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrilari-icin-egzersizler.html Wed, 28 Nov 2018 21:36:25 +0000 Sırt Ağrıları İçin Egzersizler, Sırt ağrılarının bir çok nedeni olabilir, fakat en büyük sebeplerinden bir tanesi oturuş ve duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılardır. Özellikle gün boyu bilgisayar başında oturmak zoru Sırt Ağrıları İçin Egzersizler, Sırt ağrılarının bir çok nedeni olabilir, fakat en büyük sebeplerinden bir tanesi oturuş ve duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılardır. Özellikle gün boyu bilgisayar başında oturmak zorunda kalan insanlar için günün sonu özellikle akşam eve gittikleri zaman ağrılar dayanılmaz bir hal alabilir. Bu ağrılardan günde bir kaç dakika ayırarak  yapacakları bazı egzersizle kurtulmaları mümkün olmaktadır..

   Sırt ağrılarının diğer bir nedeni de, sırt omurgasındaki, omurgaya yapışık olan kasların, gerilmesi ile oluşan ağrılardır. Bu sebepten kaynaklanan bir ağrıya daha çok kasları gevşetecek, devamın da da kasılmasını sağlayacak egzersizler yapılmalıdır.

   Sırt ağrılarına iyi gelen bu egzersizleri şu şekilde sıralayabiliriz:

   Düz bir zemine uzanılır. Daha sonra kollar, omuzlar ile birlikte yukarı doğru uzatılır, bacaklarda aynı şekilde birleştirilerek yukarı doğru uzatılır ve bu şekilde birkaç saniye beklenir. Ara da bir dinlenerek bu hareket en az beş defa tekrar edilir. İlerleyen zamanlarda sayısını artırırsanız daha etkili sonuç alırsınız.

   Bu hareketin akabinde, germe hareketi yapılır. Düz bir zemine uzanılır. Ayakların burun kısımları ve topuğu yere sabitlenir. Eller bele konulur ve kalça yukarı doğru kaldırılır. Yani kalça ayaklar ve omuzlar yerde olacak şekilde bir pozisyon alınır. Bu şekilde bir kaç saniye beklenir. Aslına ne kadar uzun süre bekleyebilirseniz o adar iyi ama başlangıç için bu süre yeterli olacaktır. Daha sonra tıpkı diğer gevşeme hareketi gibi en az beş defa tekrar edilir.

   Sırt Ağrıları İçin Egzersizler
   Bazı sırt ağrıları, belirli bir hastalığa veya omurilik sorunlarından değil, yorgunluktan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda şu egzersizleri yapmanız rahatlatıcı olacaktır.

   Ellerinizi boynunuzun arkasında birbirine kenetleyin. Dirsekler yukarıda, ayaklar yerde sabit bir pozisyon alın. Önce sağa, daha sonra sola dönebileceğiniz kadar dönmeye çalışın. Bu hareketi sırtınızda rahatlama oluncaya kadar tekrar edebilirsiniz.

   Çok etkili diğer bir yöntem ise, klasik omuz döndürme hareketidir. Omuzlarınızı, gün içinde arkaya ve öne doğru hareket ettirdiğinizde, sırt ağrılarınızın geçtiğini göreceksiniz...

   Not: Sırt ağrılarının nedeni bazen yorgunluk veya omurga kaynaklı olmayabilir. Çoğu zaman mide, böbrek ve diğer bazı organların rahatsızlıkları da sırt ağrısına yol açabilir. Bu yüzden eğer dayanılmaz sırt ağrıları yaşıyorsanız, en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna baş vurmanızı tavsiye ederiz...
   ]]>
   Geçmeyen Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/gecmeyen-sirt-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 08:51:21 +0000 Geçmeyen Sırt Ağrısı, Sırt ağrıları, boyun alt ve arka bölgesi, omuzların arka bölgeleri, kürek kemikleri bölgesi ve bele kadar uzanan geniş bir bölgeye yayılan ve toplumun yaklaşık olarak % 25 inde oluşan ağrılardır Geçmeyen Sırt Ağrısı, Sırt ağrıları, boyun alt ve arka bölgesi, omuzların arka bölgeleri, kürek kemikleri bölgesi ve bele kadar uzanan geniş bir bölgeye yayılan ve toplumun yaklaşık olarak % 25 inde oluşan ağrılardır. Nedeni basit bir kas ağrısı olabileceği gibi oldukça fazla ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi de olabilir. En fazla gözüken sırt ağrısı nedenleri ise, duruş bozukluklarına bağlı olan sırt ağrıları, özellikle masa başı görev yapan insanlarda, uzun zamanlı bilgisayar kullanan insanlarda ve ergonomiye dikkat etmeden çalışan insanlarda geçmeyen sırt ağrıları meydana gelebilir. Bu oluşan ağrılar insanların yaşam kalitesini son derece azaltabilir ve bir zaman sonra dayanılmaz bir durum alabilir.

   Ağrının tipik özelliği, bu tip şikayeti olan insanlarda ağrı boyun ve sırt çevresinde, kürek kemiği bölgesinde yaygın bir alanda yer almaktadır. Tedavi, bu cins hastalarda ergonomiye dikkat edilmesi şarttır. Kineziterapi yöntemleri ile sıkıntılı olan çevreye ait kas ve yumuşak dokuları kuvvetlendirmek ve beslenmesini yükseltmek tedavi için en önemli neticedir. Myofasiyel ağrı sendromu, sırt çevresinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı bir şekilde oluşan ağrılardır. 

   Görülme sıklığı genç ve orta yaştaki insanlarda oldukça çoktur. Stres, uykusuzluk, postür bozuklukları gibi nedenler bu şikayetleri tetikleyebilir. Toplumun büyük bölümünde sırt ağrılarının en çok gözükme nedeni myofasyal ağrı sendromudur. Ağrının tipik özelliği, bu hastalarda, çoğunlukla sırt çevresindeki kaslarda, üstüne basmakla ağrının tetiklendiği noktalar (Triger point ) yer alır. Hastalar o çevrede bulunan kaslarının aşırı sertleştiğinden şikayetçidir. Tedavi, bu cins hastaların tedavisinde sıcak ve soğuk uygulamalar, masaj, enjeksiyon tedavileri, kineziterapi yöntemleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

   Geçmeyen Sırt Ağrısı

   Boyun fıtığı ve kireçlenmeler, boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu çevrenin ağrıları birbirlerine benzemekte ve bu yüzden karışabilmektedir. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda hiddetli bir şekilde hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt çevresine kadar, bazen de kol boyunca uzanabilmektedir.. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de çok inatçı sırt ağrılarının sebebi olabilmektedir. Sırt çevresindeki omurlar arasında fıtıklar ise daha ender olarak gözükmektedir.

   Ağrının tipik özelliği, sırt ağrısına özellikle kola vuran ağrı, kolda kuvvet kaybı yada uyuşukluk eşlik ediyorsa bu şikayetlerin boyun fıtığından dolayı oluştuğunu söyleyebiliriz. MR tetkiki ile de net bir tanı konabilmektedir. Tedavi, fıtığın ve kireçlenmenin hangi aşamasında olursa olsun hastaların kas ve çevre destek dokularını kuvvetlendirmek şarttır. Bunun için de elektroterapi yöntemlerinden ziyade, çok daha etkili ve yararlı bir yöntem olan kineziterapi yapılmalıdır. Kineziterapi egzersizleri ile hastaların mevcut olan durumlarında düzelme bulunmakta, hastalığın seyri durmakta ve hatta ameliyat durumuna gelen hastalar ameliyat olmaktan kurtulabilmektedir.

   Fibromiyalji, Fibromyalji kadın hastalarda daha çok gözüken ve boyun ile sırt çevresi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısı ile giden bir olaydır. Hastalar çoğunlukla sabah yorgun bir şekilde uyandıklarından, çabuk yorulduklarından, geçmeyen kas ve yumuşak doku ağrılarından yakınmaktadır. Hastaların şikayetleri soğukta, yorgunlukta ve streste yükseltmektedir. Bu cins hastalarda baş ağrıları, mide ve bağırsak problemleri, ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı değişik şikayetler de oldukça fazla gözlenmektedir. Hastaların depresif durumları ağrının hassasiyetini yükseltmektedir.

   Ağrının tipik özelliği, bu hastalarda kaslarda ve yumuşak dokuda yaygın hassas olan çevreler vardır. Bazen yumuşak doku şişlikleri ağrıya eşlik edebilmektedir. Tedavi, bu cins hastalarda kineziterapi başta olmak üzere fizik tedavi yöntemleri, enjeksiyon tedavileri, antidepresan tedaviler denenmektedir. Skolyoz ve Kifoz, omurganın yana doğru]]> Balık Sırtı https://www.sirt.gen.tr/balik-sirti.html Thu, 29 Nov 2018 23:04:29 +0000 Balık sırtı, bir saç örgüsü şeklidir. Ana kural olarak düz örgüye benzemekle birlikte, birkaç ayrıntıda farklılıklar vardır. Hem büyükler tarafından, hem de küçükler tarafından çokça ve sevilerek kullanılan bal Balık sırtı, bir saç örgüsü şeklidir. Ana kural olarak düz örgüye benzemekle birlikte, birkaç ayrıntıda farklılıklar vardır. Hem büyükler tarafından, hem de küçükler tarafından çokça ve sevilerek kullanılan balık sırtı modeli, iş ve okul hayatında da kullanılabilecek oldukça ideal bir modeldir. Okuldaki öğrenciler için derli toplu, düzenli ve temiz  bir görünüm kazandırır. Öte yandan, balık sırtı modeli kullanmak,  iş hayatındaki bayanların da ciddi ve disiplinli bir kişi olduğu görünümü vermektedir.

   Balık sırtı son yıllarda oldukça moda bir saç şekli haline geldi. Özellikle uzun saçların moda olması, balık sırtı gibi, saç örgüsü çeşitlerinin de moda olmasına olanak tanıdı. Balık sırıt ile birbirinden şahane pek çok farklı stilde saç şekli yapmak mümkün. Balık sırıt örülmüş bir saç örgüsü, birkaç farklı yöntem ile topuza, gül şekline, taç şekline benzetilebilir.

   Balık Sırtı

   Peki Balık Sırtı Nasıl Örülür

   Tıpkı normal örgüdeki gibi bir top saç üç eşit parçaya bölünür. Bölünen parçalar normal örgü örer gibi başlanır. İlk sıra aynen düz örgü gibi örüldükten sonra, örneğin; sağ elde tutulan bir parçaya kenarlardan bir küçük parça daha eklenip, birleştirilerek diğer tarafa atılır. Ardından sol eldeki örgü parçasına da örgü dışından, sol kenardaki küçük bölüm ilave edilir ve elde tutulan kısım ile birleştirilerek, normal örgü örerken yapıldığı gibi karşı ele alınır. Bu şekilde istenildiği kadar devam edilir. Bütün bir saç düz şekilde balık sırtı örülmek isteniyorsa ön kısımdan az bir tutam alınarak başlanmalı ve yanlardan alına alına bütün saç bitene kadar devam edilmelidir. Taç şeklinde yapılmak isteniyorsa isteğe göre sağ ya da sol taraftan, küçük bir tutam alınarak başlanıp, Örneğin; sağdan sola doğru bütün saçlar toplanarak balık sırtı örgüsü devam ettirilmelidir.

   Balık sırtı muntazam örüldüğünde güzel görünen bir saç modelidir. Bu sebeple işini iyi bilen ve usta birisine yaptırmak daha güzel sonuçlar verecektir. Zira balık sırtı örgüsü en ufak bir hatayı dahi hemen belli edecektir. 

   ]]>
   Akciğer Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/akciger-sirt-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 00:21:32 +0000 Akciğer Sırt Ağrısı, Akciğer kanserinin birkaç biçimde sırt ağrısına yol açar. Tümör tek başına baskı uygulayıp sırtta ağrıya neden olabilir. Kanser göğüs bölgesindeki sinirleri tahriş ettiği için bu sırt a Akciğer Sırt Ağrısı, Akciğer kanserinin birkaç biçimde sırt ağrısına yol açar. Tümör tek başına baskı uygulayıp sırtta ağrıya neden olabilir. Kanser göğüs bölgesindeki sinirleri tahriş ettiği için bu sırt ağrısı olarak algılanabilir. Sırt ağrısı akciğer kanserinin omurga kemiklerine sıçramasıyla ortaya çıkabilir. Hemen hemen akciğer kanseri hastalarının yarısı, hastalığın bir döneminde bu durumla karşılaşabilir. Akciğer kanseri nedeniyle meydana gelen sırt ağrısı genelde sırtın üst kısmı ile ortasında olur. Fakat akciğer kanserinin sebep olduğu sırt ağrısını normal sırt ağrısından ayırt etmek zordur. 

   Akciğer Sırt Ağrısı
   Akciğerden kaynaklı sırt ağrısı kanser harici durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle hemen endişelenmenize gerek yoktur. Örneğin, akciğerde enfeksiyon olması durumunda ve nefes alırken sırtta ağrı olabilir. Sırt ağrısının sebebi, akciğer kanseriyle alakalıysa buna göre tedavi yapılır. Eğer ağrı tümörün baskısı sebebiyle meydana gelmişse, tümörün büyüklüğünü azaltmak için ameliyat, kemoterapi ve radyasyon terapisi uygulanabilir. Eğer kemik ağrısı neden oluyorsa, bunu dindirmeye yönelik tedaviler uygulanabilir. 
   ]]>
   Ani Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/ani-sirt-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 18:46:11 +0000 Ani sırt ağrısı, herkesi telaşlandırabilir. Sırt bölgesi fazla hareketli olmadığından, bel ağrılarına kıyasla daha az görülür. Ani sırt ağrısının nedeni sırt bölgesindeki sorunlardan ya da başka rahatsızlıklardan do Ani sırt ağrısı, herkesi telaşlandırabilir. Sırt bölgesi fazla hareketli olmadığından, bel ağrılarına kıyasla daha az görülür. Ani sırt ağrısının nedeni sırt bölgesindeki sorunlardan ya da başka rahatsızlıklardan dolayı sırt bölgesine yansıyan ağrılardan kaynaklanabilir. Özellikle mide ve bağırsak ülserleri bu şekilde sırta yansıyan ağrılara yol açar. Sırt ağrısı bel ağrısı çeken hastalara göre daha az olsa da, bunu yaşayan hastaların sayısı küçümsenemez. Ani sırt ağrısı toplumda yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde, çocukluk döneminde yaşanan ağrılar genellikle sırt omurlarındaki şekil bozukluğundan daha çok omurganın yana eğriliği olan skolyoz nedeniyle, tümör ve tüberküloz kaynaklı ağrılardır. Erişkinlik döneminde ise, genellikle sırt fıtığı, kulunç kaynaklı, tüberküloz, ankilozan spondilit nedeniyle oluşan sırt ağrıları gözlenir. Yaşlılık döneminde ise, daha çok osteoporoz, kireçlenme, kemik tümörleri gibi sebeplerden kaynaklana ani sırt ağrıları görülebilir. Bu etkenler akut yani aniden gelişen ya da zamanla gelişen kronik sırt ağrısına yol açabilir.

   Sırt ağrısına yol açan akut nedenler, sırt fıtığı ve çökme kırıklarından kaynaklanabilir. Kronik nedenler ise, sırt fıtığı, torasik bölge omurlarındaki kanal darlığı, kireçlenme, omurgadaki iltihaplı hastalıklar, tümörler, kemik hastalıkları, psikolojik sırt ağrısı, kulunç ya da başka alanlardan yansıyan ağrılardan kaynaklanabilir.

   Ani sırt ağrısı nedenleri

   Ani sırt ağrısının çeşitli nedenleri olmasına rağmen, bazıları toplumda daha fazla etkili olur. Bunları incelediğimizde ulaştığımız sonuçlar ise;

   Sırt fıtığı (Torasik disk herniasyonu): Bu omurga fıtıklarının yaklaşık % 2-3 kadarını oluşturmaktadır. Hissedilen ağrı daha çok sırtın alt omurlarında meydana gelir. Bazen karına, göğüs ve bacaklara kadar vurabilir. Bu hastalarda fizik tedavi ve ağrı kesicilerin kullanılması yararlı olabilir. İlerleyen aşamalarda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

   Omurga çökme kırıkları: Bu sorun hastalarda ani ve şiddetli hissedilen sırt ağrına yol açabilir. Bazen ağrısız ya da hafif ağrı şeklinde olabilir. Özellikle kemik erimesi, sırtta bulunan tümörler, başka bölgelerdeki tümörler, kemik tüberkülozu çökme kırıklarının sebepleri arasındadır.

   Ani Sırt Ağrısı
   Kireçlenme (Torasik spondiloz): Bu sorun ani sırt ağrısı yanında sırtta tutukluğa neden olabilir. Zaman içinde sırt bölgesinde kamburluk sorunu ortaya çıkabilir. Genellikle yük taşırken, uzun süre ayakta kalındığında ağrıda artma olur. Fizik tedavi ve ağrı kesici kullanımı belirtilerin azalmasına neden olur.

   Sırtta omurlarda kanal darlığı: Genellikle ani sırt ağrısıyla birlikte bacakların uyuşması, yürüme güçlüğü çekilmesi gibi etkiler görülür. En belirgin etkisi sırt ağrısıdır. İleri aşamadaki darlıklarda hastalara cerrahi girişim yapılması kaçınılmaz olabilir.

   Çeşitli enfeksiyonlar: Özellikle tüberküloz ve kan yoluyla mikro organizmaların sırt omurlarını etkilediği enfeksiyonlar hastada ani sırt ağrına yol açabilir.

   Tümörler: Tümörlerde en belirgin etki sırt ağrısının olmasıdır. Genellikle dinlenme zamanında etkili sırt ağrısı ortaya çıkar. Hareketle birlikle sırt ağrısı etkisini azaltır. Hissedilen ağrı bıçak saplanması tarzında olup, ağır kaldırınca, öksürünce şiddetlenir. Hastalar genellikle ağrının kendilerini uykudan uyandırdığını belirtir.

   Omurgada şekil bozukluğu: Özellikle skolyoz, kifoz ani sırt ağrısı nedeni olabilir.

   Ankilozan spondilit: Bu sırt omurlarını tutan, göğüs kafesinde hareketleri kısıtlayan ve hastada ani sırt ağrına yol açan romatizmal bir hastalıktır.

   Kemik erimesi, kulunç, kas romatizması: Kemik erimesi ani sırt ağrısı yapabileceği]]> Hamilelikte Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/hamilelikte-sirt-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 07:21:59 +0000 Hamilelikte sırt ağrısı, hamilelik döneminde yaşanan sırt ağrısı gebeliğin değişmeyen belirtileri arasındadır ve neredeyse tüm gebeliklerde yaşanan bir sorundur. Gebelik döneminde yaşanan sırt ağrısı aslınd Hamilelikte sırt ağrısı, hamilelik döneminde yaşanan sırt ağrısı gebeliğin değişmeyen belirtileri arasındadır ve neredeyse tüm gebeliklerde yaşanan bir sorundur. Gebelik döneminde yaşanan sırt ağrısı aslında anne karnında can bulan muhteşem varlığın büyüdüğüne işaret eden bir belirtidir. Anne karnında gelişimi süren bebek büyüdükçe sırt ağrısı yaşanır ve bu durum gebeliğin son aylarına ulaşıldığında şiddetlenerek devam edebilir. Bazı gebeliklerde yaşanan sırt ağrısı yaşam kalitesini olumsuz derecede etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Hamilelikte sırt ağrısı genellikle gebeliğin 12. haftasından sonra yaşanmaya başlanır. Bu dönemde anne adayı evde uygulayabileceği bazı basit önlemler ile yaşadığı sırt ağrılarını kontrol altına alabilir.

   Hamilelikte Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir

   Hamilelikte sırt ağrısı her gebenin yaşayabileceği doğal bir belirti olarak kabul edilir. Ancak hamilelikte sırt ağrısı birçok değişik nedene bağlı olarak yaşanabilir. Bu nedenler kısaca şu şekilde özetlenebilir;

   Duruş Bozukluğu: Hamilelik dönemi ağırlık merkezini ciddi anlamda etkileyen bir dönemdir. Bu dönemde ağırlık merkezi her geçen gün etkilenerek ortaya sorunlar çıkmaya başlar. Aslında ağırlık merkezinin etkilendiğinden anne bir haberdir. Hamilelik son aylarına yaklaştıkça duruş ve hareket bozuklukları iyice fark edilmeye başlanır. Bu süreçte gebelerin hareketlerinde oldukça dikkatli olmaları gerekir. Yapılacak ani bir hareket ciddi anlamda sırt ve bel ağrısına yol açarak, gebelik sürecini kabusa çevirebilir.

   Hormonal Değişimler: hamilelik anne bedeninde hormonal değişimlere yol açan bir süreçtir. Bu dönemde vücutta hormon dengesi tam anlamıyla değişir ve bu nedenle bazı sıkıntılar yaşanmaya başlanır. Hamilelikte hormonal dengenin değişmesi doğum eylemi için gerekli bir olaydır. Bu süreçte anne rahminin doğum eylemine tam olarak hazır olması için relaxin olarak tanımlanan bir hormon üretimi başlar ve bu hormon sırt ağrısı ile beraber bel, omuz gibi bölgelerde de ağrıya yol açar.

   Hamilelikte Sırt Ağrısı

   Kilo artışı: Hamilelik sürecinde yaşanan kilo artışı normaldir. Kilo artışı omurganın olumsuz etkilenmesine neden olur. Vücut ağırlığı arttıkça omurga ağırlığı taşımakta zorlanır ve muhtemel sırt ağrıları açığa çıkar. Yine anne bedenindeki miniğin ağırlığı arttıkça rahme baskı uygulanır ve sırt ağrıları tetiklenebilir.

   Stres: Hamilelik dönemi anne bedeninde hem fiziksel hem de duygusal değişimlere yol açan mucize dolu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayı bedenindeki bebek için endişe yaşayabilir ve bu endişe annede strese yol açabilir. Stres vücutta bir çok bölümü olumsuz etkileyen bir olaydır. Başta sırt ağrısı olmak üzere, baş ağrısı, kas ağrısı, bel ağrısı gibi pek çok ağrıya yol açabilir.

   Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer

   Sıcak Ve Soğuk Kompres: Hamilelikte yaşanabilecek sırt ağrıları için sıcak ve soğuk kompres, ağrılar için etkili ve basit bir çözüm olabilir.

   Akupunktur: Akupunktur birçok probleme karşı uygulanabilen tedavi yöntemlerinden biridir. Hamilelikte yaşanan sırt ağrıları hayatı olumsuz derecede etkiliyorsa akupunktur uygulanabilir. Akupunktur ağrıların hafiflemesi için etkili ve hamileliğe her hangi bir zararı olmayan tedavi seçenekleri arasındadır.

   Egzersiz: Hamilelikte yaşanan sırt ağrıları için uygun egzersizler yapılabilir. Sırtı destekleyecek egzersizler bu sürecin daha rahat geçirilmesine yardımcı olabilir. Yüzme, yürüyüş gibi aktiviteler sırt ağrısına karşı faydalı egzersizler arasında yer alır.

   Duruş Değişiklikleri: Yürüme, oturma ve yatma gibi pozisyonlar hamilelikte ve normal zamanda sırt ağrısına yol açabilir. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde bu tür pozisyonlara dikkat edilmesi gerekir.

   ]]>
   Mide Ağrısının Sırta Vurması https://www.sirt.gen.tr/mide-agrisinin-sirta-vurmasi.html Sat, 01 Dec 2018 16:06:11 +0000 Mide Ağrısının Sırta Vurması, Mide ağrısı hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Mide ağrısı; enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar, yediği bir yemeğin kişiyi zehirlemesi, soğuk algınlığı, sağlıksız beslenm Mide Ağrısının Sırta Vurması, Mide ağrısı hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Mide ağrısı; enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar, yediği bir yemeğin kişiyi zehirlemesi, soğuk algınlığı, sağlıksız beslenme gibi bir çok sebepten oluşur.   Kimi zaman herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen çok fazla yemek yemek de mide ağrılarına neden sebep olur. Bu hazımsızlıktan kaynaklanır. Mide ağrısı, mide ve çevresinde hissedilir. Ağrılar bazen şiddetini arttırabilir ve uykusuz gecelere sebep olur. Aşırı hissedilen mide ağrıları, karın bölgesinin dışına çıkarak sırt ve çevresinde de hissedilebilir. Mideden sırta vuran ağrılar; mide kaynaklı olabileceği gibi, böbrek rahatsızlıklarından ya da üremeye bağlı rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Mideden sırta vuran ağrılar çok şiddetli ve ani sancılardır. Bu nedenle ağrılar birden başlayıp, giderek artarak kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Ülser en çok bilinen mide rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler mide bölgesinde ağrı ya da yanma hissederler. Bu ağrıları acı, baharatlı ve bol yağlı yiyecekler tetikler. Giderek bu ağrılar sırta vurarak, sırtta da sancıların hissedilmesine neden olabilir.

   Mide Ağrısının Sırta Vurması
   Sırta vuran ağrılar, ülseri değil mide kanserini de işaret ediyor olabilir. Bu nedenle gerekli kontrollerin yapılması erken teşhis için oldukça önemlidir. Pankreasta oluşabilen kanser, sırta vuran şiddetli mide ağrılarına sebep olabilir. Bu nedenle bu ağrılar ihmal edilmemeli, doktora başvurarak gerekli tedavilerin yapılması gerekmektedir. 
   ]]>
   Bel Ve Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/bel-ve-sirt-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 14:53:32 +0000 Bel ve sırt ağrısı, toplumda çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Bel ve sırt ağrısı aynı anda yaşandığında çekilemez boyutlara ulaşarak, hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Genellikle üst Bel ve sırt ağrısı, toplumda çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Bel ve sırt ağrısı aynı anda yaşandığında çekilemez boyutlara ulaşarak, hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Genellikle üst solunum yolu hastalarından sık karşılaşılan bir rahatsızlık türüdür. Ayrıca bel ve sırt ağrısı omurga kaynaklı bir rahatsızlığın belirtisi olarak yaşanabilir. Bel ve sırt ağrısı devamlı değilse ve akut olarak seyrediyorsa kısa süre içinde hiçbir müdahaleye gerek kalmadan basit önlemler ile geçebilir. Fakat rahatsızlık uzun süredir devam ediyorsa kronik bir hal almış demektir. Bu durumda mutlaka altta yatan nedenin araştırılması için doktora başvurulmalıdır. Bel ve sırt ağrısı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Mutlaka altta yatan bir neden vardır ve o nedenin belirtisi olarak yaşanıyordur. Bel ve sırt ağrısı her hangi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilse de aslında nedeni tam olarak bilinmemektedir. Doku hasarı, bel fıtığı, kireçlenme, eklem yıpranması ve omurgada meydana gelen sorunlar ağrılara yol açabilen etkenler arasındadır.

   Toplumda sırt ve bel ağrısı yaygın bir şekilde görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. sorun bazı kişilerde kronikleşebilir. Bu durumda mutlaka detaylı inceleme ve gerekli tedavinin yapılması gerekir. Bazı kişiler ciddi anlamda sırt ve bel ağrısı yaşasa da ağrılar hayatı ciddi anlamda etkilemediği için tedavi ihmal edilebilir. Bu durum kişinin tamamen bünyesi ile alakalıdır. Bünye olarak güçlü kişilerde yaşanan sırt ve bel ağrısı çok ciddiye alınmasa da zayıf bünyelerde ağrılar dayanılmayacak kadar şiddetli olabilir.

   Bel Ve Sırt Ağrısı Neden Olur

   Bel ve sırt ağrısı daha çok bazı organlarda oluşum göstermiş olan hasarlardan dolayı yaşanır. Hasar yaşanmış organların başında omurga ve kalça kemiğinde oluşum gösteren enfeksiyonlar gelir. Yine omurga arasında meydana gelen disk kayması da sırt ve bel ağrısına neden olan yaygın sebepler arasındadır.

   Bel Ve Sırt Ağrısı

   Sırt ve bel ağrısına neden olan diğer faktörler, stres, ağır kaldırmak, gebelik bel tutulması, bel fıtığı, ilgili alanlarda kireçlenme olarak sıralanabilir. Üst solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıklar da sırt ve belde ağrı oluşumuna yol açabilen nedenlerdir.

   Bel Ve Sırt Ağrısı Tedavisi

   Bel ve sırtta oluşan ağrıyı tedavi edebilmek için ilk olarak ağrının ne sıklıkta oluştuğu önemlidir. Ağrı kronik değil akut olarak gelişmişse ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca hastaya sıcak kompres, krem ve ağrılara uygun egzersizler tavsiye edilebilir. Ağrı kesici, kas gevşetici ve diğer tedavi yöntemlerine rağmen hastanın ağrısı devam ediyorsa fizyoterapi önerilebilir. Kronik bir hal almış ağrılarda erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Erken tanı ve uygulanan tedavi yöntemlerinde başarı oranı oldukça yüksek olur. Bu sayede seyreden bir hastalık müdahale edilerek önlenebilir. Kronik bel ve sırt ağrılarının tedavisinde ise yine ilk olarak ilaç ve diğer tedavi yöntemleri uygulanır. İncelemeler sonucu disklerde bir hasar tespit edilmişse cerrahi uygun tedavi seçeneği olarak görülebilir.

   ]]>
   Evde Sırt Hareketleri https://www.sirt.gen.tr/evde-sirt-hareketleri.html Sun, 02 Dec 2018 16:14:31 +0000 Evde Sırt Hareketleri, evde aletsiz sırt  ve kanat  egzersizleri ile sırt kaslarımızı alet veya makine kullanmadan çalıştırmanın yöntemlerini göstermeye çalışacağım. Burada size videolarla anlattığım dört tane davr Evde Sırt Hareketleri, evde aletsiz sırt  ve kanat  egzersizleri ile sırt kaslarımızı alet veya makine kullanmadan çalıştırmanın yöntemlerini göstermeye çalışacağım. Burada size videolarla anlattığım dört tane davranış yer almaktadır. Bu hareketler vücudumuzun arka tarafını çevreleyen ve vücudumuzda kocaman bir yer kaplayan kasları çalıştırmaya yarayacaktır. Bu kapsamlı kütlenin hareketi ile beraber büyüme hormonu salgılama oranımız artacak ve benzer biçimde "yağ yakımı" hızlanacaktır. 

   Body Weight Cable Row (Beden Ağırlığı Sırt Çekme Hareketi) 

   Etkilediği basit kas: Orta sırt kası (middle back) 

   Etkilediği öbür kaslar: Pazu (biceps), Kanat kası (Lat) 

   Kullanılan alet: Havlu, bez parçası vb 

   Nefes: Çekerken verilir, bırakırken alınır . 

   Dikkat edilmesi gerekli olan hususlar: Tutamak olarak kullandığımız bezi ellerimizle göğüs hizamızda tutarız. Vücudumuzu, kollarımızı özgür bırakarak, geriye gidebildiği civarı geriye bırakırız. Vücudumuz mümkün olduğunca yüksek ve göğsümüz yukarıya dönük olmalıdır. Kendimizi yukarıya gerçek çekerken dirseğimizin iç aracılığıyla başlayan bir gerçek düşünürsek bu gerçek tuttuğumuz bez üzerinden sürdürür ve sabitleme noktamıza gerçek sürdürür. Bu doğrultuyu davranış boyunca bozmayız. Dirseklerimiz geriye gerçek giderken kolumuzun davranış eden bölümü dirseğimizle omzumuz içinde meydana gelen bölümdür. Tersi halde pazu kasımızı çalıştırmış oluruz. Başka bir deyişle dirseğimiz geriye gerçek davranış edecek ve belli bir süre önce bahsettiğim doğrultu bozulmayacaktır. Tutamaklarımızı göğsümüzün iki yanına gerçek açarız ve bu esnada göğsümüzü ileriye gerçek uzatırız. Sırtımızda en yüksek gerilme olduğunda burada 1-2 sn durduktan ardından yavaşça kendimizi bir ek olarak geriye gerçek bırakırız. Hareketin ikinci tekrarına gelmiş oluruz. 

   Evde Sırt Hareketleri
   Home Inverted Row (Beden Ağırlığı İle Yatay Barfiks) 

   Etkilediği basit kas: Orta sırt kası (middle back) 

   Etkilediği öbür kaslar: Kanat kası (lat) 

   Kullanılan alet: Sandalye ve bir sopa

   Nefes: Kalkarken verilir, inerken alınır . 

   Dikkat edilmesi gerekli olan hususlar, Harekete başlama pozisyonunda kollar omuzdan ek olarak geniştir. Davranış başlama düzeyinde olanlar amaçlı videoda görüldüğü biçimde dizler kırık olarak, ek olarak ileri düzeyde bacaklar dümdüz olarak ve ayaka topukları yerde olacak biçimde yapılır. Başlama pozisyonunda kollarımız dümdüz olacaktır. Kendimizi yukarıya gerçek çekerken dirseklerimiz hafif dışa gerçek açılacaktır. En Yüksek yükselişte 1-2 sn bekleriz ve ardından yavaşça geriye gerçek inmeye başlarız. Dirseklerimiz dümdüz olduktan ardından ikinci tekrara başlayabiliriz. 

   Home Inverted Row Variation (Beden Ağırlığı İle Yatay Barfiks Varyasyon)  

   Etkilediği basit kas: Orta sırt kası (middle back) 

   Etkilediği öbür kaslar: Kanat kası (lat) 

   Kullanılan alet: Sehpa veya masa

   Nefes: Kalkarken verilir, inerken alınır. 

   Dikkat edilmesi gerekli olan hususlar, Harekete başlama pozisyonunda kollar omuzdan ek olarak geniştir. Davranış başlama düzeyinde olanlar amaçlı dizler kırık olarak, ek olarak ileri düzeyde bacaklar dümdüz olarak ve ayak topukları yerde olacak biçimde yapılır. Başlama pozisyonunda kollarımız dümdüz olacaktır. Kendimizi yukarıya gerçek çekerken dirseklerimiz hafif dışa gerçek açılacaktır. En Yüksek yükselişte 1-2 sn bekleriz ve ardından yavaşça geriy]]> Bel Ve Sırt Egzersizleri https://www.sirt.gen.tr/bel-ve-sirt-egzersizleri.html Mon, 03 Dec 2018 13:09:24 +0000 Bel Ve Sırt EgzersizleriGünlük olarak fazla zamanlarda hemen hemen herkesin yapması gereken işlerden biri bel ve sırt egzersizleri olmaktadır. Bel ve sırt egzersizleri kireçlenmeleri, ağrıları, sancıları ve kilo Bel Ve Sırt Egzersizleri

   Günlük olarak fazla zamanlarda hemen hemen herkesin yapması gereken işlerden biri bel ve sırt egzersizleri olmaktadır. Bel ve sırt egzersizleri kireçlenmeleri, ağrıları, sancıları ve kiloları yok etmeye yaramaktadır. Bel ve sırt egzersizleri yapabilme kapasitesine bağlı olarak 2 yada 4 defa tekrarlanmalıdır. Bu tür hareketler için yer minderi kullanılması oldukça faydalı olmaktadır. Bel ve sırt egzersizleri için size bir kaç yöntemlerde bahsetmek istedim.

   Bel Ve Sırt Egzersizleri

   Bel ve sırt egzersizleri:

   • İlk olarak bel ve sırt egzersizleri için harekete başlamak için diz ve el pozisyonunda rahat bir duruş gerektirmektedir. Örneğin çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın sırtınızı mümkün oldukça yukarı doğru kambur yapılmalıdır. Hareketi yaparken mümkün oldukça nefesinizi alıp tutun ve bırakmayın. Bu pozisyonda daima iki üç saniye beklenmelidir. Daha sonra baş yukarı doğru kaldırıp sırtı mümkün oldukça aşağı doğru çukurlaştırarak bastırılmalıdır. Bu hareketi yaparken yavaşça nefes verilmelidir. Bu pozisyonda ise iki üç saniye beklenmelidir. Hareketi sürekli tekrarlayın.
   • Bir başka egzersiz ise şöyledir. Harekete başlamak için diz ve el duruşunda rahat bir pozisyon gerekmektedir. Bu harekette eller yerden kaldırılmadan topukların üstüne doğru arkaya oturulmalıdır. Baş ise kolların arasına sokularak, suya dalar şeklinde kollar ve sırt iyice esnetilir. Bu pozisyonda iki üç saniye beklenmelidir. Başlangıç pozisyonuna geri dönülmelidir. Hareket aralıklar ile tekrarlanmalıdır.
   • Diz veya el pozisyonunu bozmaksızın dizler yerde sabit kalmak şartı ile ellerle adımlayarak sağa doğru dönülmelidir. Sonra da eller ile bir adım daha alarak gövdenin sol tarafı gergin bir şekilde iki üç saniye beklenmelidir. Sonra eller ile adımlayarak başlangıç pozisyonuna geri dönülmelidir. Hareketi aralıklar ile tekrarlamaya çalışın. Sırt üstü yatmakta zorlanıyorsanız eğer aynı hareketi kalın olan bir yastık yardımı ile veya sandalyede oturarak yapılabilir. Egzersize başlamak için sırt üstü yere uzanılmalıdır. Ayakların  tabanları tam bir şekilde yere değecek gibi dizler kırarak rahat bir duruş sağlanmalıdır. Bu egzersizlere eller her iki yanda olacak şekilde yere yapışık olarak durulmalıdır. Ayaklar ve dizler birbirlerine değecek bir şekilde kalçadan hareket edilerek sağ bacağın yanını yere değdirmeye çalışılmalıdır. Omuzlar yerden kesinlikle kaldırılmamalıdır. Yüz tavana bakar şekli bozulmamalıdır. Rahat bir şekilde nefes alıp verilmelidir. Bu şekilde iki üç saniye beklenilmelidir. Sonra eski pozisyonuna geri dönülmelidir. Hareketi aralıklar ile tekrarlanmalıdır.
   • Farklı bir egzersiz yöntemi de şöyledir. Eller her iki yanda olacak gibi yere sırt üstü düz şekilde uzanmalıdır. Ellerin üstü yere değmelidir. Sanki bir yere uzanmış gibi vücut uzatılmalıdır. Ayak parmak uçları da bu harekete yardım edilmelidir. Bu pozisyonda iki üç saniye beklenmelidir. İlk baştaki pozisyona geri dönülmelidir. Hareketi sürekli tekrarlamaya gayret gösterilmelidir.
   • Yüz üstü yere uzanılmalıdır. Kollardan yardım alınarak sırt iyice gerilmelidir. Bu pozisyonda iki üç saniye beklenmelidir. Başlangıç pozisyonuna geri dönülmelidir ve hareket aralıklarla tekrarlanmalıdır.
   • Bir başka egzersiz de arka tarafı düz olan bir sandalyede sırt dik gelecek şekilde rahat bir şekilde oturulmalıdır. Sandalyede oturacak pozisyonda bozmadan sağ tarafa doğru eğilerek yere dokunmaya çalışılmalıdır. Sol el ile sandalyenin kolunu ya da yanını tutarak yardım alınmalıdır. Bu pozisyonda iki üç saniye beklenmelidir. Başlangıçtaki pozisyona geri dönülmeli ve sürekli tekrar edilmeli. Hareketi sürekli tekrarlamaya çalışın.
   • Arka tarafı düz olan bir sandalyede sırt dik olacak şekilde oturulur. Sandalyede oturur pozisyonu bozmadan ve ayakların tabanını yerden kesmeden sağ taraftan mümkün oldukça geriye doğru dönülmelidir. Bu pozisyonda iki üç saniye beklenmelidir. Başlangıçtaki pozisy]]> Çocuklarda Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/cocuklarda-sirt-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 12:14:37 +0000 Çocuklarda Sırt Ağrısı, Çocukların %50 den çoğu 15 yaşına ulaşana kadar sırt ve bel ağrısı oluşmaktadır. Çoğunlukla küçük çocuklar ve yürümeye yeni başlayanlar belirtileri abartmazlar ve bel ağrılarının sebeb Çocuklarda Sırt Ağrısı, Çocukların %50 den çoğu 15 yaşına ulaşana kadar sırt ve bel ağrısı oluşmaktadır. Çoğunlukla küçük çocuklar ve yürümeye yeni başlayanlar belirtileri abartmazlar ve bel ağrılarının sebebi olarak genellikle patolojik bir anomali bulunmaktadır. Ergenlerde gözüken bel ağrısı ise genellikle yetişkin tip bel ağrısı ile aynıdır. Ağrının meydana geliş biçimi, zamanı, ağrının şekli, eşlik eden sistemik olayların bulunması, ağrıyı yükselten yada azaltan nedenler, aktivite ile ilişkisi detaylı bir şekilde sorgulanmalı ve detaylı bir şekilde muayene yapılmalıdır.

    Hiçbir hastalığın tamamen tek bir yaş grubuna özgü olmamasına rağmen bazı hastalıkların belirli yaş grubunda daha fazla meydana gelmesi hekime yardımcı bilgi sağlamaktadır. 4 yaşından ufak olan çocuklarda bel ağrısı çoğunlukla enfeksiyon yada tümöral hastalıklara bağlı iken 10 yaşından büyük olan çocuklarda travma yada yorgunluk sendromuna bağlı hastalıklar daha çok olan ağrı nedenidir. Bel yada sırt ağrısı ile gelen çocuklarda aklımıza bazı hastalıklar gelmelidir.

    Mekanik bozukluklar. Yumuşak doku yaralanması, ergenlik zamanında sporcularda en çok bağ ve kas yaralanması gözükür. Nörolojik belirtiler normaldir. İstirahat ve ilaç tedavisi ile tedavisi yapılır. Disk fıtığı, erişkinlere nazaran daha az olsa da çocuklarda ve ergenlerde de disk fıtıkları gözükür. Direk röntgen ile teşhis konulamaz. Disk fıtığı teşhisi için MR en iyi görüntüleme yoludur. Aktivite kısıtlanması ve ağrı kesici ilaçlar yardımı ile tedavi edilir. Ender de olsa ameliyat gerekebilir.

    Çocuklarda Sırt Ağrısı

    Büyüme kıkırdağı kırıkları, özellikle ergen olan insanlarda ağırlık kaldırma sporu ile uğraşanlarda gözükür. Omurilik basısı yapanlarda cerrahi gerekir. Omurga kemiği kırıkları, Çoğunlukla yüksek enerjili travmalar neticesinde meydana gelir. Röntgen ile teşhis konulabilir. Gelişimsel hastalıkalar, Spondiloliz ve Spondilolistezis, Spondiloliz omurga arka kemiğinin kırılmasıdır, spondilolistesiz ise kırığa bağlı olan omurganın kaymasıdır. Çoğunlukla çocuklarda yeniden oluşan mikro travmalar neticesinde meydana gelir. Teşhis koymada röntgen bazen yeterli bulunmayabilir, sintigrafi yada MR teşhis koymada yararlıdır. Erken dönemlerde ağrı geçene değin spora ara verilirken ileri zamanlarda ameliyat gerekmektedir.

    Scheuermann Kifozu, bitişik 3 omurganın ön bölgelerinde kamalaşma neticesinde sırtta kamburluğun yükselmesi ile karakterize bir hastalıktır. 70 dereceye kadar oluşan eğriliklerde korse ve egzersiz tedavisi yapılırken 70 dereceyi aşanlarda ameliyat gerekir. İdiyopatik Skolyoz, Skolyoz omurganın S biçimindeki eğriliğidir. Hastaların bir bölümünde ağrı oluşabilir. Bu ağrılı grup omurilik hastalıkları bakımından araştırılmalıdır. MR yararlı bir yöntemdir. Siringomyeli, omurilik sinirinin içerisinde meydana gelen kist tarzı boşluklardır. Ağrı ve nörolojik problemlere neden olabilir. Tanısında MR kullanılır.

    Gergin Omurilik, omurilik sinirinin en son bölümünün sakrum kemiğine yapışık olması olarak tarif edilebilir. Kemik büyüdükçe omurilikte gerilmeye sebep olur ve nörolojik sorunlar gözükebilir. Tedavisi cerrahidir. İdiopatik Juvenil Osteoporoz, oldukça ender  bir durumdur, kemikte zayıflamaya bağlı çökme kırıkları oluşabilir. Lösemiden ayırt edilmesi gerekir. Enfeksiyöz ve Enflamatuvar durumlar. Diskit, her yaşta gözükmekle birlikte 1 ile 5 yaş arasında daha fazla gözükür. Omurga kemikleri arasında yer alan disk kıkırdağının iltihabıdır. Normal röntgen ile teşhis konulması zordur. MR teşhiste oldukça yararlıdır. Birkaç günlük antibiyotik ve yatak istirahati ile şikayetler azalmaz ise cerrahi tedavi gerekebilir.

    Omurga kemiği iltihabı, diskitten ayırmak zor olabilir, her iki olay beraber gözükebilir. Kemikte harabiyet oluşur. Ankilozan Spondilit, ergenlik zamanında erkeklerde kızlardan daha çok gözükür. Direk rötgende sakroiliak eklemde kapanma bulgusu tipiktir. MR tanıda önemli bir yere sahiptir. Hastalarda HLA-B27 te]]> Sırt Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 21:12:30 +0000 Sırt ağrısı, daha çok gelişmiş olan ülkelerde sırt ağrısı önemli bir sağlık sorununa dönüşmüştür. Yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilen sırt ağrıları ciddi anlamda iş kaybına neden olabilir. Sı Sırt ağrısı, daha çok gelişmiş olan ülkelerde sırt ağrısı önemli bir sağlık sorununa dönüşmüştür. Yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilen sırt ağrıları ciddi anlamda iş kaybına neden olabilir. Sırt ağrısı hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır ve zaman kaybetmeden doktora başvurulduğunda tedavi başarısı oldukça yüksek olur. Sırt ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemekte ve bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir sorundur.

    Sırt Ağrısı Neden Oluşur

    Sırt ağrısı sırttaki omurganın yanlarında bulunan kasların gerilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu gerilme daha çok stres nedeniyle oluşum gösterir. Gerilme ile C harfini andıran boyun omurgası düzleşir, omur ve sırta ulaşan sinir çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır. Sinirlerde yaşanan baskı nedeniyle sırt kaslarında gerilme olur. Bu nedenle de sırt ağrısı yaşanır. Ayrıca farklı hastalıklar nedeniyle de belirti olarak sırt ağrısı yaşanabilir.

    Sırt Ağrısı Nedenleri

    Stanter Yaşam: Sırt ağrısı düzenli spor yapmayan kişilerde daha fazla yaşanan bir sağlık sorunudur. Duruş bozukluğu, uzun süre masa başında ya da bilgisayar başında kalmak, kondisyon eksikliği ve güçsüz kaslar sırt ağrılarına neden olan en yaygın faktörlerdir.

    Yaralanmalar: Trafik kazası ya da farklı kazalar nedeniyle yaşanan yaralanmalar sırt ağrısına sebep olabilir. Sırt kaslarında ezilme, gerilmeler, basit ya da ciddi kırıklar ve bölge ile alakalı hasarlar da sırt ağrısı için nedenler arasındadır. Bu tip hasar ve yaralanmalar sinir hasarları da eşlik edebilir ve ileri dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

    Fibromiyalji: Fibromiyalji yaşam standartlarına bağlı olarak gelişebilen ve sırt ağrısı dışında başka rahatsızlıklara da yol açabilen, yaygın görülen bir hastalık türüdür. Kaygı, stres gibi etkenler hastalığın boyutunu arttırabilir. Hastalığa sabah tutuklukları, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve baş ağrıları da eşlik edebilir. Kadın, erkek ve hatta çocukluk yaşta da görülebilir.

    Sırt Ağrısı

    Sırt Fıtığı: Omurlar arasında bulunan yastıkçıklar disklerde fıtıklaşmaya neden olabilir. Bu fıtıklaşma daha çok sırt ve boyun bölgesinde oluşur. Oluşan fıtık omuriliğe baskı uyguladığında yürüme bozukluğu ve yürüme mesafesinde kısalmalara yol açabilir.

    Kemik Erimesi: Kemiklerde mineral yoğunluk azaldığında kırılganlıkları kolaylaşarak, oluşan kırıklar  sırt ağrısına yol açabilir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık karşılaşılan bir sırt ağrısı nedenidir.

    Yansıyan Ağrılar: Sırt ağrıları sırt bölgesi haricinde vücudun farklı yerlerinde bulunan organlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Bu tür ağrılar yansıyan ağrılar olarak tanımlanır. Kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, mide hastalıkları gibi pek çok hastalık sırt ağrılarını tetikleyebilir.

    Romatizmal Hastalıklar: Eklem ve kemik çevresinde bulunan bağ dokuları kemik ve kaslarda ağrılara yol açabilen bir hastalıktır. Bazı romatizma hastalıkları omurgayı ciddi anlamda etkileyerek sırt ağrısına yol açabilir. Bu tür hastalıklar her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

    Skalyoz: Skalyoz nedeni tam olarak bilinmeyen bir sağlık sorunudur. Cerrahiye ihtiyaç duyulmayan hafif eğriliklerde eklem hasarına bağlı sırt ağrısı yaşanabilir.

    Tümörler: Omurga ile alakalı olan kemik ve sinirlerde oluşan selim ve kötü huylu tümörler sırt ağrısı için bir neden olabilir. Ayrıca göğüs, prostat ve akciğerlerde meydana gelen tümörler de sırt ağrısına yol açabilir.

    Sırt Ağrısı Tedavisi

    Sırt ağrısı tedavisi için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı bilinmelidir. Doktor gerekli incelemeyi yaparak ağının kaynağını tespit eder ve nedene yönelik tedavi başlatarak sırt ağrısına u]]> Rüyada Sırt Görmek https://www.sirt.gen.tr/ruyada-sirt-gormek.html Wed, 05 Dec 2018 16:10:48 +0000 Rüyada sırt görmek,  rüya sahibine yardımcı olan veya kendisinden başkasına yardım etmesi beklenen bir kimseye işarettir. Sırt evinden dışarı çıkmak, başka şehre gitmek, sahra yada yola işarettir. Rüyada sırt görmek Rüyada sırt görmek,  rüya sahibine yardımcı olan veya kendisinden başkasına yardım etmesi beklenen bir kimseye işarettir. Sırt evinden dışarı çıkmak, başka şehre gitmek, sahra yada yola işarettir. Rüyada sırt görmek bir başka anlamda ise maddi anlamda destek bulmaya ya da destek olunmaya işaret eder. Rüya sahibinin çok sıkı bir dost olduğu gibi kendisinin de başkalarına kara gün dosu olup, onlara sahip olduğu anlamına gelir. Bu rüya, sağlam zeminlere atılmış kalıcı ve gerçekçi dostluklar kurulmaya ve edinmeye delalet eder. Rüyada sırt görmek arkadaş, eş, dost ve akraba ziyareti yapılmaya tabir edilir. Rüyada sırt görmek değişik şekillerde olabildiği için, anlamları da farklı olmaktadır.

    Rüyada sırt çantası görmek, rüya sahibinin, başarısının daha uzun, kararlı ve kendinden daha emin olunduğuna bağlı olduğu anlamına gelir. Kişi hedefine gitmek için yere daha sağlam adım basması zorunda olması gerektiğini bilmelidir, aksi halde sonuçları hayal kırıklığı olacak ve kendisinin çok üzüleceği anlamına gelmektedir. Rüyada sırt çevirmek ise, gerçek anlamına yakın bir şekilde yorumlanır ve düşmanlık anlamına da gelmektedir. Kin, nefret, kavga, anlaşamama gibi iyi olmayan kavramlara gelmektedir. Rüyada sırt yıkamak ta, huzura, rahata, sağlık ve esenliğe kavuşma anlamlarına gelmektedir. Yaşamın zorluğu ve ağır yükü insanı baya yıpratacağını, ancak kısa zamanda bu dertlerden kurtulacağına delalet eder. Rüyada sırt üstü yüzmek, rüya sahibinin çok samimi, gerçekçi içten ve alçak gönüllü olduğu halde karşısındaki insanların kendisine karşı bu şekilde aynı davranışlar içerisinde olmadıklarını görünce hayal kırıklığı yaşayacağına ve bundan dolayı çok üzüleceğine işaret etmektedir. Rüyada sırt üstü uzanmak, rüya sahibinin ayakta alkışlanacak kadar güzel işler yapmaya, bununda mutluluğunu fazlasıyla yaşamasına hak ettiğine ve keyfini sürmesine işaret eder. Başarılı olmak, büyük paralar kazanmak, bunun gururunu yaşayarak sırtını gererek gezme anlamlarına gelir. Rüyada sırt kılı görmek, vücudun çok kıllı olmaya, kıl çıkarmaya elverişli gibi rüyalar görmek zenginlik ve berekete, çok iş yapmaya büyük paralar kazanmaya işaret eder.

    Rüyada Sırt Görmek

    Rüyada sırt görmenin başka yorumlarına göre, rüyada bel kırılması çok üzülecek veya korkulacak bir haber almaya, öğle namazına işaret etmektedir. Rüyada sırtı farklı renklerde görmek, farklı anlamlar taşır. Sırtın kırmızı veya siyah olduğunu görmek, bir başkasından yada anne veya babadan dövülme anlamlarına gelir. Rüyada yakın bir arkadaş yada dostumuzun sırtını görürsek, o dost yada arkadaşla yakın zamanda aramızın açılacağına, küs kalacağımıza işaret eder. Eğer düşman sırtı gördüğümüzde ise düşmanın iyi veya kötü olduğundan emin olunur. Belki de düşmanımızla dost olacağımız anlamına da gelmektedir. 

    Rüyada görülen sırt bir kadın sırtı ise, kadın baş örtülü ise, rüya sahibi gerçek hayatta, elde edilmesi imkansız olan bir şeyin arkasından düşmeye, oluşması güç olan bir şeyi aradığı anlamına gelir. Görülen kadın genç bir bayan ise, uzun zamandır beklenen bir haberin geç olsa da, eninde sonunda geleceği ve hayatının çok değiştireceğini, hatta çok mutlu edeceğini belirtmektedir.

    Rüyada sırt görmenin yanında sırta ağır bir yük yükleniyorsa, iyi olmayan, kötü arkadaş, kötü komşuya işaret eder. Rüyada bel kırılması, düşmanının karşısında güç kaybedeceğine, başkasından yardım alacağına işaret eder. Eğer sırta yüklenen tabut ise maddi anlamda çok büyük eziyetlerin altına gireceği, büyük miktarda bir borcun altına girileceği anlamına gelir. Bazı tabircilere göre de borç değil de olan paranın yada malın azalacağına, itibar azalmasına işaret etmektedir.

    ]]>
    Aşırı Sırt Terlemesi https://www.sirt.gen.tr/asiri-sirt-terlemesi.html Thu, 06 Dec 2018 12:52:58 +0000 Aşırı Sırt Terlemesi, Kişinin gündelik aktivitelerini negatif etkileyip ruhsal meselelere yol açarak toplumdan uzaklaştırabilen bir rahatsızlık olan hiperhidrozis, başka bir deyişle fazla terleme bozukluğundan cerrahi müdah Aşırı Sırt Terlemesi, Kişinin gündelik aktivitelerini negatif etkileyip ruhsal meselelere yol açarak toplumdan uzaklaştırabilen bir rahatsızlık olan hiperhidrozis, başka bir deyişle fazla terleme bozukluğundan cerrahi müdahaleyle daimi olarak arınmak olasıdır. Botoks, iontoferez benzeri tedavi yöntemlerinin, el, ayak,   koltuk altı, sırt ve yüz bölümündeki fazla terleme meselesini tamamıyla çözemez, belli bir süre müddet azaltabilir.  Bununla Birlikte bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekiyor. Guatr, obezite,  bir takım metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi amaçlı kullanılan bir takım ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak vücudun el,   ayak, sırt,  koltuk altı ve yüz kısmında fazla terlemeye neden olabilirler. Fakat bu benzeri vaziyetler dışarısında kaynaklanan fazla terlemeye hiperhidrozis  (fazla terleme bozukluğu) teşhisi konulmaktadır. Rahatsızlık, bedende ter bezlerini muayene eden sempatik öfke sistemi aktivitesinde yükseliş ile ortaya çıkmaktadır. El ve ayaklarda henüz yüklü olan terlemenin bulguları, bilhassa heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda henüz fazla görülmektedir.  Genellikle fazla terleme şikayeti olan hastalara farklı testler yapılarak organik rahatsızlıklarla ilişkisi araştırılır,  rastgele bir ilişki saptama edilemediği zaman da bu hastalar psikiyatrik ve ruhsal takibe alınırlar. Bu vaziyetteki hastalar, yaşamsal anksiete, toplumsal fobi benzeri tanılarla uzun müddet ilaç tedavisi görürler  Bu tedavilere nazaran, fazla terlemenin bulguları ortadan kaybolmamaktadır. İşte bu tip hastalar tipik hiperhidrozis hastalarıdır. Kolay birden çok test yapılarak bu tanı kolaylıkla ortaya konulabilir.

   Aşırı Sırt Terlemesi
   Aşırı terleme hastalığının cerrahi müdahaleyle tedavisi ne türlü yapılıyor Ne civarı sürüyor Riskleri var mı Hasta, cerrahi müdahaleden ne zaman daha sonra sıhhatine kavuşuyor Aşırı terleme bozukluğunun tedavisinde geçerli olan en gösterişli ve net tedavi biçimi cerrahi uygulamadır. Fakat böyle sempatik öfke bütünlüğünün belli düzeylerde bozulmasıyla,  bu sinirler aracılığıyla etkilenen beden bölgelerinin fazla terlemesinin normal terleme seviyesine indirilmesi laf konusudur. Şayet el, koltuk altı ve sırt etkilenmiş ise Göğüs Cerrahisi Uzmanı aracılığıyla, genel anestezi ile göğüs yan duvarına yapılacak bir ya da iki tane yarım cm'lik kesiler ve bu deliklerden girilerek özel aletler ve teknikler yardımıyla sempatik sinirin bu bölge amaçlı olan fazla tesiri ortadan kaldırılır. Kapalı operasyon teknikleri (endoskopik sempatektomi)  faydalanılarak kolaylıkla ve meselesiz gerçekleştirilen operasyon 20-30 dakika sürmektedir. Operasyondan göğüs dreni takılı olarak çıkan hasta, sonrası gün dreni alındıktan daha sonra taburcu edilmekte ve bundan daha sonra benzer gün gündelik aktivitelerini kolay bir şekilde yapabilmektedir. Tek taraflı yapılmış olan bu işlemin henüz daha sonra öbür taraf amaçlı de tekrarlanması en gerçek ve geçerli olanıdır. Artık tüm yeryüzünde geçerli olan görüş,  sempatik öfke bütünlüğünü kısmen bozmaktır. Bu öfke bütünlüğünün kapsamlı olarak bozulması,  ellerde kaybolan terlemeyi vücudun diğer yerlerinde yan tesir olarak ortaya çıkarabilmektedir. Yapılmış olan klinik çalışmalar da bunu doğruluyor. Sempatik öfke bütünlüğünün bozulması, belli bir süre ya da daimi felç, duygu kaybı benzeri bazı rahatsızlıklara yol açmaz. Her cerrahi müdahalede meydana geldiği benzeri endoskopik sempatektominin de eskiden, kanama, hava kaçağı benzeri hesaplanamayan riskleri,   tecrübeli göğüs cerrahlarının yaptığı ameliyatlarda en aza inmektedir. Henüz öncesinde geçirilmiş olan akciğer hastalıkları, cerrahi müdahalenin endoskopik yöntemle yapılmasını zorlaştırabilmektedir, çok nadir de olsa ek bir cerrahi operasyon gerekebilecektir.
   ]]> Sırt Boyun Ağrısı https://www.sirt.gen.tr/sirt-boyun-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 22:49:10 +0000 Sırt Boyun Ağrısı, Son zamanlarda insanların bilgisayar veya masa başında uzun zaman kalmaları boyun ve sırt ağrısı şikayetlerinde büyük yükselişe sebep olmaktadır. Boyun ağrısı basit gibi gözükse de günlük işle Sırt Boyun Ağrısı, Son zamanlarda insanların bilgisayar veya masa başında uzun zaman kalmaları boyun ve sırt ağrısı şikayetlerinde büyük yükselişe sebep olmaktadır. Boyun ağrısı basit gibi gözükse de günlük işlerimizi yapmamızı zorlaştıran ve işkence durumunu alan bir problemdir. 50 yaş üstü kişilerde oldukça çok gözüken boyun ağrısı, başın bittiği kısımla omuzların başladığı yer arasında herhangi bir bölgede hissedilebilir. Ancak boyun ağrısının bu çevreyle sınırlı bulunmayıp, sırta ve kollara da görüldüğü de olur. 

   Eğer boyun ağrısı şikayetiniz var ise, daha ciddi ve karmaşık nedenlerden şüphelenmeden önce, yatağınız ve yastıklarınız sağlığınızı koruyabilecek, iyi ürünler değil mi, bütün gün boyunca stres durumunuz yüksek mi yada iş yerinde sürekli olarak klavye başında boynunuzu eğerek uzun zaman çalışıyor musunuz diye bir gözden geçirin. Bu problemlerden en azından birisinin cevabı eğer evet ise, muhtemelen boyun ağrınızın sebebini bulmuşsunuzdur. Ağrıya sebep olan olayla ilgili gereken farklılık yapılmasının ardından birkaç gün içinde, ağrı kendi kendine kaybolur.

   Kötü duruş, kas spazmı veya tutulma, en fazla rastlanılan boyun ağrısı cinsi, mekanik boyun ağrısıdır. Omurga hastalıklarına bağlı bir şekilde değil de kötü duruş, oturma bozukluğu, kaza ve zedelenme gibi sebeplerden kaynaklanır. Boyun ağrısı kesin bir şekilde niye oluştuğunun tespit edilmesi zordur. Özellikle masa başında çalışanların bir çoğu bu cins boyun ağrısından şikayetçidir. Baş, omuz ve kola ağrısı da boyun ağrısıyla beraber oluşabilir. Otururken öne doğru eğilerek çalışmak, uzun zaman boynu eğik biçimde sabit bir şekilde kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba kullanmak, yatarak televizyon seyretmek, yoğun spor yapmak ve boyun sağlığına zarar oluşturabilecek bir yastıkta yatmak gibi nedenlerle mekanik ağrılar meydana gelebilir. 

   Sırt Boyun Ağrısı

   Ev işleri esnasında boyun yukarı veya öne doğru sabitlenmiş biçimde iş görmek çoğu ev kadınında boyun ağrılarına sebep olur. Örneğin perde asarken veya evde bulaşık yıkarken, boynunuzu belli bir durumda uzun zaman sabit  tutmuş ve zorlamış olabilirsiniz. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu cins ağrıları azaltır. Değişik egzersizler ve ağrıya sebep olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak yapılan tedavi yollarıdır. Stres, boyun ağrısının nedenleri psikolojik şeyler de olabilir. Stresin bedenimizin üstünde fiziksel etkileri olduğunu bilinmektedir. 

   Eğer stres ve kaygı probleminiz bulunuyorsa, vücudunuz sürekli olarak psikolojik bir baskının altında demektir. Stres altındayken kasların gerilmesine sebep olan hormonların salgılanması sebebiyle, boyun veya bel ağrılarının ve tutulmaların görülmesine oldukça fazla rastlanır. Bu durum sürekli döngüye neden olur. Stres sebebiyle meydana gelen ağrılar da bir başka stres kaynağı olarak listeye eklenir. Gerginlikten oluşan ağrılara karşı masaj, sıcak banyo ve egzersiz gibi kas gevşetici aktiviteler işe yarayabilir. 

   En önemlisi ise stres ve kaygıyla baş etmenin ve kaygılarınızla başa çıkabilmenin sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu farkına varmanız dır. Stres elbette ömrün bir parçası fakat endişeli ruh halinden sıyrılıp kendinizi rahatlatmanın yollarını bulduğunuzda, vücudunuzun daha sağlıklı olması ve ağrıların azalması adına önemli bir adım atmış olursunuz. Travmalardan oluşan ağrılar, ciddi boyun ağrılarının pek çoğu çoğunlukla düşme, kaza benzeri travmalardan sebep kaynaklanır. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek biçimde düşme, yüz üstü düşme, spor kazaları yada boğuşma benzeri istem dışı durumlar, boyunda ciddi hasarlar oluşturabilir ve bu travmaların hemen hepsi de boyun ağrısına neden olabilir. Boyun fıtığı, boyunda bulunan omur kemiklerinin arasında disk ismi verilen kıkırdaklar yer alır. 

   ]]>
   Sırt Eğriliği https://www.sirt.gen.tr/sirt-egriligi.html Thu, 06 Dec 2018 23:54:29 +0000 Sırt Eğriliği, omurga eğriliği ya da halk dilinde de çok sık kullanılan kamburluk da denir. Omurga eğriliği bel ve göğüs kısmında görülebilen arkaya doğru eğriliktir. Bu hastalık  röntgen filmi çektirilerek anlaşılabi Sırt Eğriliği, omurga eğriliği ya da halk dilinde de çok sık kullanılan kamburluk da denir. Omurga eğriliği bel ve göğüs kısmında görülebilen arkaya doğru eğriliktir. Bu hastalık  röntgen filmi çektirilerek anlaşılabilir. Sağlam olan bir kişide arkadan bakıldığında omur boyun, sırt, bel bölümünün düz bir şekilde inmesidir. Hastalık erken teşhis edildiğinde tedavisinde %100 e varan başarı sağlar. Eğer  erken teşhis edilmez ise özellikle çocuklar da gelişim sürecini engeller. Yetişkinler de ise bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozukluklarını ortaya çıkarır. 
   Sırt Eğriliği
   • Kalça ve omuz arasında seviyesizlik görülüyorsa
   • Kollar ve vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balandını etkiliyorsa
   • Baş ve vücudun farklı yanlara savrulduğu hissine kapıldıklarında çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğunu düşünüyorlar
   • Kız çocuklarının eteğinin bir bölümü yukarı çekiliyorsa
   • Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözleniyorsa
   Sırt eğriliği olduğu gözlenir. Tedavisi eğriliğin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Tedavi alternatifleri, egzersiz, sırt kuşağı (korse), ameliyattır. Tedavi erken başladığı sürece başarılı olur. Sırt eğriliği için ilk olarak ortopedi bölümüne gidilmelidir. Eğer ortopedi uygun görür ise zaten genel cerrahi bölümüne sevk eder hastayı. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler..
   ]]>
   Sırt Fıtığı https://www.sirt.gen.tr/sirt-fitigi.html Fri, 07 Dec 2018 16:55:30 +0000 Sırt Fıtığı: Sırt fıtığının tıp dilindeki adı torakal disk hernisidir. Sırt fıtığı nadir olarak görülen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra, bu rahatsızlığın sonucunda fonsiyonel bozukluklar görülmesi olas Sırt Fıtığı: Sırt fıtığının tıp dilindeki adı torakal disk hernisidir. Sırt fıtığı nadir olarak görülen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra, bu rahatsızlığın sonucunda fonsiyonel bozukluklar görülmesi olasılığı bulunmaktadır. Sırt fıtığı rahatsızlığının belli bir belirtisi yoktur ve sırt fıtığı olan hastalar genel olarak karın ya da sırt bölgesinde oluşan ağrı sebebi ile veya bu rahatsızlık belirtilerinin yanında istemsiz idrarını tutamama, omurilikte hasar oluşmasına bağlı olarak bacaklarda oluşan güçsüzlük hissi ve idrar yapma fonksiyonlarında bozulma olması gibi sebeple ile doktora başvurmaktadır.

   Sırt Fıtığı Hastalığının Teşhisi Ve Tedavi Yöntemleri: Sırt fıtığı hastalığına teşhis koyulabilmesi için torakal MRG yeterli olmaktadır. Sırt ağrısı şikâyeti ile gelen hastaların yaklaşık olarak %2’sinde bel fıtığı hastalığına rastlanmaktadır. Sırt fıtığı hastalığı kadın ve erkeklerin her ikisinde de aynı oranda olmakla beraber genel olarak 30 yaşını geçmiş olan kişilerde görülen bir hastalıktır.

   Sırt fıtığı hastalığının tedavisi ise, nadir olarak cerrahi girişim ile yapılmaktadır ancak, ameliyat kararının dikkatli bir şekilde alınması gerekmektedir. Ameliyat kararının alınabilmesi için, sırt fıtığı olan hastanın nörolojik muayene bulgularının sonucunda ve torakal MRG sonucunda fıtık ya da omuriliğe baskı bulunması yani hastanın durumunun ciddi olması halinde yapılmaktadır. sırt fıtığı hastalarının geçmişinde genel olarak bir travma bulunmaktadır. Sırt fıtığı hastalığı en fazla alt trokal seviyede görülmektedir çünkü bu hastalıkta omurgada bulunan diskler özelliğini kaybetmektedir. Sırt fıtığı hastalığında kireçlenme riski diğer fıtıklara göre daha fazladır çünkü sırt fıtığı boyun ve bel fıtığına oranla daha ortadan basmaktadır. Torakal bölgede kan dolaşımı çok fazla önem taşımaktadır. bu sebeple de istemik hasar adı verilen dolaşım bozukluğu halinde omurilik bölgesinde ciddi sayılabilecek işlev kaybına sebep olan belirtiler de oluşabilmektedir.

   Sırt Fıtığı

   Sırt fıtığında ameliyat kararı almak gerçekten zordur. Sırt fıtığı hastalığında hastanın ameliyat olmasına karar vermek ve bu ameliyatın hangi yöntem kullanılarak yapılacağına karar vermek oldukça önem arz etmektedir ve cerrahi kararının alınması sırasında etkili olan çok sayıdaki faktörün içinde en fazla önem taşıyan faktör ise, sırt fıtığının omuriliğe yaptığı bası, hastanın nörolojik muayenesinin sonucu ve hastadaki ağrıların ne kadar şiddetli olduğudur. Cerrahi yöntem seçeneklerinde klinik bulgular, hemitasyonun ne derece şiddetli olduğu ve hemitasyonun derecesi etkili olmaktadır.

   Sırt Fıtığının Bulguları: Sırt fıtığının farklı bulguları olabilmekte ve hastalar doktora farklı bulgularla gidebilmektedir. Sırt fıtığının hastalardaki ilk bulgusu yanma ya da saplanma hissi ile oluşan sırt ağrıları olabilmektedir. Bunun yanı sıra, sırt fıtığının bulunduğu bölgeye değişmekle beraber, hasta da karın bölgesinde ağrı, yan bölgede ağrı ya da kasık bölgesinde ağrı görülebilmektedir. Bununla birlikte, yürümede zorluk yaşanması, idrarını tutamama durumu, alt ekstremitede güçsüzlük oluşması ve kasılmalar da hastanın şikâyetleri arasında olabilmektedir. Sırt fıtığı hastalığına tanı koyulabilmesi için fizik ve nörolojik muayenenin yanı sıra, torakal MR incelemesinin de yapılması gerekmektedir. ayrıca, hastalığın belirtilerinin uzu süreli olması ve hastanın ileri yaşta olması durumunda tomografi çekilmesi gerekmektedir.

   ]]>
   Sırt Ağrısı Nedenleri https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrisi-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 12:28:22 +0000 Sırt Ağrısı Nedenleri, Sırt ağrısı, boyun alt ve arka kısmında,omuzların arka kısımlarında, kürek kemikleri çevresinde ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsamaktadır. Yapılan geniş çaplı araştırmalarda her 5 Sırt Ağrısı Nedenleri, Sırt ağrısı, boyun alt ve arka kısmında,omuzların arka kısımlarında, kürek kemikleri çevresinde ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsamaktadır. Yapılan geniş çaplı araştırmalarda her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı genç kişilerden ileri yaşta olan kişilere kadar hemen hemen her yaş grubunda oluşum göstermektedir. Sırt ağrılarının kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşum gösterirken, kimi zaman da fibromiyaljiden osteoporoza kadar birçok ciddi hastalıkların habercisi olacağına dikkat çekmektedir. Bundan dolayı özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları varsa mutlaka ciddiye alınmalıdır.

   Sırt Ağrısı Nedenleri:

   • Myofasiyel ağrı sendromu: Sırt kısmında kaslara ve yumuşak dokulara bağlı oluşum gösteren ağrıların görülme sıklığı, bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesinden dolayı özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde artış göstermiştir. Yapılan araştırmalara göre, uzun süreli devam eden sırt ağrılarından yakınan kişilerin yaklaşık olarak yarısında myofasiyel ağrı sendromu olmaktadır. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışanları etkilemektedir. Bu sırt ağrısının tipik özelliği ise genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basıldığında ağrının arttığı noktalar bulunmaktadır. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmalarda artış göstermektedir.
   • Boyun fıtığı: Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğundan dolayı bu bölgelerin ağrıları birbirleriyle karıştırılmaktadır. Boyun kaynaklı olan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda sırt bölgesine kadar, bazende kol boyunca uzanır. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmelerden dolayı sırt ağrısı olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle birlikte, bu problem daha az görülmektedir. Ağrının tipik özelliği ise ağrıya özellikle kolda güç kaybı yada uyuşukluk eşlik ettiğinde, boyun fıtığının habercisi olmaktadır.
   • Fibromiyali: Fibromyalji bayan hastalarda daha fazla görülen ve boyunla sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına sebep olan bir tablodur. Hastalar sürekli olarak sabah yorgun olduklarında, çabuk yorulduklarından şikayetçi olmaktadır. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artış gösterir. Bu grup hastada baş ağrısı, bağırsak problemleri ve özellikle şişkinlik, ellerde uyuşma hissi gibi bazı başka şikayetlerde sık gözlemlenmektedir. Depresif duygu durum hastaların ağrıya hassasiyetini arttırmaktadır. Bundan dolayı hastaların bu yönden de tedavi olmaları oluşan sırt ağrılarının tedavisini kolaylaştıracaktır. Ağrının tipik özelliği ise hastalarda sabah uyanırken yorgunluk ve ağrı olması. Bazen vücudun sağ kısmı, bazen sol kısmı etkilenmektedir. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ağrısı ve sırt ağrısı da eşlik eder.
   • Skolyoz: Sırt ağrısıyla başvuran hastaların yaşı da dikkate alınmaktadır. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı rahatsızlıklar kendini sırt ağrısı olarak göstermektedir. Örnek verecek olursak, gelişme çağında olan çocuklarda skolyoz denilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabiliyor. Sırt ağrısı şikayetleri, uzun süre bilgisayar başında olunduğunda artış göstermekte. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiğinden dolayı erken dönemde doktora başvurulması gerekmektedir. Ağrının tipik özelliği ise çocuk ve adolesanlarda genel olarak ağrı belirmeyebilir. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalarda ki asimetri bu rahatsızlığa işaret eder.
   • Osteoporoz: Yaşlı ve bayan hastalarda ise kemik erimesi sırt kemiklerinde kırılma ve buna bağlı olarak boy kasılmalarla sırt ağrısı olarak belirtir. Bu durumda ilaç tedavisinin yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersiz yapılması kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşumunu engelleyecektir. Ağrının tipik özelliği ise belirli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluşumudur. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik]]> Rüyada Sırtından Vurulmak https://www.sirt.gen.tr/ruyada-sirtindan-vurulmak.html Sun, 09 Dec 2018 06:43:48 +0000 Rüyada Sırtından Vurulmak, Rüyada sırtından vurulmak birden fazla anlama gelmektedir. Rüyada sırtından vurulmak genel olarak, rüya sahibi kişinin ikiyüzlü ve insanları kandırmada başarılı olan, güçlü ve tehlikeli ol Rüyada Sırtından Vurulmak, Rüyada sırtından vurulmak birden fazla anlama gelmektedir. Rüyada sırtından vurulmak genel olarak, rüya sahibi kişinin ikiyüzlü ve insanları kandırmada başarılı olan, güçlü ve tehlikeli olan gizli bir düşmanının olduğuna işaret etmektedir. Böyle bir rüya gören rüya sahibinin çevresinde bulunan kişilere karşı daha dikkatli olması gerektiğine ve temkinli yaklaşmasında fayda vardır. Rüyada sırtından vurulmak, rüya sahibi kişinin hiç beklemedi, aklına bile gelmeyecek bir kişiden kötülük göreceğine ve rüya sahibinin bu durumdan dolayı çok üzüleceğine, kendisine kötülüğü dokunan arkadaşının böyle bir şey yapmasının rüya sahibi kişide bunalıma sebep olacağına ve bu durumun etkisinden uzun süre çıkamayacağına işaret etmektedir.

    Rüyada sırtından vurulup ölmediğini ve kurtulduğunu görmek, rüya sahibi kişinin yaşadığı ve yaşayacağı tüm zorluklardan, sıkıntılardan ve başına gelebilecek her türlü musibetlerden kurtulacağına işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin tüm arzularının ve istediği şeylerin gerçek olacağına, çevresinde yeni insanlar ile tanışacağına ve bu insanlarla güzel dostluklar kuracağına, geleceğinin çok hayırlı ve huzur dolu olacağına, kimsenin kendisine kötülük yapamayacağına işaret etmektedir. Rüyada sırtından vurulup olmadığını ve kurtulduğunu görmek bazı yorumculara göre ise, rüya sahibi kişinin çevresinde bulunan insanlara zarar vermek, onlara kötülük yapmak isteyen, ancak bunu bir türlü başaramayan bir insan olduğuna işaret etmektedir.

    Rüyada Sırtından Vurulmak

    Rüyada sırtından silah ile vurulduğunu görmek, rüya sahibi kişinin canının sıkılmasına sebep olacak kötü bir haber alacağına, çevresinde kendisine kötülük yapmak isteyen kimselerin bulunduğuna, hiç ummadığı bir zamanda ummadığı kişi ya da kişiler tarafından kötülük göreceğine, iş yaşamında bazı başarısızlıklar yaşayacağına ve bundan dolayı üzüleceğine, iş ile ilgili yeni girişimlerde bulunacağına ancak bu girişimlerde de başarısız olacağına işaret etmektedir. Rüyada sırtından silah ile vurulduğunu görmek bazı yorumculara göre ise, rüya sahibi kişinin kendi nefsini öldüreceğine ve bu sayede de Allah katında derece kazanacağına işaret etmektedir.

    Rüyada sırtından bıçak ile vurulduğunu görmek, rüya sahibi kişinin çevresinde kendisini koruyan ve himaye eden bir kimsenin bulunduğuna ve bu kimseyi kaybedeceğine ve bunun sonucunda da sırtını dayayacağı kimsenin kalmayacağına işaret etmektedir. Rüyada sırtından bıçak ile vurulduğunu görmek ayrıca, rüya sahibi kişinin hatalar yaptığına ve bu hataları yüzünden çevresinde buluna insanların kendisinden yüz çevireceğine, rüya sahibinin çevresinde bir düşmanının bulunduğuna ve bu kimsenin insanlara yalan söyleyen ikiyüzlü biri olduğuna, iş hayatında başarısızlıklar yaşayacağına ve çevresindeki kişiler tarafından kötülük göreceğine, hayallerine kavuşamamasından dolayı üzüntü duyacağına ve iyi olmayacak davranışlar sergileyeceğine işaret etmektedir.

    Rüyada sırtına yumruk yediğini görmek, rüya sahibi kişinin hatalar yaptığına ve günah işlediğine, bu işlediği günah ve hatalardan artık dönmesi ve doğru yolu bulması gerektiğine işaret etmektedir. Rüya sahibi kişinin bu rüyayı bir uyarı olarak görüp dikkate alması, kendisine çeki düzen verip yanlış yolda olduğunu görmesin ve tövbe edip doğru yolda ilerlemesi için yapılan bir uyarıdır.

    ]]>
    Sırt Egzersizleri https://www.sirt.gen.tr/sirt-egzersizleri.html Sun, 09 Dec 2018 07:03:59 +0000 Sırt Egzersizleri, Sırt kasları, vücudun en önemli kas gruplarından bir tanesidir. Özellikle üst, alt sırt ve boyun ağrılarından kurtulmak ve omurga sağlığını korumak amacıyla sırt egzersizleri büyük önem taşımak Sırt Egzersizleri, Sırt kasları, vücudun en önemli kas gruplarından bir tanesidir. Özellikle üst, alt sırt ve boyun ağrılarından kurtulmak ve omurga sağlığını korumak amacıyla sırt egzersizleri büyük önem taşımaktadır. Eğer sizi egzersizden mahrum bırakabilecek ciddi bir bel yada omurga rahatsızlığınız yoksa sırt egzersizlerine mutlaka göz atmalısınız. Sırt egzersizleri sağlığın yanı sıra, sırt bölgesini de sıkılaştırıp, daha güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olmaktadır. Sırt egzersizleri uygulanmadan önce ısınma hareketlerinin yapılması gerekir. Aksi taktirde sakatlanma riski önemli ölçüde artış gösterecektir. Herhangi bir bel yada omurga rahatsızlığı geçirdiyseniz eğer, egzersiz yapmak durumu daha kötü hale gelir. Bu gibi problemlerle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız eğer önce doktorunuza danışmalısınız. Sürekli aynı pozisyonda uzun süre duran kişilerin sıklıkla yaşadıkları sorunlardan biri de sırt ve boyun ağrıları olmaktadır. Bu ağrılar çeşitli sebeplerle ortaya çıkmakta ve tek bir nedeni olmamaktadır. Fakat kötü şekilde duruş bozukluğu, oturma bozukluğu, uzun süre aynı pozisyonda kalınması, masa veya direksiyon başında uzun süre vakit geçirmek de bu ağrıları tetikleyecektir. Bunun yanı sıra yoğun stres altında çalışanlar, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlar da bu tip ağrılar oluşum gösterecektir. Ciddi olarak bu ağrıları yaşayan kişilerin kesinlikle doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini de burada belirtmekte fayda vardır. Çalışma sürelerine bağlı olarak belirli aralıklarla gün içerisinde birkaç kez bu egzersizlerin yapılmasında boyun ve sırt ağrılarına iyi gelir. 

    Sırt Egzersizleri

    Sırt Egzersizleri:

    • Superman Hareketi: Adını superman’in uçuş pozisyonundan alan bu egzersiz sırt ve bel sağlığı için oldukça faydalıdır. Hem uygulaması için hiç bir ekipmana ihtiyaç duyulmaz hemde bu sırt hareketini yaparken aynı zamanda karın kaslarını da çalıştırmış olacaksınız. Bu hareketi yapmak için yüz üstü yere uzanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı ileriye doğru uzatın. Kafanızı yere koymayın ve boynunuzu kasmamanız gerekmektedir. Nefes vererek, kollarınızı ve bacaklarınızı yerden yavaş yavaş kaldırın. Hareketi yaparken çok fazla kendinizi zorlamamalısınız. Bu hareketi yaparken kafanızı biraz yukarı doğru kaldırmalısınız. Boyun sağlığı için oldukça önemlidir. 5 saniye kadar bu pozisyonda durduktan sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönüş yapınız. Bu hareketi bir kaç defa tekrarlamalısınız.
    • Kedi Deve Hareketi: Bu egzersiz hem sırt sağlığı için hem boyun hemde omurga sağlığı açısından oldukça etkilidir. Bu hareket genel olarak beğenilen bir pilates hareketi olmaktadır. Bu hareket sayesinde sırt kaslarınız çalışacak ve omurga-bel sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Sürekli masa başında çalışıyorsanız eğer boyun ağrılarından da şikayetçi oluyorsunuzdur. Bu egzersiz sayesinde boyun ağrılarınızdan da kurtulmuş olacaksınız. Bu egzersiz hareketi, dizlerinizi ve avuç içlerinizi yere koyarak sırtınızdan boynunuza paralel bir pozisyon alarak uygulanan bir harekettir. Kedi hareketi için ise nefes alıp sırtınızı dışarı çıkartıp boynunuzu da aşağı doğru eğmelisiniz. Kalçanızı içeri çekin. Nefes verip belinizi içeri doğru iterken kalçanızı dışarı çıkarın ve yukarı doğru bakın. Bu hareketi birkaç kez tekrarlamalısınız.
    • Bird Dogs Hareketi: Kedi deve egzersizini yaparak dinlendikten sonra hemen bu hareketle devam edebilisiniz. Bu egzersizde sırt ve boyun sağlığınız için etkili olmakta ve sırt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Omurganızı tutan sırt kaslarınızı de çalıştırarak omurga sağlığınıza olumlu etki sağlamaktadır. Bu harekete, avuç içleri ve dizleriniz yerde iken boynunuz ve sırtla paralel bir pozisyonda başlamalısınız. Nefes verip, sağ bacağınız ve sol eliniz yerde olacak şekilde; sağ kolunuzu ve sol bacağınızı]]> Sırt Ağrıları Neden Olur https://www.sirt.gen.tr/sirt-agrilari-neden-olur.html Mon, 10 Dec 2018 01:39:37 +0000 Sırt Ağrıları Neden Olur, Sırt ağrıları genel olarak erkeklerde ve kadınlarda sıklıkla günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, sürekli bir yorgunluğa neden olan, çalışma performansını bariz şekilde düşü Sırt Ağrıları Neden Olur, Sırt ağrıları genel olarak erkeklerde ve kadınlarda sıklıkla günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, sürekli bir yorgunluğa neden olan, çalışma performansını bariz şekilde düşüren önemli rahatsızlıklardan olmaktadır. Sırt ağrılarının çok büyük bir bölümü ciddi ve kalıcı birtakım hastalıklardan çok, basit ve tamamen tedavi edilmesi mümkün olan durumlar sonucunda oluşum göstermektedir.

     Sırt Ağrıları Neden Olur

     Sırt Ağrıları Neden Olur

     • Sedanter Yaşama Bağlı Sırt Ağrıları: Sırt ağrılarının büyük çoğunluğunda sedanter yaşam tarzı olarak bilinen, düzenli spor ve egzersizin hayatımızın bir parçası olmamasına bağlı oluşmaktadır. Kötü postür yani kötü duruş, masa-bilgisayar başında uzun süreli oturmak, kondisyon eksikliği ve sırt kaslarının güçsüzlüğü ağrıları beraberinde getirmektedir.
     • Yaralanmalara Bağlı Sırt Ağrıları: Spor yaralanmaları, trafik kazaları ve benzer yaralanmalarda sırt ağrısının nedeni olarak karşımıza çıkar. Kaslarda ezilme ve gerilme tarzı basit yaralanmalarda çeşitli kırıklara kadar geniş bir yelpazedeki hasarlara bağlı ağrılar oluşabilir. Bu tarz yaralanmalara sinir hasarları eşlik edebilir yada ileri dönemde sinir hasarı gelişmesi için risk oluşturabilir.
     • Fibromiyalji Bağlı Sırt Ağrıları: Fibromiyalji günümüz toplumlarının yaşam koşullarına bağlı olarak gelişim gösteren sırt haricinde kürek kemiklerinde, omuzlara da yayılabilen ve yaygın vücut ağrısı yapabilen sık görülen bir hastalık belirtisidir. Stres, kaygı ve benzeri faktörler de fibromiyaljiyi artış gösterir. Sabah tutukluğunun eşlik etmesinde, soğuk ve nemli havalarda artmasında, yorgunluğu beraberinde getirmesinde, konsantrasyon güçlüğü ve baş ağrılarının da eşlik etmesi nadir olmamaktadır. Bu şikayetleri hepsi aynı anda belirmez ve belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her iki cinste ve her yaşta belirtiler farklı olabilir. Nedeni kesin olarak bilinmez.
     • Sırt Fıtığına Bağlı Sırt Ağrıları: Omurlar arasında olan yastıkçıklar, disklerdeki fıtıklar daha sıklıkla boyun ve belde görülmektedir. Daha az olarak sırt bölgesinde de fıtık olmaktadır. Fıtık oluştuğu bölgeye göre bir sinir köküne baskı yaparak göğüs duvarında belirli kısımlarda kuşak tarzı ağrılar yada karıncalanmaya sebep olabilir. Eğer oluşan fıtık omuriliğe baskı yaparsa olursa yürümede zorluk ve yürüme mesafesinde kısalma görülür.
     • Kemik Erimesine Bağlı Sırt Ağrıları: Kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalmasından dolayı daha kolay kırılır hale gelir. Bu kırık en fazla omurlarda meydana gelir. Omurlardaki bu çökme kırıkları sırt ağrısı nedeni olabilir. Her iki cinste de görülebilmekle birlikte daha sıklıkla bayanlarda görülür.
     • Romatizmal Hastalıklara Bağlı Sırt Ağrıları: Kemik ve eklemlerin etrafındaki bağ dokularından köken alan ve kemik, kas, eklem ağrılarıyla kendini gösteren hastalık türü olmaktadır. Ankilozan spondilit ve benzeri bazı romatizmal hastalıklar omurgayı da etkileyerek sırt ağrılarına neden olabilir. Genel kanısının aksine sadece ileri yaşta görülen yaşlılık hastalığı olmaz. Romatizmal hastalıklar her yaşta belirebilir.
     • Deformite Bağlı Sırt Ağrıları: Sebebi bilinmeyen skolyoz genel olarak ağrı nedeni olmamaktadır. Cerrahi uygulama gerektirmeyen orta derecedeki eğriliklerde yaş ilerleme gösterdikçe eklem dejenerasyonunun da eklenmesiyle sırt ağrısı nedeni olabilir. 
     • Tümörlere Bağlı Sırt Ağrıları: Omurgaya ait kemik yada sinir yapılardan kaynaklı iyi ve kötü huylu tümörler sırt ağrısı oluşturabileceği gibi meme, akciğer, prostat ve buna benzer tümörler de omurgaya yayılım göstererek sırt ağrısı oluşturabilir. Gece ağrısı olarak ortaya çıkması ve istirahatle geçmemesi önemli özelliğidir. Yüksek ateş, kilo kaybı ve halsizlik gibi belirtiler de eşl]]>